Slovakia at the 2020 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | SVK |
NPC | Slovak Paralympic Committee |
Website |
www |
in Tokyo | |
Competitors | 27 in 8 sports |
Flag bearers |
Veronika Vadovičová Samuel Andrejčík |
Medals |
|
Summer Paralympics appearances ( overview) | |
Other related appearances | |
Czechoslovakia (1972–1992) |
Slovakia competed at the 2020 Summer Paralympics in Tokyo, Japan, from 24 August to 5 September 2021. [1] [2]
|
|
The following is the list of number of competitors in the Games.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 3 | 0 | 3 |
Athletics | 3 | 0 | 3 |
Boccia | 5 | 2 | 7 |
Cycling | 3 | 1 | 4 |
Shooting | 1 | 2 | 3 |
Swimming | 0 | 1 | 1 |
Table tennis | 4 | 1 | 5 |
Wheelchair tennis | 1 | 0 | 1 |
Total | 20 | 7 | 27 |
Slovakia has entered two archer at Men's Individual Compound Open, and one archer in Men's Individual recurve. [3]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | |||
Dávid Ivan [4] | Men's individual recurve | 609 | 14 |
Wang (
CHN) W 6-2 |
Smirnov (
ROC) L 0-4 |
did not advance | ||||
Marián Marečák | Men's individual compound | 686 | 14 |
Stubbs (
GBR) W 138-138 |
Kumar (
IND) L 137-140 |
did not advance | ||||
Marcel Pavlík | Men's individual compound | 696 | 5 |
Cancelli (
ITA) W 142-139 |
Stutzman (
USA) W 143-137 |
Forsberg (
FIN) W 144-141 |
He (
CHN) L 146-148 |
Ai (
CHN) L 142-144 |
4 |
Two Slovakian athletes ( Marián Kuřeja & Adrián Matušík) successfully to break through the qualifications for the 2020 Paralympics after breaking the qualification limit. [5]
Athlete | Events | Mark ( m) | Rank |
---|---|---|---|
Dušan Laczkó | Discus throw F56 | 41.37 | 5 |
Ladislav Čuchran | Javelin throw F54 | 29.03 | 5 |
Marián Kuřeja | Club throw F51 | 30.66 |
Four athletes get a ticket for Slovakia in BC1/BC2 & BC4 events. [6] The team is composed of Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Tomáš Kráľ, Kristína Kudláčová, Rastislav Kurilák, Róbert Mezík and Martin Strehársky. [4]
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Tomáš Kráľ | Individual BC1 |
Fujii (
JPN) W 5-2 |
Ramos (
POR) L 0-11 |
de Oliveira (
BRA) L 2-4 |
3 | did not advance | ||||
Rastislav Kurilák | Individual BC2 |
Yeung (
HKG) L 1-7 |
Valente (
POR) W 7-2 |
Hirose (
JPN) L 3-4 |
3 | did not advance | ||||
Róbert Mezík | Individual BC2 |
Rombouts (
BEL) W 10-1 |
Hipwell (
GBR) W 6-3 |
Saengampa (
THA) L 4-10 |
2 Q |
Sugimura (
JPN) L 8-1 |
did not advance | |||
Martin Strehársky | Individual BC4 |
Levine (
CAN) L 3-4 |
Komar (
CRO) L 2-5 |
Lau (
HKG) L 1-8 |
4 | did not advance | ||||
Samuel Andrejčík | Individual BC4 |
Saunders (
GBR) W 7-3 |
Somsanuk (
THA) W 8-0 |
Larpyen (
THA) L 1-4 |
2 Q |
Lau (
HKG) W 4-1 |
Yuansen (
CHN) W 5-2 |
Larpyen (
THA) W 4-0 |
||
Michaela Balcová | Individual BC4 |
Nicolai (
GER) W 6-1 |
Cely (
COL) W 10-2 |
Chica Chica (
COL) W 7-4 |
1 Q |
Leung (
HKG) L 0-8 |
did not advance |
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Martin Strehársky Samuel Andrejčík Michaela Balcová |
Mixed pairs BC4 |
Brazil (BRA) W 7-3 |
Portugal (POR) W 10-1 |
Great Britain (GBR) W 8-0 |
Canada (CAN) W 4-3 |
1 Q | — |
RPC (RPC) W 5-2 |
Hong Kong (HKG) W 3-2 |
||
Tomáš Kráľ Kristína Kudláčová Rastislav Kurilák Róbert Mezík |
Team BC1/BC2 |
Japan (JPN) L 2-8 |
South Korea (KOR) L 3-3* |
Brazil (BRA) L 4-5 |
Portugal (POR) W 6-3 |
4 | — | did not advance |
Slovakia sent one male and one female cyclist after successfully getting a slot in the 2018 UCI Nations Ranking Allocation quota for the European. [7] [8] [9]
Athlete | Event | Time | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Patrik Kuril | Men's road race C4-5 | 2:22:35 | 7 | |||
Men's time trial C4 | 45:47.10 | |||||
Jozef Metelka | Men's road race C4-5 | DNF | ||||
Men's time trial C4 | 46:05.05 | |||||
Ondrej Strečko | Men's road race C4-5 | 2:20:07 | 12 | |||
Men's time trial C5 | 48:07.86 | 8 | ||||
Anna Oroszová | Women's road race H1-4 | 59:48 | 8 | |||
Women's time trial H1-3 | 35:36.37 | 4 |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Jozef Metelka | Men's 1000 m time trial C4-5 | N/A | 1:04.786 | ||
Men's 4000 m individual pursuit C4 | 4:22.772 WR | 1 Q | OVL |
Three Slovakian shooters will compete after qualified in Men's 10m Air Rifle Standing SH1, Women's 10m Air Rifle Standing SH2 & Mixed 50m Rifle Prone SH2 events. The shooters names are Radoslav Malenovský, Veronika Vadovičová and Kristína Funková. [10]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Kristína Funková | Mixed R5 10m Air Rifle Prone SH2 | 632.9 | 15 | did not advance | |
Mixed R9 50m Rifle Prone SH2 | 617.1 | 19 | did not advance | ||
Radoslav Malenovský | Men's R1 10m Air Rifle Standing SH1 | 618.5 | 3 Q | 181.4 | 5 |
Men's R7 50m Rifle 3 Positions SH1 | 1156-39x | 7 Q | 401.3 | 7 | |
Mixed R3 10m Air Rifle Prone SH1 | 629.1 | 29 | did not advance | ||
Mixed R6 50m Rifle Prone SH1 | 609.3 | 35 | did not advance | ||
Veronika Vadovičová | Women's R2 10m Air Rifle Standing SH1 | 624.9 | 3 Q | 206.0 | 4 |
Women's R8 50m Rifle 3 Positions SH1 | 1163-59x | 5 Q | 412.0 | 6 | |
Mixed R3 10m Air Rifle Prone SH1 | 634.6 | 5 Q | 167.7 | 6 | |
Mixed R6 50m Rifle Prone SH1 | 620.3 | 4 Q | 248,9 PR |
One Slovakian swimmer has successfully entered the paralympic slot after breaking the MQS. [11] [12]
Athlete | Event | Heats | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Tatiana Blattnerová | 50 m freestyle S11 | 34.88 | 13 | did not advance | |||
100 m freestyle S11 | 1:17.14 | 11 | did not advance | ||||
400 m freestyle S11 | 5:49.16 | 9 | did not advance | ||||
100 m backstroke S11 | 1:34.66 | 12 | did not advance | ||||
100 m breaststroke S11 | 1:36.52 | 9 | did not advance |
Slovakia entered five athletes into the table tennis competition at the games. All of them qualified via World Ranking allocation. [13]
Athlete | Event | Group Stage | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||||
Martin Ludrovský | Individual C2 |
Chueawong (
THA) W 3-1 |
Flores (
CHI) L 2-3 |
2 Q |
Molliens (
FRA)} W 3-1 |
Park (
KOR) L 2-3 |
did not advance | ||||
Ján Riapoš | Individual C2 |
Cha (
KOR) L 0-3 |
Minami (
JPN) W 3-0 |
2 Q |
Suchánek (
CZE) L 2-3 |
did not advance | |||||
Boris Trávníček | Individual C4 |
Chaiwut (
THA) W 3-2 |
Guo (
CHN) W 3-2 |
1 Q |
Kim (
KOR) W 3-1 |
Turan (
TUR) L 0-3 |
did not advance | ||||
Peter Mihálik | Individual C4 |
Kim (
KOR) L 2-3 |
Lopez (
ESP) L 1-3 |
3 | did not advance | ||||||
Martin Ludrovský Ján Riapoš |
Team C1-2 | — |
Borgato (
ITA)/ Falco ( ITA) W 2-0 |
Lamirault (
FRA)/ Molliens ( FRA) L 0-2 |
did not advance | ||||||
Boris Trávníček Peter Mihálik |
Team C4 | — |
Saleh (
EGY)/ Zenaty ( EGY) W 2-0 |
Ozturk (
TUR)/ Turan ( TUR) W 2-0 |
Cao (
CHN)/ Guo ( CHN) L 0-2 |
did not advance |
Athlete | Event | Group Stage | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Alena Kánová | Individual C3 |
Yoon (
KOR) L 0-3 |
Santos (
BRA) W 3-0 |
2 Q |
Karić (
CRO) W 3-1 |
Ahlquist (
SWE) W 3-0 |
Lee (
KOR) W 3-1 |
Juan (
CHN) L 0-3 |
Slovakia qualified one player entry for wheelchair tennis. Marek Gergely qualified under the bipartite commission invitation allocation quota.
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Marek Gergely | Men's singles |
Diamantis (
GRE) W 7-6, 3-6, 6-0 |
Kuneida (
JPN) L 0-6, 1-6 |
did not advance |