From Wikipedia, the free encyclopedia
Washington, D.C. theatre awards, founded 1985
This article needs to be updated . The reason given is: no idea if these awards still exist, no activity on this article other than housekeeping since the initial creation (March 2 & 4, 2005, showing winners up to 2003) by a long gone editor, and addition of some missing early winners in July 2016 . Please help update this article to reflect recent events or newly available information. Last update: July 2016 (September 2022 )
The
Helen Hayes Awards are given for acting in
resident theatre productions in the
Washington, DC
metropolitan area . The awards are generally divided between male and female performers, between lead and supporting performers, and since the early 1990s between dramatic plays and musicals.
Lead Acting
Outstanding Lead Actor in a Resident Production
Outstanding Lead Actor in a Non-Resident Production
1987 Delroy Lindo - A Raisin in the Sun
Outstanding Lead Actor in a Resident Play
1993 Richard Bauer -
School for Wives - Arena Stage
1994 Hugo Medrano - El Beso de la Mujer Ara1a - GALA Hispanic Theatre
1995 Robert Prosky -
The Price - Arena Stage
Derek Smith -
Henry IV - The Shakespeare Theatre
Jerry Whiddon -
Who's Afraid of Virginia Woolf? - Round House Theatre
Jon Tindle -
The Swan - Round House Theatre
Ramon Melindez Moses - Otabenga - Signature Theatre
Rob Leo Roy -
The Food Chain - Woolly Mammoth Theatre Company
Wallace Acton - The Night Larry Kramer Kissed Me - Freedom Stage
1996 Wallace Acton -
The Pitchfork Disney - Woolly Mammoth Theatre Company
1997 David Fendig -
Travesties - Washington Shakespeare Company
1998 Edward Gero -
Skylight - The Studio Theatre
1999 Ted van Griethuysen -
The Steward of Christendom - The Studio Theatre
2000 Rick Foucheux -
Edmond - Source Theatre Company
2001 Philip Goodwin -
Timon of Athens - The Shakespeare Theatre
Bruce Nelson - The Mystery of Irma Vep (a penny dreadful) - Rep Stage
Christopher Lane -
Therese Raquin - Olney Theatre Center for the Arts
Floyd King - Vigil - The Studio Theatre
James Brown-Orleans -
"Master Harold"...and the Boys - The Studio Theatre
John Emmert -
Strange Interlude - Washington Shakespeare Company
Rick Foucheux -
Hughie - The Washington Stage Guild and Source Theatre Company
2002 Nigel Reed -
The Judas Kiss - Rep Stage Company
2003 Jon Cohn - The Taste of Fire - Charter Theatre
Outstanding Actor in a Resident Musical
1986 Romain Fruge -
Baby - Olney Theatre
1992 Pedro Porro -
Sweeney Todd - Signature Theatre
Casey Biggs -
A Wonderful Life - Arena Stage
Jesse Foreman -
Damn Yankees - Harlequin Dinner Theatre
Michael L. Forrest - Sweeney Todd - Signature Theatre
Richard Bauer - A Wonderful Life - Arena Stage
1994 Steve Cramer -
The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
Outstanding Lead Actor in a Resident Musical
1989 Charles Janasz -
The Cocoanuts - Arena Stage
Casey Biggs -
Elmer Gantry - Ford's Theatre
Martin Vidnovic - Side by Side by Sondheim - Olney Theatre
Mitchell Greenberg - The Cocoanuts - Arena Stage
Robert C. Torri -
La Cage aux Folles - Harlequin Dinner Theatre
Stephen Mellor - The Cocoanuts - Arena Stage
1990 Evan Pappas -
Lucky Stiff - Olney Theatre
1991
David Garrison -
Merrily We Roll Along - Arena Stage
Scott Morgan - Children With Stones - Source Theatre Company
1993 J. Fred Shiffman -
Falsettoland - The Studio Theatre
1995 Ross Lehman -
Hot Mikado - Ford's Theatre
Brion Dinges - Capote at
Yaddo (A Very Gay Little Musical) - The Studio Theatre Secondstage
Michael L. Forrest -
Iolanthe - Interact Theatre Company
Pedro Porro - Iolanthe - Interact Theatre Company
Pedro Porro - The Sweet Revenge of Louisa May - Olney Theatre Center for the Arts
1996 Steven Cupo -
Cabaret - Signature Theatre
Jeff Hairston - Standup Shakespeare - Folger Shakespeare Library
John Dossett - Elmer Gantry - Ford's Theatre
Scott Morgan - Noel and Gertie - MetroStage
Steve Cramer - H.M.S. Pinafore - Interact Theatre Company
1997
Lewis Cleale -
Passion - Signature Theatre
D'Monroe - Torn From the Headlines - Everyday Theatre
D'Monroe - Torn From the Headlines - The African Continuum Theatre Company
Michael Sharp - Side by Side by Sondheim - MetroStage
Paul Binotto -
Candide - Arena Stage
Steve Cramer -
The Mikado - Interact Theatre Company
Thomas W. Jones II - Hip 2: Birth of the Boom - The Studio Theatre
1998 Lawrence Redmond -
No Way to Treat a Lady - Signature Theatre
Jason Gilbert -
Hair, The American Tribal Love-Rock Musical - The Studio Theatre Secondstage
Sal Viviano -
Sunday in the Park With George - Arena Stage
Sal Viviano - Sunday in the Park With George - Signature Theatre
Stephen Schmidt - It's a Wonderful Life - Toby's Dinner Theatre
Steven Cupo - The Harvey Milk Show - Source Theatre Company
Tim Brierley - Sherlock Holmes and the Case of the Purloined Patience or The Scandal at the D'Oyly Carte - Interact Theatre Company
1999 Stephen Bienskie -
The Fix - Signature Theatre in association with
Cameron Mackintosh
Psalmayene 24 - The Hip Hop Nightmares of Jujube Brown - The African Continuum Theatre Company
Floyd King - Mad About the Bard - Folger Shakespeare Library
Peter Jay Fernandez - Thunder Knocking on the Door - Arena Stage
Rob McQuay -
Godspell - Round House Theatre
2000 Anthony Cummings - Eleanor: An American Love Story - Ford's Theatre
2001 Dwayne Nitz - Sing Down the Moon: Appalachian Wonder Tales - Theater of the First Amendment
Bobby Smith -
Evita - Toby's Dinner Theatre
Jeremy Kushnier - The Rhythm Club - Signature Theatre
Rich Affannato -
Floyd Collins - Signature Theatre
Tim Martin Gleason - The Rhythm Club - Signature Theatre
Will Gartshore - Floyd Collins - Signature Theatre
2002 Brian Childers - Danny & Sylvia: A Musical Love Story - American Century Theatre
2003 Rick Hammerly -
Hedwig and the Angry Inch - Signature Theatre
Outstanding Lead Actress in a Resident Production
1985 Halo Wines - Cloud 9 - Arena Stage
1986 Randy Danson -
The Good Person of Szechwan - Arena Stage
1987 Tana Hicken -
Old Times - Arena Stage
1988 Grainne Cassidy -
Savage in Limbo - Woolly Mammoth Theatre Company
Candy Buckley - All the King's Men - Arena Stage
Elizabeth DuVall - To Clothe the Naked - Woolly Mammoth Theatre Company
Jennifer Mendenhall - Savage in Limbo - Woolly Mammoth Theatre Company
Nancy Robinette - Harvey - Woolly Mammoth Theatre Company
Tana Hicken -
Heartbreak House - Arena Stage
1989 Jennifer Mendenhall -
Aunt Dan and Lemon - Woolly Mammoth Theatre Company
1990 Kelly McGillis -
Twelfth Night - The Shakespeare Theatre
Carolyn Swift - Talking Things Over With Chekhov - American Showcase Theatre
Lily Knight -
A Lie of the Mind - Arena Stage
Marissa Copeland - Briar Patch - Arena Stage
Sarah Marshall - The Dead Monkey - Woolly Mammoth Theatre Company
1991
Pat Carroll -
The Merry Wives of Windsor - The Shakespeare Theatre
Dale Stein - A Fresh of Breath Air - Smallbeer Theatre Company
June Hansen -
Happy Days - The Washington Stage Guild
Kim Hamilton -
Fences - Arena Stage
Nancy Paris - Frankie and Johnny in the Clair de Lune - The Studio Theatre
Tana Hicken - Juno and the Paycock - Arena Stage
1992 Nancy Robinette - Fat Men in Skirts - Woolly Mammoth Theatre Company
Carolyn Swift -
Love and Anger - Round House Theatre
Crystal Laws Green - Jar the Floor - Arena Stage
June Hansen - When I Was a Girl I Used to Scream and Shout - The Studio Theatre
Robin Morse - My Children! My Africa! - Arena Stage
Sarah Marshall - When I Was a Girl I Used to Scream and Shout - The Studio Theatre
Outstanding Lead Actress in a Resident Play
1993 Franchelle Stewart Dorn - The Visit - Arena Stage
Cathy Simpson - Boesman and Lena - American Showcase Theatre
Halo Wines - Mrs. Klein - Arena Stage
Jewell Robinson - A Song at Twilight - The Washington Stage Guild
Naomi Jacobson - Kvetch - Woolly Mammoth Theatre Company
Sarah Marshall - Elektra - Round House Theatre
1994 Pat Carroll - Mother Courage and Her Children - The Shakespeare Theatre
Amy Waddell - Spunk - The Studio Theatre
Catherine Flye - Shirley Valentine - Interact Theatre Company
Kerry Waters - Free Will and Wanton Lust - Woolly Mammoth Theatre Company
Sarah Marshall - Criminals in Love - Round House Theatre
1995 Ellen Karas - The Revengers' Comedies - Arena Stage
Jane Beard - Dream of a Common Language - Theater of the First Amendment
Lee Mikeska Gardner - Patient A - Freedom Stage
Nancy Robinette - Who's Afraid of Virginia Woolf? - Round House Theatre
Naomi Jacobson - Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet) - Woolly Mammoth Theatre Company
Nobu McCarthy - The Wash - The Studio Theatre
Ruby Dee - Flyin' West - The Kennedy Center
1996 Tana Hicken - Long Day's Journey Into Night - Arena Stage
Afi McClendon - Holiday Heart - Arena Stage
Helen Carey - Macbeth - The Shakespeare Theatre
Nancy Robinette - Escape from Happiness - Round House Theatre
Naomi Jacobson - Scenes from an Execution - Potomac Theatre Project
Sarah Marshall - Escape from Happiness - Round House Theatre
1997 Nancy Robinette - Better Living - Round House Theatre
Helen Carey - Henry VI - The Shakespeare Theatre
Jane Beard - One Shoe Off - Round House Theatre
Michelle Shupe - Cymbeline - Washington Shakespeare Company
Nancy Robinette - The Obituary Bowl - Woolly Mammoth Theatre Company
Pamela Nyberg - Blithe Spirit - Arena Stage
Phylicia Rashad - Blues for an Alabama Sky - Arena Stage
1998
Holly Twyford - Romeo and Juliet - Folger Shakespeare Library
Cam Magee - An Ideal Husband - The Washington Stage Guild
Jenny Bacon - Molly Sweeney - Arena Stage
Kelly McGillis - Mourning Becomes Electra - The Shakespeare Theatre
Sarah Marshall - Sylvia - The Studio Theatre
Tana Hicken - Ghosts - Arena Stage
1999 S. Epatha Merkerson - The Old Settler - The Studio Theatre
Elizabeth Ashley - Sweet Bird of Youth - The Shakespeare Theatre
Halo Wines - Holiday Memories - Olney Theatre Center for the Arts
Holly Twyford - Much Ado About Nothing - Folger Shakespeare Library
Judith Hawking - Lovers and Executioners - Arena Stage
Tana Hicken - The Lion in Winter - Round House Theatre and Everyman Theatre
2000 Isabel Keating - Indian Ink - The Studio Theatre
Deirdre Lovejoy - How I Learned to Drive - Arena Stage
Holly Twyford - The Desk Set - The Studio Theatre
Jane Beard - The Turn of the Screw - Round House Theatre
Nancy Robinette -
The Beauty Queen of Leenane - The Studio Theatre
Petronia Paley - The Trojan Women - The Shakespeare Theatre
Sarah Marshall - The Dead Monkey - Woolly Mammoth Theatre Company
2001 Lee Mikeska Gardner - A House in The Country - Charter Theatre
Halo Wines - Collected Stories - Theater J
Holly Twyford - Chesapeake - Source Theatre Company
Kate Norris - Strange Interlude - Washington Shakespeare Company
Tana Hicken - The Glass Menagerie - Round House Theatre and Everyman Theatre
Valerie Leonard - Therese Raquin - Olney Theatre Center for the Arts
2002 Jenifer Deal - The Muckle Man - Source Theatre Company
Judith Light - Hedda Gabler - Shakespeare Theatre
Kate Eastwood Norris - Intimate Exchanges - Source Theatre Company
Kelly McAndrew - Holiday - Olney Theatre Center for the Arts
Lucy Newman-Williams - Macbeth - Folger Theatre
2003
Holly Twyford - The Shape of Things - The Studio Theatre
Holly Twyford - Oleanna - Source Theatre
Kamilah Forbes - Chain - The African Continuum Theatre Company
Kelly McGillis - The Duchess of Malfi - The Shakespeare Theatre
Lee Mikeska Gardner - The Taste of Fire - Charter Theatre
Nance Williamson - The Misanthrope - Arena Stage
Tana Hicken - The Belle of Amherst - Rep Stage
Outstanding Actress in a Resident Musical
1986
Janet Aldrich - Forbidden Broadway - Marquee Lounge/
Omni Shoreham
Ann Johnson - March of the Falsettos - The Studio Theatre
Carol Dilley - Little Me - Ford's Theatre
Liz Larsen - Baby - Olney Theatre
1992 Donna Migliaccio - Sweeney Todd - Signature Theatre
Brigid Brady - A Wonderful Life - Arena Stage
Gabrielle Dunmyer - Damn Yankees - Harlequin Dinner Theatre
Susan Bender - Sweeney Todd - Signature Theatre
1994 Lorraine Serabian - Show Me Where the Good Times Are - Olney Theatre
Donna Migliaccio - The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
Megan Lawrence - Company - Signature Theatre
Robin Baxter - Show Me Where the Good Times Are - Olney Theatre
Susan Bender - The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
Outstanding Lead Actress in a Resident Musical
1989 Kim Criswell - Side by Side by Sondheim - Olney Theatre
Deidra L. Johnson - Sanctuary D.C. - No-Neck Monsters Theatre Company
Jane Pesci-Townsend - Revenge of Mrs. Foggybottom - Marquee Lounge/Omni Shoreham
Karen Akers - Side Side Sondheim - Olney Theatre
Sharon Scruggs - Elmer Gantry - Ford's Theatre
1990 Adriane Lenox - On the Town - Arena Stage
Debra Tidwell - Lady Day at Emerson's Bar & Grill - The Studio Theatre
Franchelle Stewart Dorn - The Beggar's Opera - The Shakespeare Theatre
Lorraine Serabian - Lucky Stiff - Olney Theatre
Queen Esther Marrow - Don't Let This Dream Go (A Musical Celebration of Mahalia Jackson) - Ford's Theatre
Tia Speros - Lucky Stiff - Olney Theatre
1991 Nanna Ingvarsson - The Rocky Horror Show - Woolly Mammoth Theatre Company
Becky Ann Baker - Merrily We Roll Along - Arena Stage
Liz Donohoe Weber - Me and My Girl - Harlequin Dinner Theatre
Robin Baxter - The Rocky Horror Show - Woolly Mammoth Theatre Company
Suzanna Guzman - Amahl and the Night Visitors - The Kennedy Center
1993
Rebecca Rice - In Living Colors - Theater of the First Amendment
Catherine Flye - "Joyce" The Music and Magic of Joyce Grenfell - Interact Theatre Company
Catherine Flye - "Joyce" The Music and Magic of Joyce Grenfell - The Washington Stage Guild
Holly Twyford - Her Aching Heart - Consenting Adults Theatre Company
Jane Pesci-Townsend - Closer Than Ever - The Rose Organization
Pam Bierly-Stewart - Closer Than Ever - The Rose Organization
1995 Dana Krueger - Wings - Signature Theatre
April Harr - Into the Woods - Signature Theatre
Barbara McCullogh - The Sweet Revenge of Louisa May - Olney Theatre Center for the Arts
Donna Migliaccio - Into the Woods - Signature Theatre
Karen Culliver - The Sweet Revenge of Louisa May - Olney Theatre Center for the Arts
1996
Dahd Sfeir - Mano a Mano - GALA Hispanic Theatre
Bernardine Mitchell - Bessie's Blues - The Studio Theatre
Megan Lawrence - Cabaret - Signature Theatre
Sarah Marshall - Wanted - Woolly Mammoth Theatre Company
Sharon Scruggs - Elmer Gantry - Ford's Theatre
1997 Anne Kanengeiser - Passion - Signature Theatre
Anita Hollander - The Fifth Season - Olney Theatre Center for the Arts
Eileen Ward - The Mikado - Interact Theatre Company
Patricia Pearce Gentry - The Rink - Signature Theatre
Rebecca Baxter - Candide - Arena Stage
Sherri L. Edelen - The Rink - Signature Theatre
1998 Liz Larsen - Sunday in the Park With George - Arena Stage
Liz Larsen - Sunday in the Park With George - Signature Theatre
Carole Lehan - It's a Wonderful Life - Toby's Dinner Theatre
Cathy Mundy - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Toby's Dinner Theatre
Stephanie Waters - The Wizard of Oz - Toby's Dinner Theatre
Tracie Nicole Thoms - Hair, The American Tribal Love-Rock Musical - The Studio Theatre Secondstage
1999 Marva Hicks - Thunder Knocking on the Door - Arena Stage
Janine Gulisano - West Side Story - Toby's Dinner Theatre
Linda Balgord - The Fix - Signature Theatre in association with Cameron Mackintosh
Maureen Kerrigan - Lady in the Dark - The American Century Theater
Patricia Pearce Gentry - A Little Night Music - Signature Theatre
2000 Anne Kanengeiser - Eleanor: An American Love Story - Ford's Theatre
Alexandra Foucard - Guys and Dolls - Arena Stage
Chandra Currelley - Slam! - The Studio Theatre
Donna Migliaccio - Sweeney Todd - Signature Theatre
Sherie Scott - Over & Over - Signature Theatre
2001 Sherri L. Edelen - Side Show - Signature Theatre
Alexandra Foucard - Play On! - Arena Stage
Amy Goldberger - Side Show - Signature Theatre
E. Faye Butler - Dinah Was - Arena Stage
Janine Gulisano - Brigadoon - West End Dinner Theatre
Lauren Kennedy - The Rhythm Club - Signature Theatre
2002 Bernardine Mitchell - Blues in the Night - Arena Stage
Deidra LaWan Starnes - SPUNK - African Continuum Theatre Company
Donna Migliaccio - Gypsy - Signature Theatre
Jane Pesci-Townsend - Putting it Together - Signature Theatre
Janine Gulisano - Danny & Sylvia: A Musical Love Story - American Century Theatre
Peggy Yates - She Loves Me - Olney Theatre Center for the Arts
2003 Christine Baranski - Sweeney Todd - The Kennedy Center
E. Faye Butler - The Gospel According to Fishman - Signature Theatre
Harriett D. Foy - Polk County - Arena Stage
Janine Gulisano - Jekyll & Hyde The Musical - Toby's Dinner Theatre
Kate Baldwin - South Pacific - Arena Stage
Melissa Errico - Sunday in the Park With George - The Kennedy Center
Outstanding Performer in a Resident Musical
1987 Frank Kopyc - Hot Mikado - Ford's Theatre
Andrea Frierson - Beehive - Arena Stage
Helena-Joyce Wright - Hot Mikado - Ford's Theatre
Kirsti Carnahan - Little Shop of Horrors - Olney Theatre
Magda Nova - Beehive - Arena Stage
1988 Sandra Bowie - A ... My Name is Alice - Horizons Theatre
Barbara Rappaport - A ... My Name is Alice - Horizons Theatre
Karlah Hamilton - 42nd Street - Harlequin Dinner Theatre
Kathleen Goldpaugh - A ... My Name is Alice - Horizons Theatre
Serge Seiden - A Dance Against Darkness: Living With AIDS - D.C. Cabaret
Supporting Acting
Outstanding Supporting Actor in a Resident Production
1985 Floyd King - King Lear - The Shakespeare Theatre
John Leonard - The Tempest - Arena Stage
Mark Hammer - Cloud 9 - Arena Stage
Richard Bauer - Man and Superman - Arena Stage
Scott Harlan - Do Black Patent Leather Shoes Really Reflect Up? - Olney Theatre
Steven Dawn - Lydie Breeze - New Playwrights' Theatre
1986 Patrick Richwood - The Foreigner - Olney Theatre
Brian Hemmingsen - Last Days at the Dixie Girl Cafe - Horizons Theatre
Edward Gero - Othello - The Shakespeare Theatre
Edward Gero - The Merry Wives of Windsor - The Shakespeare Theatre
Floyd King - The Merry Wives of Windsor - The Shakespeare Theatre
1987 Stanley Anderson - The Piggy Bank - Arena Stage
Christopher Hurt - Automatic Pilot - Horizons Theatre
Floyd King - The Miser - The Shakespeare Theatre
Henry Strozier - The Philadelphia Story - Arena Stage
Mark Hammer - The Wild Duck - Arena Stage
Michael Chaban - Torch Song Trilogy - Castle Arts Center
1988 Floyd King - All's Well That Ends Well - The Shakespeare Theatre
Alan Wade - No End of Blame - Potomac Theatre Project
Bill Whitaker - Translations - The Washington Stage Guild
Kyle Prue - National Defense - Woolly Mammoth Theatre Company
Stanley Anderson - The Crucible - Arena Stage
Steven LeBlanc - Filthy Rich - Round House Theatre
1989 Edward Gero - Macbeth - The Shakespeare Theatre
Christopher Hurt - On the Verge or The Geography of Yearning - Round House Theatre
Ernie Meier - Baby With the Bathwater - Round House Theatre
John Michael Higgins - The Butterfingers Angel, Mary and Joseph, Herod the Nut and the Slaughter of 12 Hit Carols in a Pear Tree - Olney Theatre
L. Peter Callender - Playboy of the West Indies - Arena Stage
Philip Goodwin - The Merchant of Venice - The Shakespeare Theatre
1990 Philip Goodwin - Twelfth Night - The Shakespeare Theatre
David Marks - A Lie of the Mind - Arena Stage
Grover Gardner - The Dead Monkey - Woolly Mammoth Theatre Company
Louis A. Lotorto - The Tempest - The Shakespeare Theatre
Ted van Griethuysen - As You Like It - The Shakespeare Theatre
Timmy Ray James - Heathen Valley - Round House Theatre
1991 Jarlath Conroy - Juno and the Paycock - Arena Stage
David Marks - You Can't Take It With You - Olney Theatre
Leland Orser - The Secret Rapture - Olney Theatre
Lewis J. Stadlen - The Caucasian Chalk Circle - Arena Stage
Ted van Griethuysen - Mary Stuart - The Shakespeare Theatre
Willy Corpus - Made in Bangkok - The Studio Theatre
1992 Ted van Griethuysen - Saint Joan - The Shakespeare Theatre
Hugh Nees - The Illusion - Round House Theatre
Jack Ryland - King Lear - The Shakespeare Theatre
Jon Tindle - Mrs. Warren's Profession - The Washington Stage Guild
Michael Willis - Mud People - Woolly Mammoth Theatre Company
Wally Taylor - Before It Hits Home - Arena Stage
Outstanding Supporting Actor in a Resident Play
1993 Floyd King - The Lisbon Traviata - The Studio Theatre
Nick Olcott - Faith Healer - Scena Theatre
Rob Leo Roy - Kvetch - Woolly Mammoth Theatre Company
Teagle F. Bougere - Trinidad Sisters - Arena Stage
Ted van Griethuysen - Hamlet - The Shakespeare Theatre
1994 Edward Gero - Richard II - The Shakespeare Theatre
Bob Amaral - The Brothers Karamazov - Arena Stage
Jason Kravits - Free Will and Wanton Lust - Woolly Mammoth Theatre Company
John Neville-Andrews - Shadowlands - Olney Theatre
Kryztov Lindquist - La B te - Source Theatre Company
Philip Goodwin - Julius Caesar - The Shakespeare Theatre
1995 Edward Gero - Henry IV - The Shakespeare Theatre
David Sabin - Henry IV - The Shakespeare Theatre
Jason Kravits - All in the Timing - Round House Theatre
Rainn Wilson - The Revengers' Comedies - Arena Stage
T J Edwards - Misalliance - Arena Stage
1996 Henry Strozier - A Month in the Country - Arena Stage
Casey Biggs - Long Day's Journey Into Night - Arena Stage
Floyd King - Love's Labor's Lost - The Shakespeare Theatre
J. Fred Shiffman - Rhinoceros - The Studio Theatre
Jarlath Conroy - Henry V - The Shakespeare Theatre
Rainn Wilson - Long Day's Journey Into Night - Arena Stage
1997 Wallace Acton - Henry VI - The Shakespeare Theatre
Donald Griffin - Two Trains Running - The Studio Theatre
J. Fred Shiffman - The Miser - Arena Stage
Philip Goodwin - Volpone - The Shakespeare Theatre
Ted van Griethuysen - Volpone - The Shakespeare Theatre
Wallace Acton - Volpone - The Shakespeare Theatre
1998 Robert Sella - Mourning Becomes Electra - The Shakespeare Theatre
Christopher Henley - Bent - Washington Shakespeare Company
Christopher Lane - Romeo & Juliet - Olney Theatre Center for the Arts
J. Fred Shiffman - Sylvia - The Studio Theatre
James Brown-Orleans - A Saroyan Celebration - The American Century Theater
Marty Lodge - The Rehearsal - Round House Theatre
1999 J. Fred Shiffman - Lovers and Executioners - Arena Stage
Bruce Nelson - The Triumph of Love - Washington Shakespeare Company
Donald Griffin - Seven Guitars - The Studio Theatre
Everett Quinton - The Merry Wives of Windsor - The Shakespeare Theatre
Frederick Strother - Seven Guitars - The Studio Theatre
Marty Lodge - Criminal Genius - Round House Theatre
Nick Olcott - Dead Funny - Woolly Mammoth Theatre Company
2000 Christopher Lane - Equus - Olney Theatre Center for the Arts
Christopher Henley - Entertaining Mr. Sloane - Washington Shakespeare Company
Craig Wallace - Angels in America, Part II: Perestroika - Signature Theatre
Doug Brown - The Last Orbit of Billy Mars - Woolly Mammoth Theatre Company
Floyd King - A Midsummer Night's Dream - The Shakespeare Theatre
Marty Lodge - The Beauty Queen of Leenane - The Studio Theatre
Paul Morella - Angels in America, Part I: Millennium Approaches - Signature Theatre
2001 Ted van Griethuysen - Timon of Athens - The Shakespeare Theatre
Brian McMonagle - Too True To Be Good - The Washington Stage Guild
Carlos Castillo - El burlador de Sevilla y convivado de piedra (Don Juan of Seville) - GALA Teatro Hispano
Christopher Marlowe Roche - The Importance of Being Earnest - Source Theatre Company
David Jourdan - Twelve Angry Men - The Keegan Theatre
Edward Gero - bash: latterday plays - The Studio Theatre
Rick Foucheux - Heaven - Woolly Mammoth Theatre Company
2002 Helmar Augusttus Cooper - Jitney - Studio Theatre
Bruce Nelson -
Fuddy Meers - Woolly Mammoth Theatre Company
David Marks - The Rivals - Olney Theatre Center for the Arts
Doug Brown -
Fuddy Meers - Woolly Mammoth Theatre Company
Michael Glenn - Major Barbara - Washington Stage Guild
Roger Kraus -
The Judas Kiss - Rep Stage Company
2003 Michael Ray Escamilla - Recent Tragic Events - Woolly Mammoth Theatre Company
Andrew Long - The Duchess of Malfi - The Shakespeare Theatre
Bruce Nelson - Faith Healer - Rep Stage
David Sabin - The Little Foxes - The Shakespeare Theatre
Donald Carrier - The Duchess of Malfi - The Shakespeare Theatre
Robert Hogan - A Moon for the Misbegotten - Arena Stage
Outstanding Supporting Actor in a Resident Musical
1993 Richard Bauer - Of Thee I Sing - Arena Stage
Buzz Mauro - Assassins - Signature Theatre
Michael L. Forrest - Cabaret - Washington Jewish Theatre
Romain Fruge - Falsettoland - The Studio Theatre
Sean Baldwin - Assassins - Signature Theatre
1995 Christopher A. Flint - Into the Woods - Signature Theatre
Anthony Bryan - God's Trombones - DC ART/WORKS
Lawrence Hamilton - Hot Mikado - Ford's Theatre
Steve Cramer - Iolanthe - Interact Theatre Company
Wallace Acton - Wings - Signature Theatre
1996 David A. St. Louis - Bessie's Blues - The Studio Theatre
David James - Pirates of Penzance - Burn Brae Dinner Theatre
J. Fred Shiffman - Wanted - Woolly Mammoth Theatre Company
Lawrence Redmond - Cabaret - Signature Theatre
LeRoi Simmons - Black Nativity - The Kennedy Center
2002 Michael Sharp - Grand Hotel - Signature Theatre
Andrew Wynn - The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
Gary Marshall Dieter - Forever Plaid - Toby's Dinner Theatre
Paul Takacs - Perseus Bayou - Theatre of the First Amendment
Steven Tipton - The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
2003 Ted L. Levy - Hot Mikado - Ford's Theatre
Brad Anderson - South Pacific - Arena Stage
Clinton Derricks-Carroll - Polk County - Arena Stage
J. Fred Shiffman - Privates on Parade - The Studio Theatre
Lawrence Redmond - South Pacific - Arena Stage
Mark Price - Sweeney Todd - The Kennedy Center
Outstanding Supporting Actress in a Resident Production
1985 Tami Tappan - Lydie Breeze - New Playwrights' Theatre
Barbara Klein - Top Girls - Horizons Theatre
Brigid Cleary - Enter a Free Man - Olney Theatre
Elizabeth DuVall - The Wake of Jamey Foster - The Studio Theatre
Peggy Cosgrave - Crimes of the Heart - Olney Theatre
1986 Erika Bogren - A Walk Out of Water - The Studio Theatre
Brigid Cleary - The Miss Firecracker Contest - Olney Theatre
Isabell Monk - Tartuffe - Arena Stage
Katherine Leaske - Tartuffe - Arena Stage
Ramona Rhoades - The Knight From Olmedo - GALA Hispanic Theatre
Tana Hicken - Execution of Justice - Arena Stage
1987 Pat Carroll - Romeo and Juliet - The Shakespeare Theatre
Barbara Rappaport - Johnny Bull - Horizons Theatre
Heather Ehlers - The Philadelphia Story - Arena Stage
Joan Kelley - Beyond Therapy - Source Theatre Company
Mikel Lambert - The Miser - The Shakespeare Theatre
Sybil Lines - The Cherry Orchard - The Shakespeare Theatre
1988 Franchelle Stewart Dorn - The Winter's Tale - The Shakespeare Theatre
Francine Beers - Light Up the Sky - Arena Stage
Mary Ellen Nester - Savage in Limbo - Woolly Mammoth Theatre Company
Muriel Smallwood - The Entertainer - The Studio Theatre
Nancy Paris - North Shore Fish - The Studio Theatre
1989 Sarah Marshall - Baby With the Bathwater - Round House Theatre
June Hansen - An Ideal Husband - The Washington Stage Guild
Kathryn Kelley - The Glass Menagerie - New Playwrights' Theatre
Lilia Skala - Les Blancs - Arena Stage
Michaeleen O'Neil - Safe Sex - Source Theatre Company
Patricia Connolly - Ring Round the Moon - Arena Stage
1990 Kaia Calhoun - Heathen Valley - Round House Theatre
Jennifer Mendenhall - The Common Pursuit - The Studio Theatre
June Hansen - Blithe Spirit - The Washington Stage Guild
Lynnie Raybuck - Happy Birthdays - Smallbeer Theatre Company
Sarah Marshall - Briar Patch - Arena Stage
Tana Hicken - The Man Who Came to Dinner - Arena Stage
1991 Robin Baxter - West Memphis Mojo - The Studio Theatre
Beverly Cosham - Rebel Armies Deep Into Chad - Round House Theatre
Franchelle Stewart Dorn - Mary Stuart - The Shakespeare Theatre
Grainne Cassidy - Zero Positive - Woolly Mammoth Theatre Company
Halo Wines - You Can't Take It With You - Olney Theatre
Oni Faida Lampley - Rebel Armies Deep Into Chad - Round House Theatre
1992 Marilyn Coleman - Jar the Floor - Arena Stage
Cathy Simpson - spell #7: geechee jibara quick magic trance for technologically stressed third world people - The Studio Theatre
Desiree Marie - Fat Men in Skirts - Woolly Mammoth Theatre Company
Jennifer Mendenhall - When I Was a Girl I Used to Scream and Shout - The Studio Theatre
Jessica May - Psycho Beach Party - Source Theatre Company
Sandra Reaves-Phillips - Before It Hits Home - Arena Stage
Outstanding Supporting Actress in a Resident Play
1993
Francesca Buller - Hamlet - The Shakespeare Theatre
Carol Monda - Morticians in Love - Consenting Adults Theatre Company
Carolyn Pasquantonio - The Miracle Worker - Olney Theatre
Gillian Holt - Table Settings - Theater J
June Hansen - Joe Egg - Round House Theatre
Roz Fox - Shakin' the Mess Outta Misery - Source Theatre Company
1994 Mary Vreeland - Mother Courage and Her Children - The Shakespeare Theatre
Kate Buddeke - Dancing at Lughnasa - Arena Stage
Mary Tucker - Red Scare on Sunset - Source Theatre Company
Naomi Jacobson - Free Will and Wanton Lust - Woolly Mammoth Theatre Company
Tana Hicken - It's the Truth (If You Think It Is) - Arena Stage
Tana Hicken - Summer and Smoke - Arena Stage
1995 Naomi Jacobson - Dream of a Common Language - Theater of the First Amendment
Jennifer Mendenhall - Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet) - Woolly Mammoth Theatre Company
June Hansen - The Revengers' Comedies - Arena Stage
Mary Tucker - Jeffrey - Source Theatre Company
Roz Fox - Wedding Band - Round House Theatre
Tana Hicken - The Revengers' Comedies - Arena Stage
1996 June Kyoko Lu - The Waiting Room - Arena Stage
Paula Gruskiewicz - It's Only a Play - MetroStage
Marcia Gardner - Poor Super Man - Signature Theatre
Mary Teresa Fortuna -
The Pitchfork Disney - Woolly Mammoth Theatre Company
Isabel Dada - Dona Rosita la Soltera o el Lenguaje de las Flores -
GALA Hispanic Theatre
1997 Helen Carey - Volpone - The Shakespeare Theatre
Deidrie N. Henry - Blues for an Alabama Sky - Arena Stage
Lisa Newman-Williams - A Cheever Evening - Source Theatre Company
Mary Teresa Fortuna - Quills - Woolly Mammoth Theatre Company
Megan Morgan - Four Dogs and a Bone - Signature Theatre
Tana Hicken - Arcadia - Arena Stage
1998 Franchelle Stewart Dorn - Mourning Becomes Electra - The Shakespeare Theatre
Franchelle Stewart Dorn - Othello - The Shakespeare Theatre
Laurena Mullins - Anna Karenina - The Washington Stage Guild
Lisa Newman-Williams - Psychopathia Sexualis - Source Theatre Company
Rana Kay - 5 July - Washington Shakespeare Company
Rhea Seehorn - The Big Slam - Woolly Mammoth Theatre Company
1999 Rena Cherry Brown - A Delicate Balance - The American Century Theater
Gretchen Cleevely - Dimly Perceived Threats to the System - Arena Stage
Holly Twyford - The Steward of Christendom - The Studio Theatre
Lynda Grav_tt - The Old Settler - The Studio Theatre
Nancy Robinette - Freedomland - Woolly Mammoth Theatre Company
Sarah Ripard - Dangerous Liaisons - Rep Stage
Sarah Ripard - Dangerous Liaisons - Source Theatre Company
2000 June Hansen - Indian Ink - The Studio Theatre
Jewell Robinson - Inns & Outs - Source Theatre Company
Lee Mikeska Gardner - Stanley - Potomac Theatre Project
Naomi Jacobson - Mere Mortals - Round House Theatre
Rachel Gardner - In Good Company: The Power Edition - Horizons Theatre
Sarah Marshall - How I Learned to Drive - Arena Stage
2001 Jewell Robinson - Blue - Arena Stage
Jenifer Deal - Dancing at Lughnasa - The Keegan Theatre
Kerri Rambow - A House in The Country - Charter Theatre
Kerri Rambow - The Most Fabulous Story Ever Told - Source Theatre Company
Nancy Robinette - Wonder of the World - Woolly Mammoth Theatre Company
Sarah Marshall - Betty's Summer Vacation - The Studio Theatre
2002 Mia Whang - Far East - Studio Theatre
Catherine Flye - Rapture - MetroStage
Crystal Fox - Home - Round House Theatre
Lynn Chavis - Home - Round House Theatre
Sarah Fox - Love & Yearning in the Not-for-Profits and Other Marital Distractions - Theatre J
Tina Fabrique - Constant Star - Arena Stage
2003 Nancy Robinette - The Little Foxes - The Shakespeare Theatre
Catherine Flye - She Stoops to Conquer - Folger Theatre
Dori Legg - Recent Tragic Events - Woolly Mammoth Theatre Company
Menchu Esteban - La Verdad Sospechosa - Gala Hispanic Theatre
Susan Lynskey - The Laramie Project - Olney Theatre Center for the Arts
Tana Hicken - The Winter's Tale - The Shakespeare Theatre
Outstanding Supporting Actress in a Resident Musical
1993 Ella Mitchell - Conrack - Ford's Theatre
Ann Johnson - Falsettoland - The Studio Theatre
Donna Migliaccio - Assassins - Signature Theatre
La Shayla Logan - Conrack - Ford's Theatre
Sherri L. Edelen - Assassins - Signature Theatre
1995
Megan Lawrence - Into the Woods - Signature Theatre
Beth Clark - Iolanthe - Interact Theatre Company
Loretta Devine - Hot Mikado - Ford's Theatre
Robin Baxter - Hot Mikado - Ford's Theatre
Suzanne Genz - Wings - Signature Theatre
1996 Roz White - Bessie's Blues - The Studio Theatre
Eileen Ward - Hello, Dolly! - Toby's Dinner Theatre
Karlah Hamilton - First Lady Suite - Signature Theatre
Monique Lorraine Midgette - Beehive - Toby's Dinner Theatre
Patricia Pearce Gentry - Cabaret - Signature Theatre
2002 Kadejah Oni Higdon - SPUNK - African Continuum Theatre Company
Andrea Frierson-Toney - A New Brain - Studio Theatre
Deanna Harris - Gypsy - Signature Theatre
Jane Pesci-Townsend - The Pirates of Penzance - Interact Theatre Company
Sherri L. Edelen - She Loves Me - Olney Theatre Center for the Arts
2003
Lori Tan Chinn - South Pacific - Arena Stage
Alice Ripley - Company - The Kennedy Center
Lauri Kraft - Bat Boy: The Musical - The Studio Theatre Secondstage
Mariani Ebert - Brasil: as coisas do samba - Gala Hispanic Theatre
Perri Gaffney - Polk County - Arena Stage
Ta'rea Campbell - The Gospel According to Fishman - Signature Theatre
Outstanding Supporting Performer in a Resident Musical
1998 David James - The Wizard of Oz - Toby's Dinner Theatre
Albert Coia - Down at the Old Bull & Bush - Interact Theatre Company
Donna Migliaccio - No Way to Treat a Lady - Signature Theatre
Kate Kiley - Sherlock Holmes and the Case of the Purloined Patience or The Scandal at the D'Oyly Carte - Interact Theatre Company
Kit Halliday - The Harvey Milk Show - Source Theatre Company
Lawrence Redmond - Working - Signature Theatre
1999 Sal Mistretta - The Fix - Signature Theatre in association with Cameron Mackintosh
Donna Migliaccio - A Little Night Music - Signature Theatre
Doug Eskew - Thunder Knocking on the Door - Arena Stage
Jason Gilbert - Lady in the Dark - The American Century Theater
Rhea Seehorn - Marat/Sade - Washington Shakespeare Company
Robb McKindles - A Little Night Music - Signature Theatre
2000 Christopher Michael Bauer - Slam! - The Studio Theatre
Carla Della Torre - West Side Story - West End Dinner Theatre
John J. Kaczynski - Sweeney Todd - Signature Theatre
Peggy Yates - Dreams from a Summer House - Rep Stage
Steve Routman - Eleanor: An American Love Story - Ford's Theatre
Wayne W. Pretlow - Guys and Dolls - Arena Stage
2001 Eric Jordan Young - Side Show - Signature Theatre
Carla J. Hargrove - Dinah Was - Arena Stage
Harriett D. Foy - Reunion, A Musical Epic in Miniature - Ford's Theatre
J.J. Kaczynski - You're A Good Man, Charlie Brown - Round House Theatre
Mark Jaster - The Fantasticks - Round House Theatre
Nikki Crawford - Play On! - Arena Stage
See also
Sources
"Helen Hayes Awards" . The Helen Hayes Awards: Communicating, Educating, Participating and Celebrating Washington Professional Theatre . Retrieved February 27, 2005 . [
dead link ]