This is a list of members of the Western Australian Legislative Assembly between the 1917 election and the 1921 election, together known as the 10th Parliament.
Name | Party | District | Years in office |
---|---|---|---|
Edward Angelo | Nationalist/ Country | Gascoyne | 1917–1933 |
William Angwin | Labor | North-East Fremantle | 1904–1905; 1906–1927 |
Hon Frank Broun [6] | Country | Beverley | 1911–1914; 1917–1924 |
Samuel Brown [1] | Nationalist | Subiaco | 1917–1921 |
Thomas Chesson | Labor | Cue | 1913–1930 |
Philip Collier | Labor | Boulder | 1905–1948 |
Joseph Davies | National Labor | Guildford | 1917–1924 |
Thomas Draper [5] | Nationalist | West Perth | 1907–1911; 1917–1921 |
Thomas Duff [2] | Nationalist | Claremont | 1918–1921 |
Michael Durack | Nationalist/Country | Kimberley | 1917–1924 |
George Foley [7] | National Labor | Mount Leonora | 1911–1920 |
James Gardiner | Country | Irwin | 1901–1904; 1914–1921 |
William James George | Nationalist | Murray-Wellington | 1895–1902; 1909–1930 |
Albert Green | Labor | Kalgoorlie | 1911–1913; 1914–1921 |
Harry Griffiths | Country | York | 1914–1921; 1924–1935 |
John Hardwick | Nationalist | East Perth | 1904–1911; 1914–1921 |
Tom Harrison | Country | Avon | 1914–1924 |
Thomas Heron [7] | Labor | Mount Leonora | 1920–1928 |
Henry Hickmott | Country | Pingelly | 1914–1924 |
John Holman | Labor | Murchison | 1901–1921; 1923–1925 |
Charles Hudson | National Labor | Yilgarn | 1905–1921 |
Edward Johnston | Country | Williams-Narrogin | 1911–1928 |
Walter Jones | Labor | Fremantle | 1917–1921 |
George Lambert | Labor | Coolgardie | 1916–1930; 1933–1941 |
Hon Sir Henry Lefroy | Nationalist | Moore | 1892–1901; 1911–1921 |
John Lutey | Labor | Brownhill-Ivanhoe | 1916; 1917–1932 |
Henry Kennedy Maley | Country | Greenough | 1917–1924; 1929–1930 |
Hon Sir James Mitchell [3] | Nationalist | Northam | 1905–1933 |
Griffin Money | Nationalist | Bunbury | 1917–1924 |
John Mullany | National Labor | Menzies | 1911–1924 |
Selby Munsie | Labor | Hannans | 1911–1938 |
William Ralph Nairn | Nationalist | Swan | 1914–1921 |
Peter O'Loghlen | Labor | Forrest | 1908–1923 |
William Pickering | Country | Sussex | 1917–1924 |
Alfred Piesse | Country | Toodyay | 1911–1924 |
Robert Pilkington | Nationalist (Lib.) | Perth | 1917–1921 |
Herbert Robinson [4] | Nationalist | Albany | 1917–1919 |
Robert Robinson | Nationalist | Canning | 1914–1921 |
Samuel Rocke | Ind. Labor | South Fremantle | 1917–1921 |
Hon John Scaddan [4] | National Labor/Country | Albany | 1904–1917; 1919–1924; 1930–1933 |
James MacCallum Smith | Nationalist | North Perth | 1914–1939 |
John Stewart [2] | Nationalist | Claremont | 1917–1918 |
Bartholomew James Stubbs [1] | Labor | Subiaco | 1911–1917 |
Sydney Stubbs | Country | Wagin | 1911–1947 |
Hon George Taylor | National Labor | Mount Margaret | 1901–1930 |
Frederick Teesdale | Nationalist | Roebourne | 1917–1931 |
Alec Thomson | Country | Katanning | 1914–1930 |
Hon Michael Troy | Labor | Mount Magnet | 1904–1939 |
Henry Underwood | National Labor | Pilbara | 1906–1924 |
John Veryard | Nationalist | Leederville | 1905–1908; 1914–1921 |
Thomas Walker | Labor | Kanowna | 1905–1932 |
John Willcock | Labor | Geraldton | 1917–1947 |
Francis Willmott | Country | Nelson | 1914–1921 |
Arthur Wilson | Labor | Collie | 1908–1947 |