Philippines at the 2000 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | PHI |
NOC | Philippine Olympic Committee |
Website |
www |
in Sydney | |
Competitors | 20 in 9 sports |
Flag bearer | Donald Geisler [1] |
Medals |
|
Summer Olympics appearances ( overview) | |
The Philippines competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. This is the first time the Philippines failed to garner at least one medal in the Olympics since 1988.
After a 12-year absence from Olympic archery, the Philippines sent one woman to the 2000 edition of the tournament. She lost her first match.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Jennifer Chan | Women's individual | 613 | 52 |
Altinkaynak (
TUR) (12) L 143–160 |
did not advance |
Athlete | Event | Heats | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Eduardo Buenavista | 3000 m steeplechase | 9:13.71 | 14 | — | did not advance |
Athlete | Event | Heats | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Lerma Elmira Bulauitan | 100 m | 12.08 | 5 | did not advance |
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Danilo Lerio | Light flyweight | — |
Lozano (
ESP) L 17–25 |
did not advance | |||
Arlan Lerio | Flyweight |
Asiku (
UGA) W RSC |
Rzany (
POL) L 18–18+ |
did not advance | |||
Larry Semillano | Lightweight |
Kotelnyk (
UKR) L RSC |
did not advance | ||||
Romeo Brin | Light Welterweight |
Bykovsky (
BLR) L 5–8 |
did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Zardo Domenios | 3 m springboard | 300.42 | 44 | did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Sheila Mae Perez | 3 m springboard | 223.65 | 32 | did not advance |
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round A | Round B | |||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Toni Leviste | Ghandy | Individual jumping | 14.75 | =47 Q | 20.75 | 35.50 | =61 Q | 20 | 55.50 | 61 | did not advance |
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Benjamin Tolentino | Men's single sculls | 7:29.86 | 5 R | 7:29.03 | 4 C/D | 7:29.86 | 4 D | 7:22.31 | 18 |
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Total | Rank | ||
Rasheya Jasmin Luis | Women's 10 metre air rifle | 384 | 44 | did not advance |
Men's 400m Freestyle
Men's 1500m Freestyle
Men's 400m Individual Medley
Women's 100m Breaststroke
Women's 200m Breaststroke
Women's 100m Backstroke
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Roberto Cruz | Men's 58 kg |
Sagastume (
GUA) W 4–(minus-1) |
Taraburelli (
ARG) L 5–7 |
did not advance | ||||
Donald Geisler | Men's 80 kg |
Livaja (
SWE) L 4–4+ |
did not advance | |||||
Eva Marie Ditan | Women's 49 kg |
Güvenc (
TUR) L 1–6 |
did not advance | |||||
Jasmin Strachan | Women's 57 kg |
Trần Hiếu Ngân (
VIE) L 3–8 |
did not advance |
Sankar (
TRI) W 5+–5 |
Tosun (
TUR) L 3–9 |
did not advance |