From Wikipedia, the free encyclopedia
State flag of Wisconsin
Location of Wisconsin on the U.S. map
This is a list of notable people from the
U.S. state of
Wisconsin . The person's hometown is in parentheses.
Art and literature
A–G
Alter Esselin
E. Gary Gygax
Frank Ackerman (1946–2019), economist, author, co-founder and editor of
Dollars & Sense magazine (
Madison )
David Adler (1882–1949), architect (
Milwaukee )
Kevin J. Anderson (born 1962), writer (
Racine )
Rasmus B. Anderson (1846–1936), author, professor, and historian (
Albion )
Walter Annenberg (1908–2002), creator of
TV Guide and
Seventeen magazines (Milwaukee)
Antler (born 1946), poet (
Wauwatosa )
Ruth Ball (1879–1960), sculptor (Madison)
Annie Wall Barnett (1859–1942), writer, litterateur, poet (
Richland County or
Crawford County )
Lynda Barry (born 1956), author and cartoonist (
Richland Center )
Gary Beecham (born 1955), glass artist (
Ladysmith )
George Bergstrom (1876–1955), architect, designer of
The Pentagon (
Neenah )
Norbert Blei (1935–2013), writer (
Ellison Bay )
Carrie Jacobs Bond (1862–1946), songwriter (
Janesville )
Esther Bubley (1921–1998), photojournalist (
Phillips )
Nancy Ekholm Burkert (born 1933), artist and illustrator, recipient of
Caldecott Medal (Milwaukee)
Ole Amundsen Buslett (1855–1924), author, newspaperman, politician (
Town of Iola ,
Northland ,
La Crosse ,
Stoughton )
Nickolas Butler , writer, author, journalist (
Eau Claire )
Kathryn Casey , writer and journalist
Jessie Kalmbach Chase (1879–1970), painter (Door County and Madison)
Connie Clausen (1923–1997), literary agent (
Menasha )
Chester Commodore (1914–2004), cartoonist (Racine)
Harriet L. Cramer (1847–1922), newspaper publisher (
Waupun )
Alice Arnold Crawford (1850–1874), author
Jeremiah Curtin (1835–1906), translator (
Milwaukee County )
Oliver Daniel (1911–1990), arts administrator, musicologist and composer (
De Pere )
Tyler Dennett (1883–1949), biographer, recipient of
Pulitzer Prize (
Spencer )
August Derleth (1909–1971), writer (
Sauk City )
Gene DeWeese (1934–2012), writer (Milwaukee)
Donn F. Draeger (1922–1982), writer and martial artist (Milwaukee)
Chip Duncan (born 1955), filmmaker, author and photographer (
Milwaukee )
Bill Dwyre (born 1944), columnist and editor (
Sheboygan )
Alter Esselin (1889–1974), poet (Milwaukee)
Edna Ferber (1885–1968), writer (
Appleton )
Jack Finney (1911–1995), writer (Milwaukee)
Daniel R. Fitzpatrick (1891–1969), cartoonist (
Superior )
Lewis R. Freeman (1878–1960), journalist (
Genoa Junction )
Ellen Gabler , journalist (Eau Claire)
Zona Gale (1874–1938), writer, playwright, recipient of
Pulitzer Prize (
Portage ,
Beaver Dam , Milwaukee)
Hamlin Garland (1860–1940), novelist, biographer, poet (
West Salem )
Greg Graffin (born 1964), singer, songwriter, musician, professor, college lecturer, author (
Madison ,
Racine ,
Milwaukee )
Elmer Grey (1872–1963), architect and painter (Milwaukee)
Eva Kinney Griffith (1852–1918), journalist, editor, publisher
E. Gary Gygax (1938–2008), novelist, co-creator of
Dungeons & Dragons (
Lake Geneva )
H–O
Ron Kovic
Georgia O'Keeffe
Jane Hamilton (born 1957), writer (
Rochester )
Stephen Hayes , senior writer for
The Weekly Standard ,
Fox News contributor, author (Wauwatosa)
Kevin Henkes (born 1960), author and illustrator, recipient of
Caldecott Medal (Racine, Madison)
Sarah Dyer Hobart (1845–1921), author
Eastman Johnson (1824–1906), co-founder of
Metropolitan Museum of Art (Superior)
Russell Klika , combat photojournalist (Appleton)
Jim Knipfel (born 1965), writer (
Green Bay )
Ron Kovic (born 1946), writer,
Born on the Fourth of July (Ladysmith)
Mabel Johnson Leland (1871–1947), lecturer, translator
David Lenz (born 1962), painter (Milwaukee)
Gerda Lerner (1920–2013), Women's Studies, founder of women's history (Madison)
Paul Linebarger (1913–1966), writer (Milwaukee)
Ben Logan (1920–2014), writer (
The Land Remembers )
Flora E. Lowry (1879–1933), anthologist
Per Lysne (1880–1947), folk artist, popularized
rosemaling (Stoughton)
Velma Caldwell (1858–1924), editor and writer
Karl E. Meyer , journalist for
The New York Times ; editor of
World Policy Journal (Madison)
Jacquelyn Mitchard (born 1957), writer (Milwaukee, Madison)
John Nichols (born 1959), political correspondent for
The Nation (
Union Grove )
Lorine Niedecker (1903–1970), poet (
Fort Atkinson )
Lucius W. Nieman (1857–1935), founder of
Milwaukee Journal ;
Nieman Foundation for Journalism dedicated to him (
Sauk County )
Jessica Nelson North (1891–1988), writer (Madison,
Edgerton )
Sterling North (1906–1974), writer (Edgerton)
Georgia O'Keeffe (1887–1986), artist (
Sun Prairie )
P–Z
Laura Ingalls Wilder
Frank Lloyd Wright
George Wilbur Peck (1840–1916), writer, newspaper editor, politician (
Cold Spring ,
Ripon , La Crosse, Milwaukee)
George Pollard (1920–2008), artist (
Waldo ,
Kenosha )
Marion Manville Pope (1859–1930), author
Richard Quinney (born 1934), sociologist and writer (Madison)
Ellen Raskin (1928–1984), writer and illustrator (Milwaukee)
Emma May Alexander Reinertsen (1853–1920), writer (Milwaukee)
Vinnie Ream (1847–1914), sculptor (Madison)
John Ridley (born 1965), novelist (Milwaukee)
David Robbins (born 1957), artist, writer (
Whitefish Bay )
Adelaide Day Rollston (1854–1941), poet and author
Patrick Rothfuss (born 1973), writer (Madison)
Ella Giles Ruddy (1851–1917), author and editor
Joe Schoenmann , journalist and author
Ruth Shalit (born 1971), writer, journalist (Milwaukee)
Clifford D. Simak (1904–1988), writer (
Millville )
Mona Simpson (born 1957), author (Green Bay)
Red Smith (1905–1982), Pulitzer Prize–winning columnist (Green Bay)
Peter Straub (1943–2022), writer (Milwaukee)
Arthur Thrall (1926–2015), artist (Milwaukee)
John Toland (1912–2004), Pulitzer Prize–winning writer (La Crosse)
Neal Ulevich (born 1946), Pulitzer Prize-winning photographer (Milwaukee)
Dave Umhoefer (born 1961), Pulitzer Prize recipient (La Crosse)
Jim VandeHei (born 1971), executive editor and co-founder of
Politico (
Oshkosh )
Ignatiy Vishnevetsky (born 1986), film critic and essayist (Wauwatosa)
Viola S. Wendt (1907–1986), poet (
West Bend )
Ella Wheeler Wilcox (1850–1919), writer and poet (
Johnstown )
John Wilde (1919–2006), artist (Milwaukee,
Evansville )
Laura Ingalls Wilder (1867–1957), writer (
Pepin )
Thornton Wilder (1897–1975), writer (Madison)
Frank Lloyd Wright (1867–1959), architect (
Richland Center , Madison,
Spring Green )
David Zurawik , journalist, author (Milwaukee)
Business
Carol Bartz
Edward L. Doheny
King C. Gillette
William S. Harley
George Addes (1911–1990), founder of
United Auto Workers (La Crosse)
Edward P. Allis (1824–1899), co-founder of
Allis-Chalmers Manufacturing Company (
Two Rivers , Milwaukee)
J. Ogden Armour (1863–1927), meatpacking magnate, owner of
Armour and Company (Milwaukee)
Carol Bartz (born 1948), president and chief executive officer of
Yahoo! (
Alma )
Ernest J. Briskey (1930–2006), vice president, technical and administration of
Campbell Soup Company (
Waunakee )
William Wallace Cargill (1844–1909), business executive, founder of
Cargill (Janesville)
Jerome Case (1819–1891), founder of an agricultural and construction equipment company (Racine)
Leo Crowley (1889–1972), banker and
FDIC director (
Milton )
John Cudahy (1887–1943), industrialist (Milwaukee)
Michael Cudahy (1924–2022), entrepreneur (Milwaukee)
Alexander M. Cutler , chief executive officer of the
Eaton Corporation (Milwaukee)
Arthur Davidson (1881–1950), co-founder of
Harley-Davidson (Milwaukee)
Edward L. Doheny (1856–1935), oil tycoon (
Fond du Lac )
Ole Evinrude (1877–1924), inventor and entrepreneur (
Cambridge , Madison, Milwaukee)
Judith Faulkner (born 1943), formerly of New Jersey; billionaire; CEO and founder of Epic Systems, a healthcare software company located in Wisconsin
Bob Galvin (1922–2011), chief executive officer of
Motorola (
Marshfield )
Chris Gardner (born 1954), entrepreneur, subject of movie
The Pursuit of Happyness (Milwaukee)
King C. Gillette (1855–1932), industrialist (Fond du Lac)
Donald Goerke (1926–2010),
Campbell Soup Company executive, inventor of
SpaghettiOs (
Waukesha )
William S. Harley (1880–1943), co-founder of
Harley-Davidson (Milwaukee)
Randolph E. Haugan (1902–1985), editor and publisher (
Martell )
Ken Hendricks (1941–2007), billionaire (Janesville,
Beloit ,
Afton )
Electa Amanda Wright Johnson (1938–1929), philanthropist, writer
Jay L. Johnson (born 1946), chief executive officer of
General Dynamics (West Salem)
Samuel Curtis Johnson, Sr. (1833–1919), founder of consumer products company (Racine)
Phil Katz (1962–2000), computer programmer (
Glendale )
Carl Kiekhaefer (1906–1983), owner of
Mercury Marine (
Mequon )
Alan Klapmeier (born 1958), aircraft designer and aviation entrepreneur (
Baraboo )
Dale Klapmeier (born 1961), aircraft designer and aviation entrepreneur (Baraboo)
Herbert Kohler (born 1939), business executive (
Kohler )
John H. MacMillan Sr. (1869–1944), businessman (La Crosse)
Marissa Mayer (born 1975), chief executive officer of Yahoo (
Wausau )
Oscar Mayer (1859–1955), founder of meat packing company (Milwaukee,
Fitchburg )
John Menard Jr. (born 1940), business executive (
Eau Claire )
George Safford Parker (1863–1937), pen inventor and entrepreneur (
Shullsburg , Janesville)
Paul Poberezny (1921–2013), aircraft designer, military aviator and founder of the
Experimental Aircraft Association (
Oshkosh )
Tom Poberezny (1946–2022), aerobatic aviator and president and chairman of the Experimental Aircraft Association (Oshkosh)
Herbert A. Simon (1916–2001), economist and computer scientist (Milwaukee)
James Trane (1857–1936), founder of heating and air conditioning company (La Crosse)
Reuben Trane (1886–1954), co-founder of
Trane (La Crosse)
Elmer Winter (1912–2009), co-founder of
Manpower Inc. (Milwaukee)
Dean Witter (1887–1969), founder of
Dean Witter & Co. investment house (Wausau)
Walter Wriston (1919–2005), chairman and chief executive officer of
Citicorp (Appleton)
[1]
Brewing
Education
A. Starker Leopold
Luna Leopold
Margarethe Schurz
Florence Eliza Allen (1876–1960), mathematician and assistant professor at
University of Wisconsin–Madison (
Horicon )
Thomas Barnett (born 1962), professor of warfare analysis & research at
Naval War College (
Chilton ,
Boscobel )
Theodore Brameld (1904–1987), professor at
Long Island University ,
Adelphi ,
Minnesota ,
NYU , and
Boston University (
Neillsville )
Arthur Louis Breslich (1873–1924), president of
German Wallace College and
Baldwin-Wallace (Madison, Milwaukee)
Ernest J. Briskey (1930–2006), Dean of Agricultural Science of
Oregon State University (
Waunakee )
Albin C. Bro (1893–1956), president of
Shimer College (
Prentice )
[2]
Carlos Castillo-Chavez (born 1952), professor of mathematical biology at
Arizona State University
Edwin Copeland , noted botanist and founder of
University of the Philippines Los Baños College of Agriculture
Joanne V. Creighton , president of
Mount Holyoke College (
Marinette )
Tyler Dennett (1883–1949), professor of American history at
Johns Hopkins University and
Columbia , professor of international relations at
Princeton , president of
Williams College (
Spencer )
Katharine Elizabeth Dopp (1863–1944), dean of
Chicago Normal School (
Dopp )
Lars Paul Esbjörn (1808–1870), professor of Theology at
Illinois State Normal University (
Clinton )
Ernst Guillemin (1898–1970), electrical engineer and computer scientist at
Massachusetts Institute of Technology (Milwaukee)
Harlan Hanson (1925–1996), director of
Advanced Placement program from 1965 to 1989 (Madison)
Frederick Hemke (1935–2019), professor of saxophone at
Northwestern University (Milwaukee)
Bruno E. Jacob (1899–1979), founder of
National Forensic League (
Valders )
Peter Laurentius Larsen (1833–1915), founding president of
Luther College
John Leonora (1928–2006), professor of physiology and pharmacology at
Loma Linda University (Milwaukee)
A. Carl Leopold (1919–2009), graduate dean of
University of Nebraska–Lincoln (Madison)
A. Starker Leopold (1913–1983), professor of zoology and conservation at
University of California, Berkeley (Madison)
Luna Leopold (1915–2006), professor of geology and geophysics
University of California, Berkeley (Madison)
Charles McCarthy , librarian and political scientist (Madison)
Thorbjorn N. Mohn (1844–1899), founding president of
St. Olaf College (
Columbia County )
Anna Augusta Von Helmholtz-Phelan (1890–1964), assistant professor emeritus of English,
University of Minnesota
Cora Scott Pond Pope (1856 – unknown), professor
Christian Keyser Preus (1852–1921), president of
Luther College (
Spring Prairie )
Margarethe Schurz (1851–1876), opened first
kindergarten in U.S. (
Watertown )
Philip Stieg (born 1952), chairman of the Department of Neurosurgery at
Weill Cornell Medical College of Cornell University and
New York-Presbyterian Medical Center (Milwaukee)
David F. Swensen , chief investment officer at
Yale University (1985–2021) (
River Falls )
Rose Thering (1920–2006), professor of Catholic–Jewish dialogue at
Seton Hall University (
Plain , Racine)
Aaron Twerski (born 1939), the Irwin and Jill Cohen Professor of Law at
Brooklyn Law School ; former dean and professor of
tort law at
Hofstra University School of Law
Norman Wengert (1916–2001), faculty member at
City College of New York ,
North Dakota State ,
Maryland ,
Wayne State ,
Penn State ,
University of Sarajevo (Milwaukee)
James Wright (born 1939), president of
Dartmouth College (Madison)
Nicholas S. Zeppos (born 1954), chancellor of
Vanderbilt University (Milwaukee)
Entertainment
Film and theatre
Don Ameche
Willem Dafoe
Heather Graham
Harry Houdini
Fredric March
Pat O'Brien
Mark Ruffalo
Spencer Tracy
Orson Welles
A–M
Jim Abrahams (born 1944), director (
Shorewood ,
Eagle River )
Don Ameche (1908–1993), actor (Kenosha)
William Bast (1931–2015), screenwriter (Milwaukee, Kenosha)
Abner Biberman (1909–1977), actor and director (Milwaukee)
Mark Borchardt (born 1966), director (
Menomonee Falls )
Joyce Carlson (1923–2008),
Disney animator (Racine)
Jack Carson (1910–1963), actor (Milwaukee)
Ellen Corby (1911–1999), actress (Racine)
Anthony Crivello (born 1955),
Tony Award -winning actor, singer (Milwaukee)
Willem Dafoe (born 1955), actor (Appleton)
Dan Davies (born 1965), actor and screenwriter (Milwaukee)
Brian Donlevy (1901–1972), actor (Racine)
Robert Easton (1930–2011), actor, voice actor, dialogue coach (Milwaukee)
Chris Farley (1964–1997), actor (Madison,
Minocqua )
John P. Farley (born 1968), actor (Madison)
Kevin Farley (born 1965), actor (Madison)
Don Fellows (1922–2007), actor (Madison)
Lynn Fontanne (1887–1983),
Emmy Award - and
Tony Award -winning actress (
Genesee Depot )
Gloria Foster (1933–2001), actress (Janesville)
Heather Graham (born 1970), actress (Milwaukee)
Uta Hagen (1919–2004), actress (Madison)
Theodore Hardeen (1876–1945), magician and escape artist, founder of the
Magicians Guild of America (Appleton)
Howard Hawks (1896–1977), director (Neenah)
Harry Houdini (1874–1926), magician (Appleton)
Tom Hulce (born 1953), actor (
Whitewater )
Salome Jens (born 1935), actress and dancer (Milwaukee)
Jeana Keough (born 1955), actress,
Playboy Playmate (Milwaukee)
Imran Khan (born 1983), actor (Madison)
David Koepp (born 1963), writer/director (
Pewaukee ,
Wales )
Carole Landis (1919–1948), actor (
Fairchild )
Tom Laughlin (1931–2013), actor (Milwaukee)
Joseph Losey (1909–1984), director (La Crosse)
Alfred Lunt (1892–1977), actor (Milwaukee, Genesee Depot)
Fred MacMurray (1908–1991), actor (Beaver Dam)
Michael Maize (born 1974), actor (Milwaukee)
Fredric March (1897–1975), actor (Racine)
Rob Marshall (born 1960), director (Madison)
Kerwin Mathews (1926–2007), actor (Janesville)
John Matuszak (1950–1989), actor and football player (Milwaukee,
Oak Creek )
Hattie McDaniel (1895–1952), actress, first African-American to win an
Academy Award (Milwaukee)
Agnes Moorehead (1900–1974), actress, radio, stage, film, television (Reedsburg)
Niels Mueller (born 1961), writer/director (Milwaukee)
N–Z
Cyrus Nowrasteh (born 1956), writer/director (Madison)
Pat O'Brien (1899–1983), actor (Milwaukee)
Robert O'Connor (1885–1962), actor (Milwaukee)
Nancy Olson (born 1928), actress (Milwaukee)
Nick Oram (born 1979), television producer and actor
Jack Perkins (1921–1998), actor (Medford)
Jennie O'Neill Potter (1867–1900), actor and dramatic reader (Patch Grove)
Manilla Powers , actress (Janesville)
Nicholas Ray (1911–1979), director (
Galesville )
John Ridley (born 1965), screenwriter, director (Milwaukee)
Richard Riehle (born 1948), actor (Menomonee Falls)
Michael Ritchie (1938–2001), director (Waukesha)
Gena Rowlands (born 1930), actor (Madison,
Cambria , Milwaukee)
Mark Ruffalo (born 1967), actor (Kenosha)
Richard Schickel (1933–2017), critic (Milwaukee)
Greg Dean Schmitz (born 1970), online film journalist (
Westfield ,
Middleton )
Tony Shalhoub (born 1953), actor (Green Bay)
Paul Shenar (1936–1989), actor (Milwaukee)
Oliver Smith (1918–1994), theatrical scenic designer (
Waupun )
Zack Snyder (born 1966), director (Green Bay)
Ford Sterling (1882–1939), actor (La Crosse)
Eric Szmanda (born 1975), actor (Milwaukee)
George Tillman Jr. , director (Milwaukee)
Spencer Tracy (1900–1967), actor (Milwaukee,
Lake Geneva )
Judy Tyler (1932–1957), actress (Milwaukee)
Bob Uecker (born 1935), actor and sports commentator (Milwaukee)
James Valcq (born 1963), theatre composer (Milwaukee)
Marc Webb (born 1974), director (Madison)
Peter Weller (born 1947), actor (
Stevens Point )
Orson Welles (1915–1985), director (Kenosha)
Shannon Whirry (born 1964), actress (
Green Lake )
Gene Wilder (1933–2016), actor (Milwaukee)
David Zucker (born 1947), director (Milwaukee)
Jerry Zucker (born 1950), director (Milwaukee)
Terry Zwigoff (born 1949), director (Appleton)
Television
Kristin Bauer van Straten
Gary Burghoff
Tyne Daly
Kurtwood Smith
Bradley Whitford
A–M
Marc Alaimo (born 1942), actor,
Star Trek: Deep Space Nine (Milwaukee)
Andrea Anders (born 1975), actress,
Joey ,
Better Off Ted (Madison,
DeForest )
Bonnie Bartlett (born 1929),
Emmy Award -winning actress (
Wisconsin Rapids )
Kristin Bauer van Straten (born 1966), actress (Racine)
Lamont Bentley (1973–2005), actor,
Moesha (Milwaukee)
Brad Beyer (born 1973), actor,
Stanley Richmond on
Jericho (Waukesha)
Peter Bonerz (born 1938), actor and director (Milwaukee)
Gary Burghoff (born 1943), actor,
Radar O'Reilly on
M*A*S*H (
Delavan )
Annie Burgstede (born 1983), actress (
Waupaca )
Ellen Corby (1911–1999), actress (Racine)
Rich Dahm ,
Emmy Award -winning writer and producer
James Daly (1918–1978), actor (Wisconsin Rapids)
Tyne Daly (born 1946), actress (Madison)
Nancy Dickerson (1927–1997),
NBC News correspondent (Wauwatosa)
Sean Duffy (born 1971), reality television star,
ESPN commentator (
Hayward )
Jerry Dunphy (1920–2002), television newscaster (Milwaukee)
Greg Eagles (born 1970), voice actor,
Grim & Evil (Milwaukee)
Kathryn Edwards (born 1964), model, reality television star,
The Real Housewives of Beverly Hills (Milwaukee)
John Fiedler (1925–2005), actor, voice of
Piglet (
Platteville ,
Shorewood )
Paul Gigot (born 1955), host and commentator on
Journal Editorial Report (Green Bay,
De Pere )
David Giuntoli (born 1980), actor,
Grimm (Milwaukee)
Andrea Hall (born 1947), actress (Milwaukee)
Deidre Hall (born 1947), actress (Milwaukee)
Jaida Essence Hall (born 1986), drag queen and entertainer (Milwaukee)
Dan Harmon (born 1973), writer and producer (Milwaukee)
Joel Hodgson (born 1960), actor, comedian, creator of
Mystery Science Theater 3000 (
Stevens Point , Green Bay)
Isabella Hofmann (born 1958), actress,
Lt. Megan Russert on
Homicide: Life on the Street (
East Troy )
Gregory Itzin (born 1948), actor,
President Charles Logan on
24 (
Burlington )
Salome Jens (born 1935), actress and dancer,
Star Trek: Deep Space Nine (Milwaukee)
Ernie Johnson Jr. (born 1956), sportscaster for
Turner Sports and
CBS Sports (Milwaukee)
Jane Kaczmarek (born 1955), actress (
Greendale )
Laura Kaeppeler (born 1988),
Miss America 2012 (Kenosha)
Kathy Kinney (born 1954), actress (Stevens Point)
Trenni Kusnierek (born 1977), reporter and studio host for
MLB Network (
Muskego )
Allen Ludden (1917–1981), game show host (
Mineral Point )
Trixie Mattel (born Brian Michael Firkus, 1989), drag queen and entertainer (Milwaukee)
David Lee McInnis (born 1973), actor based in South Korea (Green Bay, Antigo)
Terry Meeuwsen (born 1949),
Miss America 1973; co-host of
The 700 Club (
De Pere )
Carol Merrill (born 1941), prize presenter,
Let's Make a Deal (
Frederic )
Chris Mulkey (born 1948), actor,
Bakersfield P.D. ,
Twin Peaks (
Viroqua )
Agnes Moorehead (1900–1974), actress, radio, stage, film, television (Reedsburg)
N–Z
Chris Noth (born 1954), actor,
Det. Mike Logan on
Law & Order and Mr. Big on
Sex and the City (Madison)
Caitlin O'Heaney (born 1953), actress,
Tales of the Gold Monkey (Whitefish Bay)
Sam Page (born 1976), actor,
Shark ,
Point Pleasant (Whitefish Bay)
Vic Perrin (1916–1989), actor (Menomonee Falls)
Michael Phillips (born 1961), film critic and co-host of
At the Movies (Kenosha, Racine)
Amy Pietz (born 1969), actor (Milwaukee)
Charlotte Rae (1926–2018), actress (Milwaukee,
Shorewood )
Brad Rowe (born 1970), actor,
Wasteland (Milwaukee)
Tony Shalhoub (born 1953), actor (Green Bay)
Kurtwood Smith (born 1943), actor,
Red Forman on
That '70s Show (
New Lisbon )
Tom Snyder (1936–2007), talk show host (Milwaukee)
Melinda Stolp , The Real World: Austin cast member (
Germantown )
Eric Szmanda (born 1975), actor (Milwaukee)
Jessica Szohr (born 1985), actress (Menomonee Falls)
Daniel J. Travanti (born 1940),
Emmy Award -winning actor,
Hill Street Blues (Kenosha)
Greta Van Susteren (born 1954), television commentator (Appleton)
J. D. Walsh (born 1974), actor,
Smart Guy (Madison)
Tom Welling (born 1977), actor (Janesville)
Bradley Whitford (born 1959), actor (Madison)
Tom Wopat (born 1951), actor (
Lodi )
Linda Young (born 1953), anime dubbing voice actress with
FUNimation (Milwaukee)
Chip Zien (born 1947), actor (Milwaukee)
Comedy
Frank Caliendo (born 1974), comedian (Waukesha)
Randy Chestnut (born 1971), comedian (Baraboo, Madison)
Chris Farley (1964–1997), comedian (Madison)
Tim Harmston , stand-up comedian (Menomonie)
Charlie Hill (1951–2013), stand-up comedian (Oneida)
Jackie Kashian , stand-up comedian (
South Milwaukee )
Mary Mack , stand-up comedian (Webster)
Jackie Mason (born 1931), comedian and actor (Sheboygan)
John McGivern , comedian (Milwaukee)
Dwight York , stand-up comedian (Amery)
Music
History
George Mosse
Stephen Ambrose (1936–2002), historian (
Whitewater )
William Cronon (born 1954), environmental historian (Madison)
Lyman Draper (1815–1891), historian and librarian (Madison)
Harvey Goldberg (1922–1987), historian (Madison)
George Mosse (1918–1999), social and cultural historian (Madison)
Gerhard Brandt Naeseth (1913–1994), founder of the Norwegian-American Genealogical Center & Naeseth Library (Madison)
James Breck Perkins (1847–1910), historian and U.S. Congressman (
St. Croix Falls )
David Schoenbaum (born 1935), historian and social scientist (Milwaukee)
Kenneth M. Stampp (1912–2009), historian (Milwaukee)
John Toland (1912–2004),
Pulitzer Prize-winning historian and author (La Crosse)
Frederick Jackson Turner (1861–1932), historian, known for his
Frontier Thesis (Portage)
T. Harry Williams (1909–1979), Pulitzer Prize-winning historian (
Hazel Green )
Military
Fred Ascani
Richard Bong
A–B
Harold C. Agerholm (1925–1944), World War II Medal of Honor recipient (Racine)
Frank L. Anders (1875–1966), Philippine–American War Medal of Honor recipient (
Ripon )
James Roy Andersen (1904–1945), U.S. Army general (Racine)
Beauford T. Anderson (1922–1996), World War II Medal of Honor recipient (
Eagle ,
Soldiers Grove )
Mark E. Anderson , U.S. National Guard general (Wisconsin Rapids)
Peter Anderson (1847–1907), American Civil War Medal of Honor recipient (
Lafayette County )
Fred Ascani (1917–2010), U.S. Air Force Major General (Beloit)
Margaret H. Bair , U.S. Air National Guard general (
Lake Geneva )
Merton W. Baker (1924–2000), U.S. Air Force Major General (
Tomahawk )
George Barnett (1859–1930), Commandant of the
United States Marine Corps (Lancaster,
Boscobel )
Stuart E. Barstad (1929–2009), Chief of Chaplains of the U.S. Air Force (
Colfax )
William A. Barstow (1813–1865), Union Army general (Waukesha, Janesville)
Frank E. Beatty (1853–1926), U.S. Navy admiral (
Aztalan )
Harry Bell (1860–1938), Philippine–American War Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Leslie Allen Bellrichard (1941–1967), Vietnam War Medal of Honor recipient (Janesville)
Harold Medberry Bemis (1884–1970), U.S. Navy admiral (
Oshkosh )
Paul M. Blayney , U.S. Coast Guard admiral (Milwaukee,
Jefferson )
Orville Emil Bloch (1915–1983), World War II Medal of Honor recipient (
Big Falls )
Robert D. Bohn , U.S. Marine Corps Major General (Neenah)
Richard Bong (1920–1945), World War II pilot (Superior)
Frank Matteson Bostwick (1857–1945), U.S. Navy Commodore (Janesville)
Peter J. Boylan , U.S. Army Major General (Portage)
John Bradley (1923–1994), Iwo Jima flag-raiser (
Antigo )
Edward S. Bragg (1827–1912), Union Army general (Fond du Lac)
Deming Bronson (1894–1957), World War I Medal of Honor recipient (
Rhinelander )
Oscar Brookin , Spanish–American War Medal of Honor recipient (
Byron )
Clarence John Brown (1895–1973), U.S. Navy Vice Admiral (
Plum City )
F. Taylor Brown (1925–2011), U.S. Navy admiral (
Ashland )
Robert Whitney Burns (1908–1964), U.S. Air Force Lieutenant General (
Stanley )
Elmer J. Burr (1908–1942), World War II Medal of Honor recipient (Neenah, Menasha)
C–E
Joseph Cable (1848–1877), American Indian Wars Medal of Honor recipient (Madison)
James J. Carey , U.S. Navy admiral (
Green Lake County ,
Aurora )
Irving J. Carr (1875–1963), U.S. Army Major General (
Chippewa Falls )
Guy W.S. Castle (1879–1919), Medal of Honor recipient
Arthur S. Champeny (1893–1979), U.S. Army general (
Briggsville )
Stanley R. Christianson (1925–1950), Korean War Medal of Honor recipient (
Mindoro )
Paul Clemens , U.S. Army general (Superior)
Gerald W. Clusen , U.S. Navy admiral (
Manitowoc )
Jefferson Coates (1843–1880), American Civil War Medal of Honor recipient (
Boscobel )
James Kelsey Cogswell (1847–1908), U.S. Navy admiral (Milwaukee)
Robert Grimes Coman (1887–1963), U.S. Navy Commodore (
Trempealeau )
Richard H. Cosgriff (1845–1910), American Civil War Medal of Honor recipient (
Hudson , Chippewa Falls)
James E. Croft (1833–1914), American Civil War Medal of Honor recipient (Janesville)
Winfield S. Cunningham (1900–1986), U.S. Navy admiral (
Rockbridge )
James B. Currie (1925–2009), U.S. Air Force Major General (Milwaukee)
William B. Cushing (1842–1874), Navy officer who sank the
CSS Albemarle ; namesake of the
USS Cushing (
Delafield )
Marshall E. Cusic Jr. , U.S. Navy admiral (Marshfield)
Lysander Cutler (1807–1866), Union Army general (Milwaukee)
Clinton W. Davies (1899–1989), U.S. Air Force general (Racine)
Frederick Curtice Davis (1915–1941), highly decorated Navy officer; namesake of the
USS Frederick C. Davis (
Rock County )
Leighton I. Davis (1910–1995), U.S. Air Force Lieutenant General (
Sparta )
Charles G. Dawes (1865–1951), U.S. Army general (La Crosse)
Dirk J. Debbink , U.S. Navy Vice Admiral; Chief of Navy Reserve (
Oconomowoc )
Abraham DeSomer (1884–1974), Medal of Honor recipient (Milwaukee)
John Durham (1843–1918), American Civil War Medal of Honor recipient (
Malone )
Herbert W. Ehrgott (1910–1982), U.S. Air Force general (Milwaukee)
Clarence Ekstrom , U.S. Navy Vice Admiral (Waupaca)
Horace Ellis (1843–1867), American Civil War Medal of Honor recipient (Chippewa Falls)
William Ellis (1834–1875), American Civil War Medal of Honor recipient (Watertown)
Gerald L. Endl (1915–1944), World War II Medal of Honor recipient (Fort Atkinson, Janesville)
F–I
James H. Flatley
Amos Fries
Albert W. Grant
Lucius Fairchild (1831–1896), Union Army general (Madison)
Peter Fanta , U.S. Navy admiral (Manitowoc)
Jack K. Farris (born 1934), U.S. Air Force Major General (
Fennimore )
Richard W. Fellows (1914–1998), U.S. Air Force general (
Algoma )
Art Fiala (1899–2005), World War I (
Kewaunee )
James H. Flatley (1906–1958), U.S. Navy Vice Admiral (Green Bay)
Lawrence J. Fleming (1922–2006), U.S. Air Force Major General (Green Bay)
James F. Flock , U.S. Marine Corps Major General (Milwaukee)
Amos Fries (1873–1963), U.S. Army Major General, Chief of the
Chemical Warfare Service (Viroqua)
Harold A. Fritz (born 1944), Vietnam War Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Julius A. Furer (1880–1963), U.S. Navy admiral (
Mosel )
Augustus F. Gearhard (1893–1975), Deputy Chief of Chaplains of the U.S. Air Force (Milwaukee)
Theodore W. Goldin (1858–1935), American Indian Wars Medal of Honor recipient (
Avon ,
Brodhead , Janesville,
King )
Albert W. Grant (1856–1930), U.S. Navy Vice Admiral (
Stevens Point )
Sandra A. Gregory , U.S. Air Force general (
Loyal )
Kenneth E. Gruennert (1922–1942), World War II Medal of Honor recipient (
Helenville )
Charles Smith Hamilton (1822–1891), Union Army Major General (Milwaukee)
Melvin O. Handrich (1919–1950), Korean War Medal of Honor recipient (
Manawa )
Rodney R. Hannula , U.S. National Guard Major General (
Saxon )
William Frederick Hase (1874–1935), U.S. Army Major General (Milwaukee)
J. Michael Hayes , U.S. Marine Corps general (Milwaukee)
Philip Hayes (1887–1949), U.S. Army Major General (Portage)
John Higgins (1899–1973), U.S. Navy admiral (Madison)
Frank E. Hill (1850–1906), American Indian Wars Medal of Honor recipient (
Mayfield )
Benjamin Hilliker , American Civil War Medal of Honor recipient (
Town of Waupaca )
Harrison Carroll Hobart (1815–1902), Union Army general (Sheboygan,
Chilton , Milwaukee)
Roy Hoffmann , U.S. Navy admiral (Milwaukee)
Lucius Roy Holbrook (1875–1952), U.S. Army Major General (
Arkansaw )
Willard Ames Holbrook (1860–1932), U.S. Army Major General (
Arkansaw )
David William Hutchison (1908–1982), U.S. Air Force Major General (Mineral Point)
Einar H. Ingman Jr. (1929–2015), Korean War Medal of Honor recipient (Milwaukee, Tomahawk)
J–L
Jay L. Johnson
James Benjamin Lampert
William D. Leahy
Frank B. James (1912–2004), U.S. Air Force general (Delavan)
Marvin John Jensen (1908–1993), U.S. Navy admiral (Sheboygan)
John L. Jerstad (1918–1943), World War II Medal of Honor recipient (Racine, Milwaukee)
Jay L. Johnson , Chief of Naval Operations (West Salem)
John Johnson (1842–1907), American Civil War Medal of Honor recipient (Janesville)
Stephen E. Johnson , U.S. Navy admiral (Wisconsin Rapids)
Donald S. Jones (1928–2004), U.S. Navy Vice Admiral (Madison)
Harley Sanford Jones (1902–1997), U.S. Air Force general (
Fox Lake )
Emil C. Kiel (1895–1977), U.S. Air Force general
Charles King (1844–1933), U.S. Army general (Milwaukee)
Rufus King (1814–1876), Union Army general (Milwaukee)
John Baxter Kinne (1877–1954), Philippine–American War Medal of Honor recipient (Beloit)
Louis Joseph Kirn (1908–1995), U.S. Navy admiral (Milwaukee)
Russell Klika , combat photographer (Appleton)
Richard A. Knobloch (1918–2001), U.S. Air Force general (West Allis, Milwaukee)
Oscar Koch (1897–1970), U.S. Army general, member of the
Military Intelligence Hall of Fame (Milwaukee)
Edmond Konrad , U.S. Navy admiral (
Oshkosh )
James Benjamin Lampert (1914–1978), U.S. Army Lieutenant General
Thomas B. Larkin (1890–1968), Quartermaster General of the U.S. Army (
Louisburg )
Daniel P. Leaf , U.S. Air Force lieutenant general, commander of the
United States Pacific Command (
Shawano )
William D. Leahy (1875–1959), U.S. Navy fleet admiral, first military officer to reach five-star rank (Ashland)
James J. LeCleir (born 1941), U.S. Air Force major general (Chippewa Falls)
Scott D. Legwold , U.S. National Guard general (Eau Claire)
James J. Lindsay (born 1932), U.S. Army general, first commander of the
United States Special Operations Command (Portage)
Nathan J. Lindsay (1936–2015), U.S. Air Force major general (
Monroe )
Arno H. Luehman (1911–1989), U.S. Air Force major general (Milwaukee)
Edward E. Lyon (1871–1931), Philippine–American War Medal of Honor recipient (
Hixton )
M–O
Arthur MacArthur Jr.
Douglas MacArthur
Charles C. McDonald
Billy Mitchell
Marc Mitscher
Arthur MacArthur Jr. (1845–1912), Medal of Honor Civil War, "On Wisconsin", father of General Douglas MacArthur (
Milwaukee )
Douglas MacArthur (1880–1964), General of the U.S. Army, U.S. Army Chief of Staff, Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Alexander Mackenzie (1844–1921), U.S. Army Chief of Engineers (
Postosi )
Lester J. Maitland (1899–1990), U.S. Army Air Service general (Milwaukee)
Francis Marshall , U.S. Army general (
Darlington )
Michael A. McAuliffe (born 1941), U.S. Air Force general (Ashland)
Michael J. McCarthy , U.S. Air Force Major General (
Niagara )
John E. McCoy , U.S. Air National Guard general (Janesville, Stoughton)
Robert Bruce McCoy (1867–1926), U.S. National Guard Major General (Kenosha,
Lafayette ,
Sparta )
Arthur L. McCullough , U.S. Air Force general (Milwaukee)
Charles C. McDonald (1933–2017), U.S. Air Force General (
Barron )
Edward McGlachlin Jr. , U.S. Army Major General (Fond du Lac,
Stevens Point )
Hugh J. McGrath (1858–1899), Philippine–American War Medal of Honor recipient (Fond du Lac)
Andrew Miller (1916–1944), World War II Medal of Honor recipient (Manitowoc, Two Rivers)
John S. Mills (1906–1996), U.S. Air Force Major General (Appleton)
Billy Mitchell (1879–1936), U.S. general, aviation (raised in West Allis)
Marc Mitscher (1887–1947), World War II admiral (
Hillsboro )
Robert J. Modrzejewski (born 1934), Vietnam War Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Daniel B. Moore (1838–1914), American Civil War Medal of Honor recipient (
Mifflin )
Charles E. Mower (1924–1944), World War II Medal of Honor recipient (Chippewa Falls)
Dennis Murphy (1830–1901), American Civil War Medal of Honor recipient (Green Bay)
Beryl Newman (1911–1998), World War II Medal of Honor recipient (Baraboo)
Richard J. Nolan (1848–1905), American Indian Wars Medal of Honor recipient (Milwaukee)
William Nordeen (1936–1988), U.S. Navy officer, killed in terrorist attack (
Amery ,
Centuria )
Albert O'Connor , American Civil War Medal of Honor recipient (
Lodi )
Tad J. Oelstrom , U.S. Air Force Lieutenant General (Milwaukee)
Ralph A. Ofstie (1897–1956), U.S. Navy vice admiral (Eau Claire)
Truman O. Olson (1917–1944), World War II Medal of Honor recipient (
Christiana ,
Cambridge )
Andrew P. O'Meara (1907–2005), U.S. Army general, commander-in-chief of
United States Southern Command and
United States Army Europe (West Bend)
John Birdsell Oren (1909–2006), U.S. Coast Guard admiral (Madison)
P–S
Halbert E. Paine (1826–1905), Union Army general (Milwaukee)
John Patterson (1838–1922), American Civil War Medal of Honor recipient (
Summit , Mauston)
Ernest Dichmann Peek (1878–1950), U.S. Army Major General (
Oshkosh )
Oscar V. Peterson (1899–1942), World War II Medal of Honor recipient (
Prentice )
George F. Pond (1844–1911), American Civil War Medal of Honor recipient (
Fairwater )
James Pond (1838–1903), American Civil War Medal of Honor recipient (Janesville)
Mitchell Red Cloud Jr. (1924–1950), Korean War Medal of Honor recipient (
Hatfield ,
Merrillan )
Marcus Robbins (1851–1924), American Indian Wars Medal of Honor recipient (
Elba )
Carson Abel Roberts (1905–1983), U.S. Marine Corps Lieutenant General (
Lancaster )
Marcus W. Robertson (1870–1948), Philippine–American War Medal of Honor recipient (
Suamico )
Davis C. Rohr , U.S. Air Force major general (
Burlington )
Thomas H. Ruger (1833–1907), superintendent of the
United States Military Academy (Janesville)
Margaret A. Rykowski , U.S. Navy admiral (Milwaukee)
Ben L. Salomon (1914–1944), World War II Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Frederick Salomon (1826–1897), Union Army general (Manitowoc)
Elmer Salzman , U.S. Marine Corps Major General (
Kiel )
Walter Schindler (1897–1991), U.S. Navy Vice Admiral (
New Glarus )
Herman Alfred Schmid (1910–1985), U.S. Air Force general (Milwaukee)
Carl Schurz (1829–1906), Union Army Major General (
Town of Watertown , Milwaukee)
Richard Severson , U.S. Air Force general (
Brooklyn )
James Shields (1810–1879), Union Army general
Henry Hastings Sibley (1811–1891), Union Army general
William Sickles (1844–1938), American Civil War Medal of Honor recipient (
Fall River )
John Otto Siegel (1890–1973), World War I Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Lance Sijan (1942–1968), Vietnam War Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Clayton K. Slack (1896–1976), World War I Medal of Honor recipient (
Plover )
Fred R. Sloan , U.S. Air National Guard Major General (Milwaukee)
John Converse Starkweather (1829–1890), Union Army general (Milwaukee)
Henry J. Stehling (1918–2001), U.S. Air Force general (Milwaukee)
Joseph Stika (1889–1976), U.S. Coast Guard Vice Admiral (Milwaukee, Kewaunee)
Kenneth E. Stumpf (born 1944), Vietnam War Medal of Honor recipient (Neenah, Milwaukee)
Jerome A. Sudut (1930–1951), Korean War Medal of Honor recipient (
Wausau )
Dennis B. Sullivan (1927–2020), U.S. Air Force general (Chippewa Falls)
Timothy S. Sullivan , U.S. Coast Guard admiral (Milwaukee)
Woodrow Swancutt (1915–1993), U.S. Air Force Major General (
Edgar )
T–Z
Nathan Farragut Twining
Hoyt Vandenberg
Elmo Zumwalt
Eugene L. Tattini , U.S. Air Force Lieutenant General (Madison)
Claude Taugher (1895–1963), World War I Distinguished Service Cross and Navy Cross recipient (
Marathon City )
Thomas Toohey (1835–1918), American Civil War Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Robin G. Tornow (1942–2010), U.S. Air Force general (Monroe)
Charles Treat , U.S. Army general (Monroe)
Clement A. Trott , U.S. Army Major General (Milwaukee)
Edwin M. Truell (1841–1907), American Civil War Medal of Honor recipient (Mauston)
Merrill B. Twining (1902–1996), U.S. Marine Corps General (Monroe)
Nathan C. Twining (1869–1924), U.S. Navy admiral (
Boscobel )
Nathan Farragut Twining (1897–1982), U.S. Air Force general (Monroe)
William J. Van Ryzin (1914–2002), U.S. Marine Corps Lieutenant General (Appleton)
James M. Vande Hey (1916–2009), U.S. Air Force general
Hoyt Vandenberg (1899–1954), U.S. Air Force general (Milwaukee)
James R. Van Den Elzen (1931–2012), U.S. Marine Corps general (Green Bay)
Alfred Verhulst (1921–1975), U.S. Air Force general (
Sheboygan Falls )
Fred W. Vetter Jr. (1921–2002), U.S. Air Force general (Milwaukee)
Lutz Wahl (1869–1928), Adjutant General of the U.S. Army (Milwaukee)
William Miller Wallace (1844–1924), U.S. Army general (
Prairie du Chien )
Francis A. Wallar (1840–1911), American Civil War Medal of Honor recipient (
De Soto )
Cadwallader C. Washburn (1818–1882), Union Army Major General (Mineral Point, La Crosse)
Waldemar F.A. Wendt (1912–1997), U.S. Navy Admiral, Commander-in-Chief of the
United States Naval Forces Europe
Don S. Wenger (1911–1986), U.S. Air Force Major General (Monroe)
Leslie J. Westberg (1920–1997), U.S. Air Force general (Menasha)
Gary George Wetzel (born 1947), Vietnam War Medal of Honor recipient (
South Milwaukee , Milwaukee)
Charles W. Whittlesey (1884–1921), World War I Medal of Honor recipient (
Florence )
Hugh E. Wild (1918–2013), U.S. Air Force general (
Elmwood )
Albert H. Wilkening , U.S. Air National Guard Major General
Donald Erwin Wilson , U.S. Navy admiral (
Taylor County )
Claron A. Windus , Indian Wars Medal of Honor recipient (Janesville)
Arthur Wolcott Yates , U.S. Army general
Cassin Young (1894–1942), World War II Medal of Honor recipient
Frank Albert Young (1876–1941), China Relief Expedition Medal of Honor recipient (Milwaukee)
Elmo Zumwalt (1920–2000), Chief of Naval Operations (Milwaukee)
Ralph Wise Zwicker (1903–1991), U.S. Army Major General (Stoughton)
Nobel laureates
John Bardeen
John Bardeen (1908–1991), B.S. 1928 and M.S. 1929, recipient of the Nobel Prize in Physics in 1956 and 1972 (Madison)
Günter Blobel (1936–2018), Ph.D. 1967, recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1999 (Madison)
Paul D. Boyer (1918–2018), M.S. 1941, Ph.D. 1943, recipient of the Nobel Prize in Chemistry in 1997 (Madison)
Joseph Erlanger (1874–1965), recipient of the
Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1944 (Madison)
Herbert Spencer Gasser (1888–1963), B.S. 1910, recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1944 (
Platteville )
Jack Kilby (1923–2005), M.S. 1950, recipient of the Nobel Prize in Physics for the
integrated circuit in 2000 (Milwaukee)
Joshua Lederberg (1925–2008), recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1958 (Madison)
Alan G. MacDiarmid (1927–2007), M.S. 1952, Ph.D. 1953, recipient of the Nobel Prize in Chemistry in 2000 (Madison)
Stanford Moore (1913–1982), Ph.D. 1938, recipient of the
Nobel Prize in Chemistry in 1972 (Madison)
William P. Murphy (1892–1987), recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1934 (Stoughton)
Erwin Neher (born 1944), M.S. 1967, recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1991 (Madison)
Theodore Schultz (1902–1998), M.S. 1928, Ph.D. 1930, recipient of the
Nobel Prize in Economics in 1979 (Madison)
Herbert A. Simon (1916–2001), B.A. 1936, Ph.D. 1943, recipient of the
Nobel Prize in Economics in 1978 (Milwaukee)
Edward Lawrie Tatum (1909–1975), B.A. 1931, M.S. 1932, Ph.D. 1935, recipient of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1958 (Madison)
John H. van Vleck (1899–1980), A.B. 1920, recipient of the Nobel Prize in Physics in 1977 (Madison)
Politics and activism
Les Aspin
A–B
Glenn A. Abbey (1898–1962), U.S. diplomat (
Dodgeville )
Alva Adams (1850–1922), Governor of
Colorado (
Iowa County )
Billy Adams (1861–1954), Governor of
Colorado (
Blue Mounds )
J. Frank Aldrich (1853–1933), U.S. Representative from
Illinois (Two Rivers)
William Aldrich (1820–1885), U.S. Representative from Illinois (Fond du Lac)
William A. Anderson (1873–1954), Mayor of
Minneapolis (
Adams County )
George R. Andrews (1808–1873), U.S. Representative from New York (
Oshkosh )
Walter Annenberg (1908–2002), U.S. Ambassador to the United Kingdom (Milwaukee)
Les Aspin (1938–1995), Congressman and
Secretary of Defense (Milwaukee)
Gerhard A. Bading (1870–1946), U.S. diplomat (Milwaukee)
John Miller Baer (1886–1970), U.S. Representative from
North Dakota (
Black Creek )
Hiram Barber Jr. (1835–1924), U.S. Representative from Illinois (
Horicon ,
Juneau )
Thomas M. Barrett (born 1953), Congressman and Mayor of Milwaukee (Milwaukee)
William A. Barstow (1813–1865), governor (Waukesha, Janesville)
Coles Bashford (1816–1878), governor, U.S. Congressional Delegate from the
Arizona Territory (
Oshkosh )
David L. Bazelon (1909–1993), judge of the U.S. Court of Appeals (Superior)
Charles S. Benton (1810–1882), U.S. Representative from New York (Milwaukee, La Crosse)
Victor L. Berger (1860–1929), U.S. Representative (Milwaukee)
Benjamin P. Birdsall (1858–1917), U.S. Representative from
Iowa (
Weyauwega )
John J. Blaine (1875–1934), governor and U.S. Senator (
Wingville )
C. A. Bottolfsen (1891–1964), Governor of
Idaho (Superior)
Matthias J. Bovee (1793–1872), U.S. Representative from New York (Milwaukee,
Eagle )
Edward S. Bragg (1827–1912), U.S. diplomat (Fond du Lac)
John A. Bryan (1794–1864), U.S. diplomat (Milwaukee, Menasha)
James Budd (1851–1908), California governor (Janesville)
George Bunn (1865–1918), justice of the
Minnesota Supreme Court (
Sparta )
John H. Burke (1894–1951), U.S. Representative from
California (
Excelsior )
John R. Burke (1924–1993), U.S. diplomat (Madison)
Charles C. Butler , Chief Justice of the
Colorado Supreme Court (Milwaukee)
John W. Byrnes (1913–1985), U.S. Representative (Green Bay)
C–E
Paul Clement
Wilbur J. Cohen
Charles G. Dawes
Lawrence Eagleburger
Thomas Cale (1848–1941), U.S. Congressional Delegate from the
Alaska Territory (Fond du Lac)
John Benton Callis (1828–1898), U.S. Representative from
Alabama (Lancaster)
Lois Capps (born 1938), U.S. Representative from
California (Ladysmith)
Milton Robert Carr (born 1943), U.S. Representative from
Michigan (Janesville)
Carrie Chapman Catt (1859–1947), feminist (
Ripon )
Eugene W. Chafin (1852–1920),
Prohibition Party candidate for President of the United States (
East Troy , Waukesha)
Liz Cheney (born 1966), U.S. Representative from
Wyoming (Madison)
Kathryn F. Clarenbach (1920–1994), first chairwoman of the
National Organization for Women (
Sparta )
Paul Clement (born 1966),
Solicitor General of the United States (
Town of Cedarburg )
Cliff Clevenger (1885–1960), U.S. Representative from
Ohio (Appleton)
Wilbur J. Cohen (1913–1987), U.S. Secretary of Health, Education, and Welfare (Milwaukee)
Harmon Sweatland Conger (1816–1882), U.S. Representative from New York (Janesville)
Willis C. Cook (1874–1942), U.S. diplomat (
Gratiot )
Henry A. Cooper (1850–1931), U.S. Representative (
Spring Prairie ,
Burlington , Racine)
Michael Copps (born 1940), commissioner on the
Federal Communications Commission (Milwaukee)
John W. Cox Jr. (born 1947), U.S. Representative from Illinois (
Hazel Green )
Emma A. Cranmer (1858–1937), temperance activist, suffragist
Kenneth H. Dahlberg (1917–2011), figure in the
Watergate scandal , later cleared (
Wilson )
Henry C. A. Damm (1874–1929), U.S. diplomat (
Waushara County )
Joseph E. Davies (1876–1958), U.S. diplomat (Watertown)
Charles G. Dawes (1865–1951), Vice President of the United States (La Crosse)
Thomas Cleland Dawson (1865–1912), U.S. diplomat (Hudson)
Ada Deer (born 1935), Native-American/
Menominee activist, former
BIA official (
Keshena )
Peter V. Deuster (1831–1904), U.S. diplomat (Milwaukee,
Port Washington )
Bernardine Dohrn (born 1942), activist (Milwaukee)
Michael Dombeck , former chief of the
US Forest Service
F. Ryan Duffy (1888–1979), chief judge of the U.S. Court of Appeals (Fond du Lac)
Charles Durkee (1805–1870), U.S. Senator, Governor of the
Utah Territory (Kenosha)
Lawrence Eagleburger (1930–2011),
U.S. Secretary of State (Milwaukee)
John E. Erickson (1863–1946), U.S. Senator from
Montana (Stoughton)
John J. Esch (1861–1941), U.S. Representative (
Norwalk , La Crosse)
Experience Estabrook (1813–1894), U.S. Congressional delegate from
Nebraska Territory (
Geneva )
Evan Alfred Evans (1876–1948), judge of the U.S. Court of Appeals (
Spring Green , Baraboo)
F–I
Russ Feingold
Timothy O. Howe
Lucius Fairchild (1831–1896), U.S. diplomat (Madison)
Thomas E. Fairchild (1912–2007), chief judge of the U.S. Court of Appeals (Milwaukee)
Jacob Fawcett , Chief Justice of the
Nebraska Supreme Court (
Benton )
Russ Feingold (born 1953), U.S. Senator and co-author of
McCain-Feingold Campaign Reform Act (Janesville,
Middleton )
William R. Finch (1847–1913), U.S. diplomat (
Walworth County )
Albert Fowler (1802–1883), Mayor of
Rockford, Illinois (Milwaukee, Wauwatosa)
James A. Frear (1861–1939), U.S. Representative (Hudson)
George A. Garrett (1888–1971), U.S. diplomat (La Crosse)
Hiram Gill (1866–1919), Mayor of
Seattle (Watertown)
James Gillett (1860–1937), U.S. Representative from
California (Viroqua,
Sparta )
Callista Gingrich (born 1966), wife of former
Speaker
Newt Gingrich (
Whitehall )
Glory of the Morning , the only female chief ever recorded in the oral history of the
Ho-Chunk nation
Guy D. Goff (1866–1933), U.S. Senator from
West Virginia (Milwaukee)
William Goodell (1792–1878), prominent abolitionist, candidate for President of the United States (Janesville)
Warren Green (1870–1945), Governor of
South Dakota (
Jackson County )
John A. Gronouski (1919–1996), U.S. Postmaster General (
Dunbar , Green Bay)
Richard W. Guenther (1845–1913), U.S. diplomat (
Oshkosh )
Herbert James Hagerman (1871–1935), Governor of the
New Mexico Territory (Milwaukee)
Darwin Hall (1844–1919), U.S. Representative from
Minnesota (
Wheatland ,
Grand Rapids )
John Hammill (1875–1936), Governor of
Iowa (
Linden )
Henry C. Hansbrough (1848–1933), U.S. Senator from
North Dakota (Baraboo)
Ole Hanson (1874–1940), Mayor of
Seattle (Racine County)
Mildred Harnack (1902–1943), resistance fighter in Nazi Germany (Milwaukee)
Gilbert N. Haugen (1859–1933), U.S. Representative from
Iowa (
Orfordville )
Everis A. Hayes (1855–1942), U.S. Representative from
California (
Waterloo )
Ned R. Healy (1905–1977), U.S. Representative from California (Milwaukee)
Charles N. Herreid (1857–1928), Governor of
South Dakota (Madison)
Lorena Hickok (1893–1968), friend of Eleanor Roosevelt, helped Harry Hopkins with fact-finding missions during the New Deal (
East Troy )
Fred H. Hildebrandt (1874–1956), U.S. Representative from
South Dakota (West Bend,
Waupun )
George H. Hodges (1866–1947), Governor of
Kansas (
Orion )
Adoniram J. Holmes (1842–1902), U.S. Representative from
Iowa (
Palmyra )
Timothy O. Howe (1816–1883), U.S. Postmaster General (Green Bay)
Daniel Hugunin Jr. (1790–1850), U.S. Representative from New York (Kenosha)
Merlin Hull (1871–1953), U.S. Representative (
Black River Falls )
Paul O. Husting (1866–1917), U.S. Senator (Fond du Lac)
J–L
Herb Kohl
Robert M. La Follette, Sr.
Mel Laird
Richard D. Lamm
Franklin M. Jahnke (born 1990), member of the
Wisconsin State Assembly
Edward H. Jenison (1907–1996), U.S. Representative from Illinois (Fond du Lac)
J. Leroy Johnson (1888–1961), U.S. Representative from
California (Wausau)
Martin N. Johnson (1850–1909), U.S. Senator from
North Dakota (
Racine County )
Charles Jonas (1840–1896), U.S. diplomat (Racine)
Edgar A. Jonas (1885–1965), U.S. Representative from Illinois (
Mishicot )
Francis B. Keene , U.S. diplomat (Milwaukee)
Oscar Keller (1878–1927), U.S. Representative from
Minnesota (Helenville)
John Edward Kelley (1853–1941), U.S. Representative from
South Dakota (Portage)
George F. Kennan (1904–2005), diplomat (Milwaukee)
Rufus King (1814–1876), U.S. diplomat (Milwaukee)
Jerry Kleczka (1943–2017), U.S. Representative (Milwaukee)
Herb Kohl (born 1935), U.S. Senator and sports-franchise owner (Milwaukee)
Ken Kratz (born 1960/1961), former district attorney of
Calumet County, Wisconsin ; law license was suspended for four months after sexting scandal
Julius Albert Krug (1907–1970), U.S. Secretary of the Interior (Madison)
Paul John Kvale (1896–1960), U.S. Representative from
Minnesota (Orfordville)
Robert M. La Follette (1855–1925), Congressman, governor and U.S. Senator (
Primrose , Madison)
Robert M. La Follette Jr. (1895–1953), U.S. Senator (Madison)
Mel Laird (1922–2016), Congressman and
Secretary of Defense (Marshfield)
Richard D. Lamm (1935–2021), Governor of
Colorado , Reform Party candidate for President of the United States (Madison)
Gilbert L. Laws (1838–1907), U.S. Representative from
Nebraska (Richland Center)
Irvine Lenroot (1869–1949), U.S. Senator (Superior)
Jerris G. Leonard (1931–2006), administrator of the
Law Enforcement Assistance Administration (Milwaukee)
Debbie Lesko (born 1958), U.S. Representative from
Arizona (Sheboygan)
Francis O. Lindquist (1869–1924), U.S. Representative from
Michigan (Marinette)
Thomas A. Livesley (1863–1947), Mayor of
Salem, Oregon (
Ironton )
Thomas A. Loftus (born 1945), U.S. diplomat (Stoughton)
James B. Loken (born 1940), judge of the U.S. Court of Appeals (Madison)
Don Lathrop Love (1863–1940), Mayor of
Lincoln, Nebraska (Janesville)
Patrick Joseph Lucey (1918–2014), U.S. diplomat, independent candidate for Vice President of the United States (La Crosse, Prairie du Chien)
M–O
Joseph McCarthy
Golda Meir
Gaylord Nelson
William Josiah MacDonald (1873–1946), U.S. Representative from
Michigan (
Potosi )
Henry Markham (1840–1923), U.S. Representative from
California (Milwaukee)
John McCarthy (1857–1943), U.S. Representative from
Nebraska (Stoughton)
Joseph McCarthy (1908–1957), U.S. Senator (
Grand Chute , Shawano)
James McCleary (1853–1924), U.S. Representative from
Minnesota (
Maiden Rock )
James B. McLeran , state assembly member
Myron Hawley McCord (1840–1908), U.S. Representative, Governor of the
Arizona Territory (Shawano,
Merrill )
K. T. McFarland (born 1951), Deputy National Security Advisor (
Madison )
George de Rue Meiklejohn (1857–1929), U.S. Representative from
Nebraska (
Weyauwega )
Golda Meir (1898–1978), Israeli Prime Minister (Milwaukee)
Abner J. Mikva (1926–2016), U.S. Representative from Illinois (Milwaukee)
John L. Mitchell (1842–1904), Congressman and U.S. Senator (Milwaukee)
Charles Henry Morgan (1842–1912), U.S. Representative from
Missouri (Pewaukee)
John Morrow (1865–1935), U.S. Representative from
New Mexico (
Darlington )
Wayne L. Morse (1900–1974), U.S. Senator from
Oregon (Madison)
Mary Mullarkey (1943–2021), Chief Justice of the
Colorado Supreme Court (
New London )
Robert Daniel Murphy (1894–1978), U.S. diplomat (Milwaukee)
Philleo Nash (1909–1987), commissioner of the
United States Bureau of Indian Affairs (Wisconsin Rapids)
Gaylord Nelson (1916–2005), governor and U.S. Senator (
Clear Lake , Madison)
Knute Nelson (1843–1923), U.S. Senator from
Minnesota (
Palmyra , Madison)
Orsen N. Nielsen , U.S. diplomat (Beloit)
William Nordeen (1936–1988), U.S. diplomat assassinated by the terrorist group
Revolutionary Organization 17 November (
Amery ,
Centuria )
Frank Nye (1852–1935), U.S. Representative from
Minnesota (River Falls, Hudson)
Gerald Nye (1892–1971), U.S. Senator from
North Dakota (
Hortonville ,
Wittenberg )
Dave Obey (born 1938), U.S. Representative (Wausau)
Mike O'Callaghan (1929–2004), Governor of
Nevada (La Crosse)
Kenneth J. O'Connell (1909–2000), Chief Justice of the
Oregon Supreme Court (
Bayfield )
Alvin O'Konski (1904–1987), U.S. Representative (Kewaunee, Rhinelander)
Ole H. Olson (1872–1954), Governor of
North Dakota (
Mondovi )
P–S
Steve Preston
Reince Priebus
William Rehnquist
Jeremiah McLain Rusk
Carl Schurz
Halbert E. Paine (1826–1905), U.S. Representative (Milwaukee)
Henry C. Payne (1843–1904), Postmaster General of the United States (Milwaukee)
James Breck Perkins (1847–1910), U.S. Representative from New York (
St. Croix Falls )
Russell W. Peterson (1916–2011), Governor of
Delaware (Portage)
Tom Petri (born 1940), U.S. Representative (Marinette, Fond du Lac)
Augustus Herman Pettibone (1825–1918), U.S. Representative from
Tennessee (La Crosse)
Milton Rice Polland (1909–2006),
Marshall Islands diplomat (Milwaukee)
John F. Potter (1817–1899), U.S. diplomat (
Town of East Troy )
Steve Preston (born 1960), SBA administrator, U.S. Secretary of Housing and Urban Development (Janesville)
J. A. O. Preus (1883–1961), Governor of
Minnesota (
Columbia County )
Reince Priebus , chairman of the
Republican National Committee ,
White House Chief of Staff (Kenosha)
William Proxmire (1915–2005), U.S. Senator (Madison)
Joseph V. Quarles (1943–1911), U.S. Senator (Kenosha)
Alexander Randall (1819–1872), U.S. Postmaster General (Waukesha)
Edwin M. Randall (1822–1895), Chief Justice of the
Florida Supreme Court (Waukesha)
Louise Goff Reece (1898–1970), U.S. Representative from
Tennessee (Milwaukee)
William Rehnquist (1924–2005), U.S. Supreme Court Chief Justice (Milwaukee,
Shorewood )
Paul Samuel Reinsch (1869–1923), U.S. diplomat (Milwaukee)
Henry S. Reuss (1912–2002), U.S. Representative (Milwaukee)
James DeNoon Reymert (1821–1896), State legislator and newspaper publisher (
Muskego ,
Norway )
William A. Richards (1849–1912), Wyoming Governor (
Town of Hazel Green )
Ben A. Riehle (1897–1967), member of the Wisconsin State Assembly
Jim Risch (born 1943), U.S. Senator from
Idaho (Milwaukee)
Charles R. Robertson (1889–1951), U.S. Representative from
North Dakota (Madison)
Thomas J. B. Robinson (1868–1958), U.S. Representative from
Iowa (
New Diggings )
Thomas H. Ruger (1833–1907), Governor of
Georgia (Janesville)
Loret Miller Ruppe (1936–1996), U.S. diplomat (Milwaukee)
Jeremiah McLain Rusk (1830–1893), U.S. Secretary of Agriculture (Viroqua)
Paul Ryan (born 1970), U.S. Representative (Janesville),
Speaker of the House , and
2012 Republican nominee for
Vice President under
Mitt Romney
George Myron Sabin (1833–1890), U.S. District Court Judge in
Nevada (Madison)
Elmore Y. Sarles (1859–1929), Governor of
North Dakota (
Wonewoc )
Charles R. Savage (1906–1976), U.S. Representative from
Washington (
La Farge )
John G. Schmitz (1930–2001), U.S. Representative from
California , American Independent Party candidate for President of the United States (Milwaukee)
Lester Schnare , U.S. diplomat (
Mondovi )
Carl Schurz (1829–1906), U.S. Secretary of the Interior (Watertown, Milwaukee)
Lewis B. Schwellenbach (1894–1948), U.S. Secretary of Labor (Superior)
Stuart Nash Scott (1906–1991), U.S. diplomat (Madison)
Jim Sensenbrenner (born 1943), U.S. Representative (
Shorewood )
Carlos D. Shelden (1840–1904), U.S. Representative from
Michigan (
Walworth )
James Shields (1806–1879), U.S. Senator from Illinois,
Minnesota , and
Missouri
Henry Hastings Sibley (1811–1891), U.S. Congressional Delegate, Governor of Minnesota
Steve Sisolak (born 1953), Governor of
Nevada (Milwaukee)
Albert Smith (1805–1870), U.S. Representative from New York (Milwaukee)
Daniel V. Speckhard (born 1959), U.S. diplomat (
Clintonville )
William H. Stafford (1869–1957), U.S. Representative (Milwaukee)
Pete Stark (1931–2020), U.S. Representative from
California (Milwaukee)
George A. Starkweather (1794–1879), U.S. Representative from New York (Milwaukee)
Halvor Steenerson (1852–1926), U.S. Representative from
Minnesota (
Pleasant Springs )
Janet Dempsey Steiger (1939–2004), chairwoman of the
Federal Trade Commission (Oshkosh)
William Story (1843–1921), Lieutenant Governor of
Colorado (Milwaukee)
William H. H. Stowell (1840–1922), U.S. Representative from
Virginia (Appleton)
Robert C. Strong (1915–1999), U.S. diplomat (Beloit)
Bart Stupak (born 1952), Michigan Congressman (Milwaukee)
T–Z
Tommy Thompson
William Freeman Vilas
Clark W. Thompson , U.S. Representative from
Texas (La Crosse)
Tommy Thompson (born 1941), governor,
Secretary of Health and Human Services , and 2008 candidate for president (
Elroy )
Peter G. Torkildsen (born 1958), U.S. Representative from
Massachusetts (Milwaukee)
William M. Treloar (1850–1935), U.S. Representative from
Missouri (
Linden )
Ben Tremain (1888–1971)
Fran Ulmer (born 1947), Lieutenant Governor of Alaska (
Horicon )
Robert Scadden Vessey (1858–1929), Governor of
South Dakota (Oshkosh)
William Freeman Vilas (1840–1908), U.S. Postmaster General and U.S. Secretary of the Interior (Madison)
Aad J. Vinje (1857–1929), Chief Justice of the
Wisconsin Supreme Court (Superior)
Davis H. Waite (1825–1901), Governor of
Colorado (
Princeton )
Thomas J. Walsh (1859–1933), U.S. Senator and main prosecutor in the Teapot Dome Scandal hearings (Two Rivers)
William Warner (1840–1916), U.S. Senator from
Missouri (
Shullsburg , Madison)
Cadwallader C. Washburn (1818–1882), U.S. Representative (Mineral Point, La Crosse)
Paul Weyrich (1942–2008), commentator (Racine)
Alexander Wiley (1884–1967), U.S. Senator (Chippewa Falls)
Frances Willard (1839–1898), suffragist and temperance activist (Janesville)
John A. Williams (1835–1900), U.S. District Court Judge in
Arkansas (
Delafield )
Gardner R. Withrow (1892–1964), U.S. Representative (La Crosse)
Leonard G. Wolf (1925–1970), U.S. Representative from
Iowa (
Mazomanie )
Frank P. Woods (1868–1944), U.S. Representative from Iowa (
Sharon )
Caroline M. Clark Woodward (1840–1924), temperance activist
Clement J. Zablocki (1912–1983), U.S. Representative (Milwaukee)
Carl Zeidler (1908–1942), mayor of Milwaukee
Frank Zeidler (1912–2006), mayor of Milwaukee, Socialist Party candidate for president in 1976 (Milwaukee)
Roger H. Zion (1921–2019), U.S. Representative from
Indiana (Milwaukee)
Religion
Stuart E. Barstad
Raymond Leo Burke
Franz Pieper
Anton Anderledy (1819–1892), superior general of the
Society of Jesus (Green Bay)
Stuart E. Barstad (1929–2009), Chief of Chaplains of the
U.S. Air Force (
Colfax )
David Benke (born 1946), president of the
Atlantic District of the
Lutheran Church–Missouri Synod (Milwaukee)
Thea Bowman (1937–1990), Roman Catholic nun (La Crosse)
Fabian Bruskewitz (born 1935), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Lincoln (Milwaukee)
Raymond Leo Burke (born 1948), Prefect of the
Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (Richland Center)
Solanus Casey (1870–1957), Roman Catholic priest, declared
Venerable by
Blessed John Paul II (
Oak Grove )
W. Patrick Donlin , Supreme Advocate of the
Knights of Columbus (Madison)
Selena Fox (born 1949), Wiccan priestess, religious-rights activist, and founder of
Circle Sanctuary (
Barneveld ) and
Pagan Spirit Gathering
Annie Laurie Gaylor , co-founder of the
Freedom From Religion Foundation (Madison)
Augustus F. Gearhard (1893–1975), Deputy Chief of Chaplains of the
U.S. Air Force (Milwaukee)
Zenas H. Gurley Sr. (1801–1871), Apostle of the
Reorganized Church of Jesus Christ of Latter Day Saints (
Yellowstone )
Francis J. Haas (1889–1953), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Grand Rapids (Racine)
Jerome J. Hastrich (1914–1995), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Gallup (Milwaukee)
Carl Christian Hein (1868–1937), president of the
American Lutheran Church (
Marion )
Keith K. Hilbig (1942–2015),
General authority of
the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints (Milwaukee)
Francis Peter Leipzig (1895–1981), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Baker (
Chilton )
Felix Ley (1909–1972), Bishop of the
Roman Catholic Diocese of Naha (
Hewitt )
Arthur C. Lichtenberger (1900–1968), Presiding Bishop of the
Episcopal Church (
Oshkosh )
Albert Gregory Meyer (1903–1965), archbishop of the
Roman Catholic Archdiocese of Chicago
Aloisius Joseph Muench (1889–1962), Roman Catholic cardinal (Milwaukee)
Joseph Perry (born 1948), auxiliary bishop of the
Roman Catholic Archdiocese of Chicago (
Mount Calvary , Milwaukee)
Franz Pieper (1852–1931), president of the
Lutheran Church–Missouri Synod (Manitowoc)
Herman Amberg Preus (1825–1894), president of the
Synod of the Norwegian Evangelical Lutheran Church in America (
Spring Prairie )
Vincent James Ryan (1884–1951), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Bismarck (
Arlington )
Augustine Francis Schinner (1863–1937), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Superior and
Roman Catholic Diocese of Spokane (Milwaukee)
Mark Francis Schmitt (1923–2011), bishop of the
Roman Catholic Diocese of Marquette (Algoma)
James Strang (1813–1856), founder of the
Church of Jesus Christ of Latter Day Saints (Strangite) (
Voree )
Hans Gerhard Stub (1849–1931), bishop of the
Norwegian Lutheran Church of America (
Muskego )
Paul Francis Tanner (1905–1994), bishop of the
Roman Catholic Diocese of St. Augustine (Milwaukee)
Science, including medicine
Roy Chapman Andrews
Thomas Chrowder Chamberlin
John Benjamin Murphy
Frank Ackerman (1946–2019), economist (Madison)
Roy Chapman Andrews (1884–1960), naturalist (Beloit)
John Bardeen (1908–1991),
Nobel Prize -winning physicist (Madison)
George Harold Brown (1908–1987), developer of
color television (Portage)
Thomas Chrowder Chamberlin (1843–1928), geologist (Beloit)
John Henry Comstock (1849–1931), entomologist (Janesville)
Edwin Copeland , noted botanist and founder of the
University of the Philippines Los Banos College of Agriculture
Seymour Cray (1925–1996), computer designer (Chippewa Falls)
John Thomas Curtis (1913–1961), botanist and ecologist; the
Bray Curtis dissimilarity is partially named for him (Milwaukee)
Marshall E. Cusic Jr. , Chief of the
U.S. Navy Medical Reserve Corps (Marshfield)
Farrington Daniels (1889–1972), pioneer researcher in
Solar energy (Madison)
Richard Davidson (born 1951), psychologist, pioneer of affective neuroscience (Madison)
Hector DeLuca , Vitamin D metabolism (Madison)
Michael Dhuey (born 1958), co-developer of the
Macintosh II and the
iPod (Milwaukee)
Olin J. Eggen (1919–1998), astronomer (Orfordville)
Milton Erickson (1901–1980), founding president of the
American Society for Clinical Hypnosis ,
NLP (
Lowell )
Ernst Guillemin (1898–1970), recipient of the
IEEE Medal of Honor (Milwaukee)
Ned Hollister (1876–1924), biologist (Delavan)
Donald Knuth (born 1938), computer scientist (Milwaukee)
Elmer Kraemer (1898–1943), chemist (
Liberty )
Donald Laub (born 1935), plastic surgeon (Milwaukee)
Albert Lehninger (1917–1986), biochemist (Madison)
Aldo Leopold (1887–1948), ecologist (Madison)
Karl Paul Link (1901–1978), discovered warfarin (named for the
Wisconsin Alumni Research Foundation ) (Madison)
William Shainline Middleton (1890–1975), co-founder and secretary-treasurer of the
American Board of Internal Medicine (Madison)
John Muir (1838–1914), environmentalist (Portage)
John Benjamin Murphy (1857–1916), inventor of
Murphy's punch sign ,
Murphy's sign , and the
Murphy drip (Appleton)
Robert B. Pinter (1937–2001), biomedical engineer (Milwaukee)
Carl Rogers (1902–1987), psychologist and originator of "client-centered therapy" (Madison)
Francis G. Slack (1897–1985), physicist (Superior)
Harry Steenbock (1886–1967), Vitamin D catalyzed by sunlight, D-fortified milk; rickets cured (
Charlestown ,
New Holstein , Madison)
Jeremiah Burnham Tainter (1836–1920), inventor of the
Tainter gate (Prairie du Chien)
James Thomson (born 1958), first scientist to isolate human embryonic stem cells (Madison)
Darold Treffert , psychiatrist (Fond du Lac)
Charles R. Van Hise (1857–1918), geologist and academic (
Fulton )
Thorstein Veblen (1857–1929), sociologist, economist, social theorist (
Cato )
Warren Weaver (1894–1978), pioneer of
machine translation (
Reedsburg )
Louis Jolyon West (1924–1999), psychiatrist (Madison)
Daniel Hale Williams (1858–1931), surgeon (Janesville)
Oliver E. Williamson (1932–2020), economist (Superior)
Joseph Zimmermann (1912–2004), inventor of the
answering machine (Kenosha)
Otto Julius Zobel (1887–1970), inventor of the
m-derived filter and the
Zobel network (
Ripon )
Space exploration
Jim Lovell
Daniel Brandenstein (born 1943), astronaut (Watertown)
Raja Chari (born 1977), astronaut candidate
Leroy Chiao (born 1960), astronaut (Milwaukee)
Laurel Clark (1961–2003), astronaut; died in the
Space Shuttle Columbia disaster (Racine)
Mark C. Lee (born 1952), astronaut (Viroqua)
Nathan J. Lindsay (1936–2015), astronaut (Monroe)
Jim Lovell (born 1928), astronaut (Milwaukee)
Deke Slayton (1924–1993), astronaut (
Sparta )
Eugene L. Tattini , deputy director of the
Jet Propulsion Laboratory (Madison)
Jeffrey Williams (born 1958), astronaut (Superior,
Winter )
Sports
Ken Behring
Pat Bowlen
Caron Butler
Eddie Cochems
Sandy Cohen
Abner Dalrymple
Doug Free
Garrett Weber-Gale
Eric Heiden
Eric Hinske
Elroy Hirsch
Ed Hochuli
Mark Johnson
Addie Joss
Matt Kenseth
Phil Kessel
Curly Lambeau
Carl Landry
Alphonse Leemans
Craig Ludwig
Rick Neuheisel
Kid Nichols
Danica Patrick
Ben Peterson
Terry Porter
Tony Romo
Pants Rowland
Lindsay Tarpley
Joe Thomas
J. J. Watt
T. J. Watt
Bob Wickman
Jamil Wilson
A–B
Earl Abell (1892–1956), head coach of
Colgate Raiders and
Virginia Cavaliers football teams, member of
College Football Hall of Fame (Portage)
Ellen Ahrndt (1922–2009), All-American Girls Professional Baseball League player (Racine,
Brodhead )
Bill Albright (1929–2013), football player (Racine)
Alan Ameche (1933–1988), football player,
Heisman Trophy winner (Kenosha)
Austin Aries (born 1978), professional wrestler (Milwaukee)
Morrie Arnovich (1910–1959),
MLB All-Star outfielder
Ben Askren (born 1984),
folkstyle and
freestyle wrestler, mixed martial artist (
Hartland )
Ed Aspatore , football player (Fond du Lac)
Glena Avila (born 1975), mixed martial artist (
Sparta )
Pete Banaszak (born 1944), football player (
Crivitz )
Jimmy Banks (born 1964), soccer player (Milwaukee)
Peter Barrett (1935–2000),
Olympic gold medalist (Madison)
Sam Barry (1892–1950), head coach,
Iowa and
USC , basketball, baseball, football; member of
Basketball Hall of Fame (Madison)
Myrt Basing , football player (Appleton)
Mistie Bass (born 1983), basketball player (Janesville)
James Batemon III (born 1997), basketball player in the
Israeli Basketball Premier League
Lemoine Batson (1898–1991), Olympic athlete (Eau Claire)
Ginger Beaumont (1876–1956), baseball player, first player to bat in
World Series (
Rochester ,
Honey Creek ,
Burlington )
Wayland Becker (1910–1984), football player (
Soperton )
Travis Beckum (born 1987), football player (Milwaukee)
Ken Behring (1928–2019), former
Seattle Seahawks owner (Monroe)
Chuck Belin (born 1970), football player (Milwaukee)
Michael Bennett (born 1978), football player (Milwaukee)
Tony Bennett (born 1969), basketball coach at
Virginia men's basketball, player at
UW-Green Bay (Green Bay)
Jason Berken (born 1983), baseball player (Green Bay)
Dennis Berkholtz (born 1945), Olympic athlete (Appleton)
Ray Berres (1907–2007), baseball player and coach (Kenosha)
George Berry , football player (Milwaukee)
Rich Bickle (born 1961), NASCAR driver (
Edgerton )
Tom Bienemann , football player (Kenosha)
Dick Bilda , football player (Milwaukee)
Josh Bilicki , NASCAR driver (Menomonee Falls)
Kelly Bires (born 1984), NASCAR driver (Mauston)
Rocky Bleier (born 1946), football player,
Pittsburgh Steelers (Appleton)
Bob Blewett (1877–1958), baseball player (Fond du Lac)
Dick Bosman (born 1944), MLB player and coach (Kenosha)
Timmy Bowers (born 1982), basketball player, 2006
Israeli Basketball Premier League MVP (Milwaukee)
Pat Bowlen (1944–2019), owner of
Denver Broncos (Prairie du Chien)
Gene Brabender (1941–1996), baseball player (Madison)
Gil Brandt (born 1933), NFL executive,
Dallas Cowboys (Milwaukee)
Tyrone Braxton (born 1964), football player (Madison)
Erika Brown (born 1973), national champion curler (Madison)
J.T. Bruett (born 1967), baseball player (Milwaukee)
Maureen Brunt (born 1982), Olympic medalist, world champion curler (Portage)
Cub Buck (1892–1966), NFL player, college football coach (Eau Claire)
Ray Busler , football player (Watertown)
Brian Butch (born 1984), basketball player (Appleton)
Caron Butler (born 1980), basketball player (Racine)
Karyn Bye , Olympic gold medalist (River Falls)
C–E
Dave Cahill (1942–2012), football player (
Stanley )
Mike Cahill (born 1952), tennis player (Waukesha,
Germantown )
Jim Caldwell (born 1955), NFL head coach (Beloit)
Dick Campbell (born 1935), football player (Green Bay)
Gabe Carimi (born 1988), All-American and NFL football player
Bill Carollo (born 1951), NFL referee (
Brookfield ,
Shorewood )
Kip Carpenter (born 1979), Olympic medalist, world champion speed skater (
Brookfield )
Anthony Carter (born 1975), basketball player (Milwaukee)
Rick Chryst , Commissioner of the
Mid-American Conference (Madison)
Franklin Clarke (1934–2018), football player (Beloit)
John Coatta (1929–2000), NFL scout (Madison)
Colin Cochart (born 1987), football player (Kewaunee)
Eddie Cochems (1877–1953), college football coach (
Sturgeon Bay , Madison)
Sandy Cohen (born 1995), American-Israeli basketball player in the
Israeli Basketball Premier League
Craig Counsell (born 1970), player and manager for
Milwaukee Brewers (Whitefish Bay)
Lave Cross (1866–1927), baseball player (Milwaukee)
Press Cruthers (1890–1976), baseball player (Kenosha)
Abner Dalrymple (1857–1939), baseball player, first player to ever be intentionally walked with the bases loaded (
Gratiot )
Margaret Danhauser (1921–1987), baseball player (Racine)
Ralph Davis , football player (
Seymour )
Claire Decker (born 1995), NASCAR driver (
Eagle River )
Natalie Decker (born 1997), NASCAR driver (
Eagle River )
Paige Decker (born 1993), NASCAR driver (
Eagle River )
Sam Dekker (born 1994), basketball player (Sheboygan)
Jay DeMerit (born 1979), soccer player (Green Bay)
John DeMerit (born 1936), baseball player (West Bend)
Dan Devine (1924–2002), Notre Dame and Green Bay Packers head coach,
College Football Hall of Fame (
Augusta )
Travis Diener (born 1982), basketball player (Fond du Lac)
Mary Docter (born 1961), Olympic athlete (Madison)
Sarah Docter (born 1964), Olympic athlete (Madison)
John Doehring (1909–1972), football player (Milwaukee)
Chad Dombrowski (born 1980), soccer player (West Allis)
Tighe Dombrowski (born 1982), soccer player (West Allis)
Gus Dorais (1891–1954), NFL head coach,
College Football Hall of Fame (Chippewa Falls)
Jake Dowell (born 1985), hockey player for
Minnesota Wild (Eau Claire)
Davis Drewiske (born 1984), hockey player for
Los Angeles Kings (Hudson)
Alyson Dudek (born 1990), Olympic athlete (
Hales Corners )
Mike Dunleavy Jr. (born 1980), basketball player (Mequon)
Ryne Duren (1929–2011), baseball player (
Cazenovia )
Claude Elliott (1876–1923), baseball player (
Pardeeville )
Brent Emery (born 1957), Olympic medalist (Milwaukee)
Molly Engstrom (born 1983), Olympic medalist (
Siren )
Louise Erickson (born 1929), All-American Girls Professional Baseball League player (
Arcadia )
Alex Erickson (born 1992), NFL wide receiver for the Cincinnati Bengals (
Darlington )
Cory Everson (born 1958), bodybuilder, six-time
Ms. Olympia (Racine)
F–G
Yasmin Farooq (born 1965), Olympic rower (
Waupun )
Suzy Favor-Hamilton (born 1967), Olympic runner (
Stevens Point )
Happy Felsch , baseball player (Milwaukee)
Bill Fischer (1930–2018), MLB pitcher and coach (Wausau)
Clarke Fischer , football player (Milwaukee)
Jim Fitzgerald (1926–2012), basketball team owner (Janesville)
Stan Fox (1952–2000), Indycar driver (Janesville)
Travis Frederick (born 1991), football player (
Sharon )
Tucker Fredricks (born 1984), Olympic athlete, world champion speedskater (Janesville)
Doug Free (born 1984), football player (Manitowoc)
Lewis R. Freeman (1878–1960), football head coach,
USC (
Genoa Junction )
Ted Fritsch (1920–1979), football player and basketball player (
Spencer )
Ted Fritsch Jr. (born 1950), football player (Green Bay)
Bruce Froemming (born 1939), MLB umpire (Milwaukee)
Reece Gaines (born 1981), basketball player (Madison)
Jim Gantner (born 1953), baseball player (Fond du Lac,
Eden )
Charlie Ganzel (1862–1914), baseball player (
Waterford )
Warren Giese (1924–2013), football head coach,
South Carolina (Milwaukee)
George N. Gillett Jr. (born 1938), co-owner of
Liverpool F.C. and
Richard Petty Motorsports , owned
Montreal Canadiens (Racine)
Earl Girard (1927–1997), football player (Marinette)
Ed Glick (1900–1976), football player (Marinette)
Charles Goldenberg (1911–1986), All-Pro NFL player (Milwaukee)
Melvin Gordon (born 1993), NFL football player (Kenosha)
Bud Grant (born 1927), football player and coach, basketball player (Superior)
Jabari Greer (born 1982), football player (Milwaukee)
Chris Greisen (born 1976), football player (
Berlin )
Nick Greisen (born 1979), football player (
Sturgeon Bay )
Burleigh Grimes (1893–1985), MLB player and manager,
Baseball Hall of Fame (
Emerald )
Ryan Groy (born 1990), football player (
Middleton )
Paul Gruber (born 1965), football player (Prairie du Sac)
Mark Grudzielanek (born 1970), baseball player (Milwaukee)
Ruth Grulkowski (1930–2012), Olympic athlete
Tim Gullikson (1951–1996), tennis player (La Crosse)
Tom Gullikson (born 1951), tennis player (La Crosse)
H–J
Dennis Hall (born 1971), Olympic silver medalist, World champion in
Greco-Roman wrestling (Milwaukee)
Jim Haluska (1932–2012), football player (Racine)
Becca Hamilton (born 1990), Olympic curler (McFarland)
Matt Hamilton (born 1989), Olympic curler (McFarland)
Morgan Hamm (born 1982), Olympic medalist (Waukesha)
Paul Hamm (born 1982), Olympic gold medalist (Waukesha)
Hal Hanson (1895–1973), NFL player and head coach (La Crosse)
Pat Harder (1922–1992), football player,
College Football Hall of Fame (Milwaukee)
Devin Harris (born 1983), basketball player (Milwaukee)
Art Hauser (born 1929), NFL player (
Rubicon )
Joe Hauser (1899–1997), baseball player (Milwaukee, Sheboygan)
Nick Hayden (born 1986), football player (
Hartland )
Beth Heiden (born 1959), speedskater and cyclist (Madison)
Eric Heiden (born 1958), athlete, Olympic champion (Madison)
Ben Heller (born 1991), baseball player for
New York Yankees (Milwaukee)
Russ Hellickson (born 1948), Olympic silver medalist in
freestyle wrestling (Madison)
Phil Hellmuth (born 1964), professional poker player (Madison)
Arnie Herber (1910–1969), football player (Green Bay)
Natisha Hiedeman (born 1997), basketball player for the Israeli team
Maccabi Bnot Ashdod and the
Connecticut Sun of the
Women's National Basketball Association (WNBA)
Eric Hinske (born 1977), baseball player for
Atlanta Braves (Menasha)
Elroy Hirsch (1923–2004), football player, college administrator, actor,
Pro Football Hall of Fame (Wausau, Madison)
Ed Hochuli (born 1950), NFL referee (Milwaukee)
Aaron Hohlbein (born 1985), soccer player (
Middleton )
Larry Hough (born 1944), Olympic medalist (Janesville)
Mitch Jacoby (born 1973), football player (
Port Washington )
Jeff Jagodzinski (born 1963), NFL assistant coach,
Boston College coach (Milwaukee)
Dan Jansen (born 1965), speedskater (West Allis)
Chuck Jaskwhich (1911–1988), basketball coach,
Ole Miss (Kenosha)
Mike Jirschele (born 1959), baseball coach,
Kansas City Royals (
Clintonville )
Larry Johnson (1909–1972), football player (
Odanah )
Mark Johnson (born 1957), NHL player; gold medalist
1980 Winter Olympics
Miracle on Ice team (Madison)
Swede Johnston (1910–2002), football player (Appleton)
Davy Jones (1880–1972), baseball player (
Cambria )
Whip Jones (1909–2001), founder Aspen Highlands Skiing (
Oconomowoc )
Nicole Joraanstad (born 1980), Olympic athlete, national champion curler (Madison)
Barbara Jordan (born 1957), tennis player (Milwaukee)
Addie Joss (1880–1911), baseball player,
Hall of Fame (
Woodland )
K–L
Colin Kaepernick (born 1987), football player (Milwaukee)
John Kaiser (born 1962), NFL player (
North Lake )
Coby Karl (born 1983), basketball player (Mequon)
Karl Kassulke (1941–2008), football player (Milwaukee)
Bill Kazmaier (born 1953), powerlifter (
Burlington )
Ken Keltner (1916–1991), baseball player (Milwaukee)
Lance Kendricks (born 1988), football player (Milwaukee)
Ken Kennedy (born 1976), professional wrestler (Wisconsin Rapids, Two Rivers, Green Bay)
Matt Kenseth (born 1972), NASCAR driver (
Cambridge )
Amanda Kessel (born 1991), ice hockey player (Madison)
Phil Kessel (born 1987), ice hockey player for the Arizona Coyotes (Madison)
Walt Kichefski (1916–1992), NFL player and head coach of the
Miami Hurricanes football team (Rhinelander)
Carl Kiekhaefer (1906–1983), NASCAR owner,
Motorsports Hall of Fame (Mequon)
Ed Killian (1876–1928), baseball player (Racine)
Gordon King (born 1956), football player (Madison)
A. J. Klein (born 1991), football player (Appleton)
Nap Kloza (1903–1962), baseball player and manager (Milwaukee)
Todd Kluever (born 1978), NASCAR driver (
Sun Prairie )
Gene Knutson (1932–2008), football player (Beloit)
Herman Koehler , football coach,
Army Black Knights
Phyllis Koehn (1922–2007), baseball player (Madison)
Ed Konetchy (1885–1947), baseball player (La Crosse)
Peter Konz (born 1989), football player (Oshkosh)
Dave Koslo (1920–1975), baseball player (Menasha)
Alvin Kraenzlein (1876–1928), Olympic champion (Milwaukee)
Wayne Kreklow (born 1957), basketball player (Neenah)
Dave Krieg (born 1958), football player (
Iola )
Clint Kriewaldt (born 1976), football player (
Shiocton )
Rocky Krsnich (1927–2019), baseball player (West Allis)
Tony Kubek (born 1935), baseball player (Milwaukee)
Harvey Kuenn (1930–1988), baseball player and manager (West Allis)
Duane Kuiper (born 1950), baseball player and sportscaster (Racine)
Alan Kulwicki (1954–1993), NASCAR driver (
Greenfield )
Garrott Kuzzy (born 1982), Olympic athlete
Travis Kvapil (born 1976), NASCAR driver (Janesville)
Steve Lacy (born 1956), Olympic athlete-runner (
McFarland )
Maria Lamb (born 1986), Olympic athlete, national champion speedskater (River Falls)
Curly Lambeau (1898–1965), football player and coach (Green Bay)
Carl Landry (born 1983), NBA basketball player (Milwaukee)
Marcus Landry (born 1985), basketball player (Milwaukee)
Austen Lane (born 1987), football player (Iola)
Dan Lanphear (1938–2018), football player (Madison)
Debi Laszewski (born 1969), IFBB professional bodybuilder (Madison)
Alphonse Leemans (1912–1979), football player, member of the
Pro Football Hall of Fame (Superior)
Jim Leonhard (born 1982), football player (Ladysmith)
DeAndre Levy (born 1987), football player (Milwaukee)
Reggie "The Crusher" Lisowski (1926–2005), world champion professional wrestler (
South Milwaukee , Milwaukee)
Garrett Lowney (born 1979), Olympic bronze medalist in
Greco-Roman wrestling (Appleton)
Fred Luderus (1885–1961), baseball player (Milwaukee)
Craig Ludwig (born 1961), NHL player and assistant coach (Rhinelander)
D. Wayne Lukas (born 1935), horse trainer (
Antigo )
Gavin Lux (born 1997), baseball player (Kenosha)
M–O
Rick Majerus (1948–2012), basketball coach, head coach of
Marquette ,
Utah ,
Ball State and
Saint Louis men's basketball teams (Sheboygan)
Edgar Manske (1913–2002), football player, member of the
College Football Hall of Fame (
Nekoosa )
Chris Maragos (born 1987), football player (Racine)
Kevin Mather , baseball executive (Madison)
Wesley Matthews (born 1986), basketball player (Madison)
Greg Mattison (born 1949), NFL assistant coach (Madison)
John Matuszak (1950–1989), football player (Milwaukee, Oak Creek)
Debbie McCormick (born 1974), Olympic athlete, world champion curler (
Rio , Madison)
Francis J. McCormick , football player (
Antigo )
Chris McIntosh (born 1977), football player (Pewaukee)
John McNally (1903–1985), NFL player and head coach, member of the
Pro Football Hall of Fame (
New Richmond )
Jack Mead (1921–2001), football player (Appleton)
John Menard Jr. (born 1940), owner of
Team Menard (Eau Claire)
Paul Menard (born 1980), NASCAR driver (Eau Claire)
David Merkow (born 1985), golfer (Hartland)
Candice Michelle (born 1978), professional wrestler (Milwaukee)
Chris Mihm (born 1979), basketball player (Milwaukee)
Damian Miller (born 1969), baseball player (La Crosse)
Bob Mionske (born 1962), former Olympic and professional bicycle racer (Madison)
John Morrissey (1856–1884), baseball player (Janesville)
Tom Morrissey (1860–1941), baseball player (Janesville)
Bob Morrow (1918–2003), football player (Madison)
Dom Moselle (1926–2010), football player (
Gile )
Pat Neshek (born 1980), baseball player (Madison)
Rick Neuheisel (born 1961), NFL player and assistant coach, head coach of the
UCLA Bruins (Madison)
Kid Nichols (1869–1953), MLB player and manager, member of the
National Baseball Hall of Fame (Madison)
Andy North (born 1950), professional golfer (
Thorp ,
Monona )
Brad Nortman (born 1989), NFL player (
Brookfield )
Steve Novak (born 1983), basketball player (
Brown Deer )
Scott O'Brien (born 1957), NFL player and assistant coach (Superior)
John Offerdahl (born 1964), football player (Wisconsin Rapids)
Leslie Osborne (born 1983), soccer player (Milwaukee,
Brookfield )
Jim Otto (born 1938), football player (Wausau)
P–R
Andy Pafko (1921–2013), baseball player (
Boyceville )
Karl Pagel (born 1955), baseball player (Madison)
Marvin Panch (1926–2015), NASCAR driver (
Menomonie )
Danica Patrick (born 1982), Indycar and NASCAR driver (Beloit)
Joe Pavelski (born 1984), ice hockey player for the Dallas Stars (Stevens Point)
Nick Pearson (born 1979), Olympic athlete, national champion speedskater (
Vernon )
Hal Peck (1917–1995), baseball player (
Big Bend )
Joe Perrault (1924–2010), Olympic athlete (Green Bay)
Ben Peterson (born 1950), Olympic gold and silver medalist in
freestyle wrestling (
Cumberland )
John Peterson (born 1948), Olympic gold and silver medalist in freestyle wrestling (Cumberland)
Phil Pettey (born 1961), NFL player and assistant coach (Kenosha)
Anthony Pettis (born 1987), former UFC and WEC lightweight champion (Milwaukee)
Sergio Pettis (born 1993), MMA/UFC-fighter and brother of Anthony Pettis (Milwaukee)
Dick Phillips (1931–1998), MLB player and coach (Racine)
Dan Plante , professional ice hockey player (Hayward)
George Poage (1880–1962), athlete (La Crosse)
Terry Porter (born 1963), NBA player and head coach (Milwaukee)
Dylan Postl (born 1986), professional wrestler (Oshkosh)
Armintie Price (born 1985), basketball player (Milwaukee)
Casey Rabach (born 1977), football player (
Sturgeon Bay )
Brad Radke (born 1972), baseball player (Eau Claire)
Catherine Raney-Norman (born 1980), Olympic athlete, national champion speedskater (
Elm Grove )
Shane Rawley (born 1955), baseball player (Racine)
Russ Rebholz (1909–2002), football player (Portage)
Joel Rechlicz (born 1987), hockey player (Milwaukee,
Brookfield )
Hans Reese (1891–1973), Olympic athlete (Madison)
Tom Regner (1944–2014), football player (Kenosha)
Andrew Rein (born 1958), Olympic silver medalist in freestyle wrestling (
Stoughton )
Mike Reinfeldt (born 1953), NFL player and general manager (Baraboo)
Lee Remmel (1924–2015), NFL historian (Shawano)
Pat Richter (born 1941), football player, member of the
College Football Hall of Fame (Madison)
Joe Riggert (1886–1973), baseball player (Janesville)
Nick Roach (born 1985), football player (Milwaukee)
Chester J. Roberts , head coach of the
Miami Redskins football and men's basketball teams (
Birnamwood )
Andrew Rock (born 1982), track (Marshfield,
Stratford )
Ryan Rohlinger (born 1983), third baseman for
San Francisco Giants (West Bend)
Tony Romo (born 1980), football player (
Burlington )
Aaron Ross (born 1982), football player (
Hartford )
Braggo Roth (1892–1936), baseball player (Burlington)
Frank Roth (1878–1955), baseball player (Burlington)
Nina Roth (born 1988), Olympic curler (McFarland)
Ben Rothwell (born 1981), MMA fighter (Kenosha)
Pants Rowland (1879–1969), baseball manager (
Platteville )
Courtney Rummel (born 2003), professional
snowboarder (
West Bend )
Steve Russ (born 1972), football player and assistant coach (
Stetsonville )
Terry Ryan (born 1953), baseball general manager (Janesville)
S–T
Tracy Sachtjen (born 1969), Olympic athlete, world champion curler (
Lodi )
Zeke Sanborn (1899–1991), Olympic gold medalist (
Jefferson )
Jay Sauter (born 1964), NASCAR driver (
Necedah )
Jim Sauter (1943–2014), former NASCAR driver (Necedah)
Johnny Sauter (born 1978), NASCAR driver (Necedah)
Tim Sauter (born 1964), NASCAR driver (Necedah)
Owen Schmitt (born 1985), football player (
Gilman )
Mike Schneck (born 1977), football player (Whitefish Bay)
Dave Schreiner (1921–1945), football player,
Hall of Fame (Lancaster)
Bill Schroeder (1923–2003), football player (Sheboygan)
Bill Schroeder (born 1971), football player (Eau Claire, Sheboygan)
Jay Schroeder (born 1961), football player (Milwaukee)
Champ Seibold (1911–1971), football player (Oshkosh)
Bud Selig (born 1934), baseball commissioner (Milwaukee)
Rich Seubert (born 1979), football player (Stratford)
John Shinners (born 1947), football player (Hartford)
Al Simmons (1902–1956), baseball player, member of the
National Baseball Hall of Fame (Milwaukee)
Jack Skille (born 1987), hockey player (Madison)
Shaka Smart (born 1977), basketball head coach,
VCU (Madison)
Bill Southworth (born 1945), baseball player (Madison)
Latrell Sprewell (born 1970), basketball player (Milwaukee)
David Steckel (born 1982), ice hockey player for Nürnberg Ice Tigers (West Bend)
Aaron Stecker (born 1975), football player (Green Bay,
Ashwaubenon )
Kevin Stemke (born 1978), football player (Green Bay)
Greg Stiemsma (born 1985), basketball player (
Randolph )
Terry Stieve (born 1954), football player (Baraboo)
Bob Strampe (born 1950), baseball player (Janesville)
Steve Stricker (born 1967), golfer (
Edgerton , Madison)
Eric Studesville (born 1967), NFL head coach (Madison)
Billy Sullivan (1875–1965), baseball player (
Oakland )
Bob Suter (1957–2014), hockey player,
1980 Winter Olympics
Miracle on Ice team (Madison)
Gary Suter (born 1964), NHL player, Olympic medalist (Madison)
Ryan Suter (born 1985), NHL player, Olympic athlete (Madison)
Jerry Tagge (born 1950), football player (Green Bay)
Tyree Talton (born 1976), football player (Beloit)
Lindsay Tarpley (born 1983), soccer player, Olympic gold medalist (Madison)
Claude Taugher (1895–1963), football player (
Marathon City )
Mark Tauscher (born 1977), football player (Marshfield)
Matt Tegenkamp (born 1982), professional distance runner (Madison)
Doris Tetzlaff (1921–1998), baseball player (Watertown)
Joe Thomas (born 1984), football player (
Brookfield )
Mike Thompson (born 1971), football player (Portage)
Fuzzy Thurston (1933–2014), football player (
Altoona )
Dick Trickle (1941–2013), racecar driver (Wisconsin Rapids)
Matt Turk (born 1968), punter for
Houston Texans (
Greenfield )
U–Z
Bob Uecker (born 1935), baseball player, sportscaster and actor (Milwaukee)
Nick Van Exel (born 1971), basketball player (Kenosha)
Ron Vander Kelen (1939–2016), football player (Green Bay)
Gary Varsho (born 1961), MLB player and manager (Marshfield)
Joe Vavra (born 1959), MLB hitting coach (Chippewa Falls)
Jessie Vetter (born 1985), Olympic athlete, world champion hockey player (
Cottage Grove )
John Wallace (1903–1990), Olympic athlete (
Prescott )
Jimmie Ward (born 1991), football player (Racine)
Jarrod Washburn (born 1974), baseball player (La Crosse)
Derek Watt (born 1992), football player (Waukesha)
J. J. Watt (born 1989), football player (Waukesha)
T. J. Watt (born 1994), football player (Pewaukee)
Kyle Weaver (born 1986), basketball player (Beloit)
Bruce Weber (born 1956), college basketball coach (Milwaukee)
Garrett Weber-Gale (born 1985), US Olympic swimmer (Stevens Point)
Mike Webster (1952–2002), football player (Rhinelander)
Lee Weigel (born 1963), football player (Marshfield)
Gus Welch (1892–1970), Olympic athlete,
NFL player, coach at
Washington State and
Virginia ,
College Football Hall of Fame (
Spooner )
Don Werner (born 1953), baseball player (Appleton)
Morgan White (born 1983), gymnast
Charlie Whitehurst (born 1982), football player (Green Bay)
Mitchell Whitmore (born 1989), Olympic athlete, national champion speedskater (Waukesha)
Bob Wickman (born 1969), baseball player (
Abrams )
Jamil Wilson (born 1990), basketball player for
Hapoel Jerusalem in the
Israeli Basketball Premier League (Racine)
Mark Wilson (born 1974), golfer (Menomonee Falls)
Chris Wimmer (born 1979), NASCAR driver (Wausau)
Scott Wimmer (born 1976), NASCAR driver (Wausau)
Joe Wolf (born 1964), NBA player and assistant coach (Kohler)
Jinelle Zaugg-Siergiej (born 1986), Olympic athlete (Eagle River)
Kevin Zeitler (born 1990), football player (Waukesha)
Jordan Zimmermann (born 1986), pitcher for
Washington Nationals (
Auburndale )
Reed Zuehlke (born 1960), Olympic athlete (Eau Claire)
Notorious and infamous Wisconsinites
Bernadine Dohrn
Charles J. Guiteau
Aldrich Ames (born 1941), convicted spy (River Falls)
Dwight Armstrong (1951–2010), accomplice in the Sterling Hall bombing
Steven Avery (born 1962), convicted of murder after DNA exoneration from rape conviction
Lawrencia Bembenek (1958–2010), convicted murderer (Milwaukee)
Arthur Bremer (born 1950), would-be assassin of
George Wallace (Milwaukee)
Mary Brunner (born 1943), member of the
Manson Family
Jeffrey Dahmer (1960–1994), serial killer (West Allis, Milwaukee)
Jeane Dixon (1904–1997), psychic
Bernardine Dohrn (born 1942), co-founder and former leader of the
Weather Underground (
Whitefish Bay )
Evelyn Frechette (1907–1969), lover and accomplice of
John Dillinger (
Neopit , Shawano)
Ed Gein (1906–1984), murderer (Plainfield)
Charles J. Guiteau (1841–1882), assassin of 20th president James A. Garfield, lived in
Ulao , 1850–1855
Eugene Hasenfus (born 1941), CIA cargo handler (Marinette)
Kato Kaelin (born 1959), person of interest,
O. J. Simpson criminal trial (Glendale)
Bridey Murphy , alleged previous life
Oleg Nikolaenko (born 1987), fugitive (Milwaukee)
Fictional characters
Paul Bunyan
Characters from the television series
The Bold and the Beautiful
Characters from the television series
Happy Days
Characters from the television series
Laverne and Shirley
Characters from the television series
Liv and Maddie
Characters from the television series
Picket Fences
Characters from the television series
That '70s Show
Characters from the television series
The Young and the Restless
Larry Appleton (portrayed by
Mark Linn-Baker ), from the television series
Perfect Strangers
Barbie , a doll manufactured by
Mattel, Inc. and a character from a series of novels published by
Random House
Ryan Bingham (portrayed by
George Clooney ), from the film
Up in the Air (2009)
Robert Harrison Blake , from the short story "
The Haunter of the Dark " by
H.P. Lovecraft
Paul Bunyan , mythological lumberjack (various origins cited)
William Cross, the alter ego of the comic book supervillain
Crossfire
Ashley Crawford, the alter ego of the comic book superhero
Big Bertha
Jack Dawson (portrayed by
Leonardo DiCaprio ), from the film
Titanic (1997)
Roz Doyle (portrayed by
Peri Gilpin ), from the television series
Frasier ; from
Bloomer
Alan Fagan, the fourth alter ego of the comic book supervillain
Mister Fear
Grand Slam , a character from the
G.I. Joe: A Real American Hero toyline, comic book series, and cartoon series
Richard Harrow (portrayed by
Jack Huston ), from the television series
Boardwalk Empire
Jennifer-Lynn Hayden, the alter ego of the comic book superhero
Jade
Craig Hollis, the alter ego of the comic book superhero
Mister Immortal
Jordan, a character in the novel
Cell by
Stephen King
Conrad Josten, the alter ego of the comic book superhero
Smuggler
Erik Josten , a comic book superhero from
Marvel Comics
Karl Kaufman, the second alter ego of the comic book superhero
Phantom Eagle
Jennifer Keller (portrayed by
Jewel Staite ), from the television series
Stargate Atlantis
Hannibal King (portrayed by
Ryan Reynolds ), from Marvel Comics and the film
Blade: Trinity (2004)
Vlad Masters (portrayed by
Martin Mull ), the alter ego of the supervillain
Vlad Plasmius from the television series
Danny Phantom
Donna Moss (portrayed by
Janel Moloney ), from the television series
The West Wing
Sonny Munroe (portrayed by
Demi Lovato ), from the television series
Sonny with a Chance
Mike Nelson (portrayed by
Michael J. Nelson ), from the television series
Mystery Science Theater 3000
Pickles the Drummer (portrayed by
Brendon Small ), from the television series
Metalocalypse
Daniel Plainview (portrayed by
Daniel Day Lewis ), from the film
There Will Be Blood (from Fond du Lac)
Gwen Raiden (portrayed by
Alexa Davalos ), from the television series
Angel and the comic book series
Angel: After the Fall
Recondo , a character from the
G.I. Joe: A Real American Hero toyline, comic book series, and cartoon series
Todd Rice, the alter ego of the comic book superhero
Obsidian
Stan Ross (portrayed by
Bernie Mac ), a Milwaukee baseball star from the film
Mr. 3000
President Andrew Shepherd (portrayed by
Michael Douglas ), a character from the film
The American President
Samantha Spade (portrayed by
Poppy Montgomery ), from the television series
Without a Trace
Norbert Sykes, the alter ego of the comic book superhero
The Badger
Albert Tappman from the novel
Catch-22 by
Joseph Heller
Martha and Steven Thompson, from the South Park episode "
How to Eat with Your Butt " when a practical joke leads them to mistake Kenny for their missing son, Tommy Thompson, who has a butt on his face
Wendell Vaughn, the alter ego of the comic book superhero
Quasar
Seth Voelker, the alter ego of the comic book supervillain
Sidewinder
Greg Willis, the alter ego of the comic book superhero
Gravity
See also
By educational institution affiliation
By location
References