Home
From Wikipedia, the free encyclopedia
<
User:Iameddie
Alpine skiing
Adelboden - Giant Slalom (05-01-08) - 1.
Marc Berthod
, 2.
Daniel Albrecht
, 3.
Hannes Reichelt
Adelboden - Slalom (06-01-08) - 1.
Mario Matt
, 2.
Benjamin Raich
, 3.
Felix Neureuther
Wengen - Super Combined (11-01-08) - 1.
Jean-Baptiste Grange
, 2.
Daniel Albrecht
, 3.
Bode Miller
Wengen - Slalom (12-01-08) - 1.
Jean-Baptiste Grange
, 2.
Jens Byggmark
, 3.
Ted Ligety
Wengen - Downhill (13-01-08) - 1.
Bode Miller
, 2.
Didier Cuche
, 3.
Manuel Osborne-Paradis
Kitzbuhel - Super G (18-01-08) - 1.
Marco Büchel
, 2.
Hermann Maier
, 3.
Didier Cuche
/
Mario Scheiber
Kitzbuhel - Downhill (19-01-08) - 1.
Didier Cuche
, 2.
Bode Miller
/
Mario Scheiber
, 3. none
Kitzbuhel - Slalom (20-01-08) - 1.
Jean-Baptiste Grange
, 2.
Jens Byggmark
, 3.
Mario Matt
Kitzbuhel - Combined (20-01-08) - 1.
Bode Miller
, 2.
Benjamin Raich
, 3.
Ivica Kostelic
/
Rainer Schönfelder
Schladming - Slalom (22-01-08) - 1.
Mario Matt
, 2.
Jean-Baptiste Grange
, 3.
Manfred Mölgg
Chamonix - Downhill (26-01-08) - 1.
Marco Sullivan
, 2.
Didier Cuche
, 3.
Andrej Jerman
Chamonix - Super Combined (27-01-08) - 1.
Bode Miller
, 2.
Ivica Kostelic
, 3.
Rainer Schönfelder
Val d'Isere - Super Combined (03-02-08) - 1.
Bode Miller
, 2.
Ivica Kostelic
, 3.
Natko Zrnčić-Dim
Špindlerův Mlýn - Giant Slalom (05-01-08) - 1.
Denise Karbon
, 2.
Tanja Poutiainen
, 3.
Elisabeth Görgl
Špindlerův Mlýn - Slalom (06-01-08) - 1.
Marlies Schild
, 2.
Veronika Zuzulová
, 3.
Maria Riesch
Maribor - Giant Slalom (12-01-08) - 1.
Elisabeth Görgl
, 2.
Manuela Mölgg
, 3.
Denise Karbon
Maribor - Slalom (13-01-08) - 1.
Nicole Hosp
, 2.
Veronika Zuzulová
, 3.
Marlies Schild
Cortina d'Ampezzo - Downhill (19-01-08) - 1.
Lindsey Vonn
, 2.
Anja Pärson
, 3.
Emily Brydon
Cortina d'Ampezzo - Super G (20-01-08) - 1.
Maria Holaus
, 2.
Julia Mancuso
, 3.
Nicole Hosp
Cortina d'Ampezzo - Super G (21-01-08) - 1.
Maria Riesch
, 2.
Elisabeth Görgl
, 3.
Renate Götschl
Ofterschwang - Giant Slalom (26-01-08) - 1.
Denise Karbon
, 2.
Nicole Hosp
, 3.
Elisabeth Görgl
Ofterschwang - Slalom (27-01-08) - 1.
Marlies Schild
, 2.
Therese Borssen
, 3.
Nicole Hosp
St. Moritz - Downhill (02-02-08) - 1.
Tina Maze
, 2.
Maria Holaus
, 3.
Lara Gut
St. Moritz - Super G (03-02-08) - 1.
Emily Brydon
, 2.
Elisabeth Görgl
, 3.
Renate Götschl
Athletics
Belfast - International UK Cross Challenge (05-01-08) - 1.
Moses Kipsiro
, 2.
Barnabas Kosgei
, 3.
Patrick Makau
, 1.
Hayley Yelling
, 2.
Kathy Butler
, 3.
Deidre Byrne
San Giorgio Su Legnano - Campaccio EAA Cross Country (05-01-08) - 1.
Edwin Soi
, 2.
Sergiy Lebid
, 3.
Abreaham Feleke
, 1.
Kate Reed
, 2.
Aniko Kalovics
, 3.
Elena Romagnolo
Xiamen - Marathon (05-01-08) - 1.
Kiprotich Kenei
, 2.
Elias Kemboi
, 3.
Deng Haiyang
, 1.
Zhang Yingying
, 2.
Bai Xue
, 3.
Wei Yanan
Amorebiera - Cross Internacional Zornotza (06-01-08) - 1.
Tariku Bekele
, 2.
Joseph Ebuya
, 3.
Moses Masai
, 1.
Vivian Cheruiyot
, 2.
Meraf Batha
, 3.
Leonor Carneiro
Miyazaki Half Marathon (06-01-08) - 1.
Julia Mombi
, 2.
Hiroko Miyauchi
, 3.
Yoko Miyauchi
- 5km race - 1.
Yurika Nakamura
, 2.
Jyeria Kerubo Thinega
Tiberias Marathon (10-01-08) - 1.
Leonard Muceru
, 2.
Mugeru Kenneth Mburu
, 3.
Jackson Kipkoach
, 1.
Nili Ambramski
Biathlon
Oberhof - World Cup 4x6km R (03-01-08) - 1.
Simone Denkinger
/
Andrea Henkel
/
Kathrin Hitzer
/
Kati Wilhelm
, 2.
Delphine Peretto
/
Sylvie Becaert
/
Pauline Macabies
/
Sandrine Bailly
, 3.
Svetlana Sleptsova
/
Oksana Neupokoeva
/
Tatiana Moiseeva
/
Natalia Guseva
Oberhof - World Cup 4x7.5km R (04-01-08) - 1.
Emil Hegle Svendsen
/
Alexander Os
/
Halvard Hanevold
/
Ole Einar Bjørndalen
, 2.
Ivan Cherezov
/
Maxim Choudov
/
Dmitry Yaroshenko
/
Nikolay Nikolayevich Kruglov
, 3.
Michael Rösch
/
Alexander Wolf
/
Andreas Birnbacher
/
Michael Greis
Oberhof - World Cup 7.5km SP (05-01-08) - 1.
Tora Berger
, 2.
Svetlana Sleptsova
, 3.
Magdalena Neuner
Oberhof - World Cup 10km SP (05-01-08) - 1.
Tomasz Sikora
, 2.
Ole Einar Bjørndalen
, 3.
Emil Hegle Svendsen
Oberhof - World Cup 12.5km MS (06-01-08) - 1.
Magdalena Neuner
, 2.
Olga Anisimova
, 3.
Tatiana Moiseeva
Oberhof - World Cup 15km MS (06-01-08) - 1.
Ole Einar Bjørndalen
, 2.
Nikolay Nikolayevich Kruglov
, 3.
Emil Hegle Svendsen
Ruhpolding - World Cup 4x6km R (09-01-08) - 1.
Kathrin Hitzer
/
Magdalena Neuner
/
Sabrina Buchholz
/
Kati Wilhelm
, 2.
Tora Berger
/
Anne Ingstadbjørg
/
Solveig Rogstad
/
Ann Kristin Flatland
, 3.
Svetlana Sleptsova
/
Olga Anisimova
/
Ekaterina Iourieva
/
Natalia Guseva
Ruhpolding - World Cup 4x7.5km R (10-01-08) - 1.
Emil Hegle Svendsen
/
Rune Bratsveen
/
Halvard Hanevold
/
Ole Einar Bjørndalen
, 2.
Ivan Cherezov
/
Nikolay Nikolayevich Kruglov
/
Dmitry Yaroshenko
/
Maxim Choudov
, 3.
Michael Rösch
/
Alexander Wolf
/
Carsten Pump
/
Michael Greis
Ruhpolding - World Cup 7.5km SP (11-01-08) - 1.
Kaisa Varis
, 2.
Svetlana Sleptsova
, 3.
Helena Jonsson
Ruhpolding - World Cup 10km SP (12-01-08) - 1.
Michael Greis
, 2.
Maxim Choudov
, 3.
Alexander Wolf
Ruhpolding - World Cup 10km PU (13-01-08) - 1.
Solveig Rogstad
, 2.
Kati Wilhelm
, 3.
Kaisa Mäkäräinen
Ruhpolding - World Cup 12.5km PU (13-01-08) - 1.
Michael Greis
, 2.
Maxim Choudov
, 3.
Emil Hegle Svendsen
Antholz - World Cup 7.5km SP (17-01-08) - 1.
Kati Wilhelm
, 2.
Andrea Henkel
, 3.
Svetlana Sleptsova
Antholz - World Cup 10km SP (18-01-08) - 1.
Michael Greis
, 2.
Nikolay Nikolayevich Kruglov
, 3.
Ole Einar Bjørndalen
Antholz - World Cup 10km PU (19-01-08) - 1.
Andrea Henkel
, 2.
Svetlana Sleptsova
, 3.
Tora Berger
Antholz - World Cup 12.5km PU (19-01-08) - 1.
Björn Ferry
, 2.
Nikolay Nikolayevich Kruglov
, 3.
Michael Greis
Antholz - World Cup 12.5km MS (20-01-08) - 1.
Andrea Henkel
, 2.
Anna Carin Olofsson
, 3.
Kati Wilhelm
Antholz - World Cup 15km MS (20-01-08) - 1.
Ole Einar Bjørndalen
, 2.
Björn Ferry
, 3.
Michael Greis
Boxing
Los Angeles - WBC Continental Americas light welterweight (04-01-08) -
Michel Rosales
defeats
Dario Esalas
Pattaya - WBC International heavyweight (Muay Thai) (04-01-08) -
Ricardo van den Bos
defeats
Tomasz Wozack
Atlantic City - IBF Junior welterweight (05-01-08) -
Paul Malignaggi
defeats
Herman Ngoudjo
Cross-country skiing
Nove Mesto - World Cup 15km F (01-01-08) - 1.
Pietro Piller Cottrer
, 2.
Valerio Checchi
, 3.
Emmanuel Jonnier
Nove Mesto - World Cup 15km C (02-01-08) - 1.
Lukáš Bauer
, 2.
Jens Arne Svartedal
, 3.
Nikolay Pankratov
Asiago - World Cup 1.2km F SP (04-01-08) - 1.
Petter Northug
, 2.
Nikolay Chebotko
, 3.
Tor Arne Hetland
Val di Fiemme - World Cup 20km C MS (05-01-08) - 1.
Odd Bjørn Hjelmeset
, 2.
Jens Arne Svartedal
, 3.
Franz Göring
Val di Fiemme - World Cup 10km F (06-01-08) - 1.
Rene Sommerfeldt
, 2.
Christian Hoffmann
, 3.
Martin Bajčičák
Tour de Ski - Overall (06-01-08) - 1.
Lukáš Bauer
, 2.
Rene Sommerfeldt
, 3.
Giorgio di Centa
Canmore - World Cup 2x15km P (22-01-08) - 1.
Nikolay Pankratov
, 2.
Giorgio di Centa
, 3.
Axel Teichmann
Canmore - World Cup 1.2km C SP (23-01-08) - 1.
Børre Næss
, 2.
Ola Vigen Hattestad
, 3.
Eldar Rønning
Canmore - World Cup 15km F (25-01-08) - 1.
Valerio Checchi
, 2.
Rene Sommerfeldt
, 3.
Pietro Piller Cottrer
Canmore - World Cup 1.2km F SP (26-01-08) - 1.
Emil Jönsson
, 2.
Ivan Ivanov (cross country skier)
, 3.
Mattias Strandvall
Nove Mesto - World Cup 10km F (01-01-08) - 1.
Charlotte Kalla
, 2.
Kristin Størmer Steira
, 3.
Claudia Nystad
Nove Mesto - World Cup 10km C (02-01-08) - 1.
Aino Kaisa Saarinen
, 2.
Virpi Kuitunen
, 3.
Therese Johaug
Asiago - World Cup 1.2km F SP (04-01-08) - 1.
Charlotte Kalla
, 2.
Natalia Korosteleva
, 3.
Justyna Kowalczyk
Val di Fiemme - World Cup 10km C MS (05-01-08) - 1.
Virpi Kuitunen
, 2.
Charlotte Kalla
, 3.
Claudia Nystad
Val di Fiemme - World Cup 9km F (06-01-08) - 1.
Valentina Shevchenko
, 2.
Kristin Størmer Steira
, 3.
Claudia Nystad
Tour de Ski - Overall (06-01-08) - 1.
Charlotte Kalla
, 2.
Virpi Kuitunen
, 3.
Arianna Follis
Canmore - World Cup 2x10km P (22-01-08) - 1.
Justyna Kowalczyk
, 2.
Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova
, 3.
Olga Rocheva
Canmore - World Cup 1.2km C SP (23-01-08) - 1.
Petra Majdič
, 2.
Astrid Jacobsen
, 3.
Justyna Kowalczyk
Canmore - World Cup 10km F (25-01-08) - 1.
Valentina Shevchenko
, 2.
Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova
, 3.
Justyna Kowalczyk
Canmore - World Cup 1.2km F SP (26-01-08) - 1.
Chandra Crawford
, 2.
Pirjo Muranen
, 3.
Magda Genuin
Cycling (cyclo-cross)
Baal - GP Sven Nys (01-01-08) - 1.
Sven Nys
, 2.
Zdenek Stybar
, 3.
Kevin Pauwels
Pétange - GP Hotel Threeland (01-01-08) - 1.
Maryline Salvetat
, 2.
Wendy Simms (cyclist)
, 3.
Sue Butler
Dübendorf - Flüüger Quer (02-01-08) - 1.
Christian Heule
, 2.
Thomas Frischknecht
, 3.
Florian Vogel
Sint Niklaas - GP De Ster (02-01-08) - 1.
Rob Peeters
, 2.
Radomir Simunek
, 3.
Dieter Vanthourenhout
Otegem - (07-01-08) - 1.
Sven Nys
, 2.
Jan Verstraeten
, 3.
Klaas Vantornout
Surhuisterveen - (09-01-08) - 1.
Sven Nys
, 2.
Richard Groenendaal
, 3.
Thijs Al
Roubaix - (12-01-08) - 1.
Erwin Vervecken
, 2.
John Gadret
, 3.
Radomir Simunek
Cycling (road)
Tour de Vineyards (02-01-08 / 05-01-08) - 1.
Jeremy Yates
, 2.
Heath Blackgrove
, 3.
Hayden Roulston
Tour de Vineyards (02-01-08 / 05-01-08) - 1.
Serena Sheridan
, 2.
Sarah Murdoch
, 3.
Jeanne Kuhajek
Geelong Bay Classic Series (02-01-08 / 06-01-08) - 1.
Mark Renshaw
, 2.
Allan Davis
, 3.
Baden Cooke
Geelong Bay Classic Series (02-01-08 / 06-01-08) - 1.
Megan Dunn
, 2.
Belinda Goss
, 3.
Katherine Bates
Vuelta de San Juan (05-01-08 / 13-01-08) - 1.
Pedro González (cyclist)
, 2.
Gabriel Brizuela
, 3.
Ricardo Julio
Cycling (track)
Zürich - Six Days (27-12-07 / 01-01-08) - 1.
Bruno Risi
/
Franco Marvulli
, 2.
Iljo Keisse
/
Robert Bartko
, 3.
Danny Stam
/
Michael Mørkøv
Rotterdam - Masters of Sprint (05-01-08) - 1.
Theo Bos
, 2.
Chris Hoy
, 3.
Arnaud Tournant
Rotterdam - Koga Miyata Rotterdam Sprint Cup (03-01-08 / 08-01-08) - 1.
Theo Bos
, 2.
Roberto Chiappa
, 3.
Arnaud Tournant
Luge
Königssee (05-01-08 / 06-01-08) - 1.
Albert Demtschenko
, 2.
Armin Zöggeler
, 3.
David Möller
Motor racing (supercross)
Anaheim (05-01-08) - 1.
Chad Reed
, 2.
James Stewart Jr.
, 3.
Timmy Ferry
Phoenix (12-01-08) - 1.
James Stewart Jr.
, 2.
Chad Reed
, 3.
Kevin Windham
Anaheim (19-01-08) - 1.
Chad Reed
, 2.
Joshua Hill
, 3.
Kevin Windham
San Francisco (26-01-08) - 1.
Chad Reed
, 2.
Kevin Windham
, 3.
David Millsaps
Anaheim (02-02-08) - 1.
Chad Reed
, 2.
David Millsaps
, 3.
Timmy Ferry
Darts
London - PDC World Darts Championship (17-12-07 / 01-01-08) - 1.
John Part
, 2.
Kirk Shepherd
, SF.
Wayne Mardle
/
Kevin Painter
, QF.
Phil Taylor
/
Peter Manley
/
Adrian Lewis
/
James Wade
, R3.
Alan Tabern
/
Roland Scholten
/
Jan van der Rassel
/
Barrie Bates
/
Raymond van Barneveld
/
Tony Eccles
/
Alex Roy (darts player)
/
Mark Dudbridge
, R2.
Mark Walsh (darts player)
/
Andy Jenkins
/
Mervyn King (darts)
/
Jamie Caven
/
Alan Warriner-Little
/
Denis Ovens
/
Mick McGowan
/
Erwin Extercatte
/
Jason Clark
/
Chris Mason (darts player)
/
Vincent van der Voort
/
Steve Maish
/
Andy Hamilton (darts player)
/
Mensur Suljovic
/
Steve Beaton
/
Ronnie Baxter
, R1.
Michael van Gerwen
/
Adrian Gray
/
Miloslav Navratil
/
Per Laursen
/
Matt Clark (darts player)
/
Michael Rosenauer
/
Ray Carver (darts player)
/
Wes Newton
/
Toon Greebe
/
Shi Yongsheng
/
Colin Lloyd
/
Colin Monk
/
Terry Jenkins
/
Jason Barry (darts player)
/
Gerry Convery
/
Colin Osborne
/
Anthony Forde
/
Bob Anderson (darts player)
/
Gary Mawson
/
Steve Brown (darts player, born 1981)
/
Dave Askew
/
Jelle Klaasen
/
Dennis Priestley
/
Wayne Jones
/
Leroy Kwadijk
/
Warren Parry
/
Charles Losper
/
Andy Smith (darts player)
/
Steve MacArthur
/
Steve Evans (darts player)
/
Dan Olson
/
Steve Hine
Frimley Green - BDO World Darts Championship (05-01-08 / 13-01-08) - 1.
Mark Webster (darts player)
, 2.
Simon Whitlock
, SF.
Martin Adams
/
Brian Woods (darts player)
, QF.
Darryl Fitton
/
Robert Thornton (darts player)
/
Ted Hankey
/
Scott Waites
, R2.
Glenn Moody
/
Gary Robson
/
Tony O'Shea
/
Martin Phillips (darts player)
/
Fabian Roosenbrand
/
Andy Boulton
/
Co Stompé
/
Remco van Eijden
, R1.
Niels de Ruiter
/
Ian Jones (darts player)
/
Davy Richardson
/
Tony David
/
Steve Farmer
/
John Walton (darts player)
/
Shaun Greatbatch
/
Phill Nixon
/
Edwin Max
/
Gary Anderson (darts player)
/
Martin Atkins (darts player)
/
Steve West (darts player)
/
Paul Hanvidge
/
Carl Mercer
/
Mario Robbe
/
Mike Veitch
Poker
European Tour (Bahama's) (05-01-08 / 10-01-08) - 1.
Bertrand Grospellier
, 2.
Hafiz Khan
, 3.
Kris Kuykendall
, 4.
David Pham
, 5.
Craig Hopkins
, 6.
Joseph Elpayaa
, 7.
Christian Harder
, 8.
Richard Fohrenbach
Sailing
Port Phillip Bay - World Championships Canoe sailing (31-12-07 / 06-01-08), International Canoe - 1.
Hayden Virtue
, 2.
Bill Beaver
, 3.
Seth Dunbar
, Development Canoe - 1.
Chris Maas
, 2.
Steve Clark (canoe sailor)
, 3.
Oliver Moore
, Assymetric Canoe - 1.
John Robson (canoe sailor)
, 2.
Tobias Kunz
, 3.
Peter McLaren (canoe sailor)
Melbourne - 29er World Championship (02-01-08 / 09-01-08) - 1.
Steven Thomas (sailor)
/
Jasper Warren
, 2.
Byron White (sailor)
/
William Ryan (sailor)
, 3.
Max Richardson (sailor)
/
Alex Groves
, 4. (GBR)
Bleddyn Mon
/
Tom Humphreys
, 5. (AUS)
Andrew Chapman
/
William Chapman
, 6. (NED)
Annemiek Bekkering
/
Jeske Kisters
, 7. (GBR)
James Peters
/
Ed Fitzgerald
, 8. (DEN)
Henrik Rask Sogaard
/
Soren Wiegand Kristensen
, 9. (NZL)
Alexandra Maloney
/
Blair Tuke
, 10. (AUS)
Joel Rose
/
Jamie Woods
, 11. (AUS)
Hannah Nattrass
/
Michelle Muller
, 12. (AUS)
Nick Peate
/
Rhys Mara
, 13. (AUS)
Lachlan Doyle
/
Shaun Wells
, 14. (DEN)
Katrine Ditmar Andersen
/
Rie Luxhoi
, 15. (RSA)
Taariq Jacobs
/
Neil Malan
, 16. (GBR)
Frances Peters
/
Claire Lasko
, 17. (SIN)
Justin Liu
/
Sherman Cheng
, 18. (AUS)
Sean O'Rourke
/
Evan Walker
, 19. (GBR)
Hannah Diamond
/
Dicken MacLean
, 20. (AUS)
Shane Smith
/
Rayshele Martin
, 21. (AUS)
William Llewelyn
/
Harry Mighell
, 22. (GBR)
Becky Diamond
/
Fiona Hampshire
, 23. (AUS)
James Sly
/
Andrew Gillies
, 24. (GBR)
Thomas Durham
/ Alex Cooper, 25. (ARG)
Micael Sielecki
/
Tomás Wagmaister
Melbourne - 49er World Championship (02-01-08 / 09-01-08) - 1.
Nathan Outteridge
/
Ben Austin (sailor)
, 2.
Stevie Morrison
/
Ben Rhodes (sailor)
, 3.
Rodion Luka
/
George Leonchuk
, 4. (ITA)
Piero Sibello
/
Gianfranco Sibello
, 5. (USA)
Tim Wadlow
/
Chris Rast
, 6. (ESP)
Iker Martinez
/
Xabier Fernandez
, 7. (GER)
Jan Peter Peckolt
/
Hannes Peckolt
, 8. (DEN)
Jonas Warrer
/
Martin Kirketerp
, 9. (GBR)
Paul Campbell-James
/
Mark Asquith
, 10. (AUT)
Nico Delle-Karth
/
Nikolaus Resch
, 11. (BRA)
Andre Fonseca
/
Rodrigo Duarte
, 12. (POR)
Jorge Lima
/
Francisco Andrade
, 13. (CAN)
Gordon Cook
/
Ben Remocker
, 14. (FRA)
Emmanuel Dyen
/
Yann Rochierieux
, 15. (DEN)
Peter Hansen
/
Soren Hansen
, 16. (GBR)
Dave Evans
/
Alex Hopson
, 17. (NOR)
Christopher Gundersen
/
Frode Bovim
, 18. (AUS)
William Phillips
/
Jon Newman
, 19. (ESP)
Federico Alonso
/
Arturo Alonso
, 20. (FRA)
Morgan Lagraviere
/
Stéphane Christidis
, 21. (DEN)
Peter Krüger Andersen
/
Dennis Dengsø Andersen
, 22. (GER)
Marcus Baur
/
Hannes Baumann
, 23. (GBR)
John Pink
/
Simon Wheeler
, 24. (ITA)
Giuseppe Angilella
/
Pietro Zucchetti
, 25. (SWE)
Jonas Lindberg
/
Kalle Torlén
Ski jumping
Garmisch-Partenkirchen - World Cup (01-01-08) - 1.
Gregor Schlierenzauer
, 2.
Janne Ahonen
, 3.
Michael Neumayer
Bischofshofen - World Cup (05-01-08) - 1.
Janne Ahonen
, 2.
Thomas Morgenstern
, 3.
Simon Ammann
Bischofshogen - World Cup (06-01-08) - 1.
Janne Ahonen
, 2.
Anders Bardal
, 3.
Thomas Morgenstern
Four Hills Tournament (30-12-07 / 06-01-08) - 1.
Janne Ahonen
, 2.
Thomas Morgenstern
, 3.
Michael Neumayer
, 4.
Adam Malysz
, 5.
Dmitry Vassiliev
, 6.
Andreas Küttel
, 7.
Anders Bardal
, 8.
Martin Schmitt
, 9.
Anders Jacobsen (ski jumper)
, 10.
Janne Happonen
Val di Fiemme - World Cup (12-01-08) - 1.
Tom Hilde
, 2.
Sigurd Pettersen
, 3.
Wolfgang Loitzl
Trampolino dal Ben - World Cup (13-01-08) - 1.
Tom Hilde
, 2.
Thomas Morgenstern
, 3.
Anders Jacobsen (ski jumper)
Harrachov - World Cup (20-01-08) - 1.
Janne Ahonen
, 2.
Tom Hilde
, 3.
Anders Jacobsen (ski jumper)
Zakopane - World Cup (25-01-08) - 1.
Gregor Schlierenzauer
, 2.
Anders Jacobsen (ski jumper)
, 3.
Thomas Morgenstern
Wielka Krokiew - World Cup (27-01-08) - 1.
Anders Bardal
, 2.
Thomas Morgenstern
, 3.
Simon Ammann
Sapporo - World Cup (02-02-08) - 1.
Thomas Morgenstern
, 2.
Janne Happonen
, 3.
Martin Koch
Sapporo - World Cup (03-02-08) - 1.
Thomas Morgenstern
, 2.
Janne Happonen
, 3.
Anders Bardal
Snowboarding
Graz - World Cup - Big Air (05-01-08) - 1.
Stefan Gimpl
, 2.
Matti Kinnunen
, 3.
Petja Piiroinen
Bad Gastein - World Cup - Parallel slalom (09-01-08) - 1.
Mathieu Bozzetto
, 2.
Benjamin Karl
, 3.
Rok Margus
, 1.
Nicolien Sauerbreij
, 2.
Anke Karstens
, 3.
Doris Günther
Bad Gastein - World Cup - Snowboardcross (13-01-08) - 1.
Mario Fuchs
, 2.
Shaun Palmer
, 3.
Mateusz Ligocki
, 1.
Lindsey Jacobellis
, 2.
Mellie Francon
, 3.
Tanja Frieden
La Molina - World Cup - Parallel GS (19-01-08) - 1.
Andreas Prommegger
, 2.
Anton Unterkofler
, 3.
Tyler Jewell
, 1.
Nicolien Sauerbreij
, 2.
Claudia Riegler
, 3.
Marion Kreiner
La Molina - World Cup - Parallel slalom (20-01-08) - 1.
Rok Flander
, 2.
Benjamin Karl
, 3.
Andreas Prommegger
, 1.
Heidi Neururer
, 2.
Nicolien Sauerbreij
, 3.
Claudia Riegler
Bardonecchia - World Cup - Half pipe (27-01-08) - 1.
Manuel Pietropoli
, 2.
Markus Malin
, 3.
Peetu Piiroinen
, 1.
Anne Sophie Pellissier
, 2.
Queralt Castellet
, 3.
Sophie Rodriguez
Leysin - World Cup - Snowboardcross (01-02-08) - 1.
Mario Fuchs
, 2.
David Speiser
, 3.
Lukas Grüner
, 1.
Helene Olafsen
, 2.
Diane Thermoz Liaudy
, 3.
Tanja Frieden
Tennis
Perth - Hopman Cup (29-12-07 / 04-01-08) - 1.
Serena Williams
/
Mardy Fish
, 2.
Novak Djokovic
/
Jelena Jankovic
ATP Tour Adelaide -
Michaël Llodra
6-3, 6-4
Jarkko Nieminen
-
Martín García
/
Marcelo Melo
6-3, 3-6, 10-7
Chris Guccione
/
Robert Smeets
ATP Tour Chennai -
Mikhail Youzhny
6-0, 6-1
Rafael Nadal
-
Sanchai Ratiwatana
/
Sonchat Ratiwatana
6-4, 7-5
Marcos Baghdatis
/
Marc Gicquel
ATP Tour Doha -
Andy Murray (tennis)
6-4, 4-6, 6-2
Stanislas Wawrinka
-
Philipp Kohlschreiber
/
David Škoch
6-4, 4-6, 11-9
Jeff Coetzee
/
Wesley Moodie
ATP Tour Auckland -
Philipp Kohlschreiber
7-6, 7-5
Juan Carlos Ferrero
-
Luis Horna
/
Juan Mónaco
6-4, 3-6, 10-7
Xavier Malisse
/
Jürgen Melzer
ATP Tour Sydney -
Dmitry Tursunov
7-6, 7-6
Chris Guccione
-
Richard Gasquet
/
Jo-Wilfried Tsonga
4-6, 6-4, 11-9
Bob Bryan
/
Mike Bryan
ATP Tour Australian Open -
Novak Djokovic
4-6, 6-4, 6-3, 7-6
Jo-Wilfried Tsonga
-
Jonathan Erlich
/
Andy Ram
7-5, 7-6
Arnaud Clément
/
Michaël Llodra
-
Nenad Zimonjić
/
Sun Tiantian
7-6, 6-4
Mahesh Bhupathi
/
Sania Mirza
ATP Tour Vina del Mar -
Fernando González
walk over
Juan Mónaco
-
José Acasuso
/
Sebastián Prieto
6-1, 3-0 ret.
Maximo González
/
Juan Mónaco
WTA Tour Gold Coast -
Li Na (tennis)
4-6, 6-3, 6-4
Victoria Azarenka
-
Dinara Safina
/
Ágnes Szávay
6-1, 6-2
Yan Zi (tennis)
/
Zheng Jie
WTA Tour Auckland -
Lindsay Davenport
6-2, 6-2
Aravane Rezaï
-
Mariya Koryttseva
/
Lilia Osterloh
6-3, 6-4
Martina Müller (tennis)
/
Barbora Záhlavová-Strýcová
WTA Tour Sydney -
Justine Henin
4-6, 6-2, 6-4
Svetlana Kuznetsova
-
Yan Zi (tennis)
/
Zheng Jie
6-4, 7-6
Tatiana Perebiynis
/
Tatiana Poutchek
WTA Tour Hobart -
Eleni Daniilidou
walk over
Vera Zvonareva
-
Anabel Medina Garrigues
/
Virginia Ruano Pascual
6-2, 6-4
Eleni Daniilidou
/
Jasmin Wöhr
WTA Tour Australian Open -
Maria Sharapova
7-5, 6-3
Ana Ivanovic
-
Alyona Bondarenko
/
Kateryna Bondarenko
2-6, 6-1, 6-4
Victoria Azarenka
/
Shahar Pe'er