From Wikipedia, the free encyclopedia
The Albert J. Beveridge Award is awarded by the
American Historical Association (AHA) for the best English-language book on
American history (
United States ,
Canada , or
Latin America ) from 1492 to the present. It was established on a biennial basis in 1939 in memory of
United States Senator
Albert J. Beveridge (1862-1927) of
Indiana , former secretary and longtime member of the Association, through a gift from his wife,
Catherine Eddy Beveridge and donations from AHA members from his home state. The award has been given annually since 1945.
[1]
Recipients
Source:
AHA
1939 –
John T. Horton for James Kent: A Study in Conservatism
1941 –
Charles A. Barker for The Background of the Revolution in Maryland
1943 –
Harold Whitman Bradley for American Frontier in Hawaii: The Pioneers, 1780-1843
1945 –
John Richard Alden for John Stuart and the Southern Colonial Frontier
1946 –
Arthur Eugene Bestor, Jr. for Backwoods Utopias: The Sectarian and Owenite Phases of Communitarian Socialism in America: 1663-1829
1947 –
Lewis Hanke for The Spanish Struggle for Justice in the Conquest of America
1948 –
Donald Fleming for John William Draper and the Religion of Science
1949 –
Reynold M. Wik for Steam Power on the American Farm: A Chapter in Agricultural History, 1850–1920
1950 –
Glyndon G. Van Deusen for Horace Greeley: Nineteenth Century Crusader
1951 –
Robert Twyman for History of Marshall Field and Co., 1852–1906
1952 –
Clarence Versteeg for Robert Morris
1953 –
George R. Bentley for A History of the Freedman's Bureau
1954 –
Arthur M. Johnson for The Development of American Petroleum Pipelines: A Study in Enterprise and Public Policy
1955 –
Ian C.C. Graham for Colonists from Scotland: Emigration to North America, 1707–1783
1956 –
Paul W. Schroeder for The Axis Alliance and Japanese-American Relations, 1941
1957 –
David M. Pletcher for Rails, Mines and Progress: Seven American Promoters in Mexico, 1867-1911
1958 –
Paul Conkin for Tomorrow a New World: The New Deal Community Program
1959 –
Arnold M. Paul for Free Conservative Crisis and the Rule of Law: Attitudes of Bar and Bench, 1887–1895
1960 –
Clarence C. Clendenen for The United States and Pancho Villa;: A study in unconventional diplomacy,
1960 –
Nathan Miller for The Enterprise of a Free People: Canals and the Canal Fund in the New York Economy, 1792–1838
1961 –
Calvin Dearmond Davis for The United States And The First Hague Peace Conference
1962 –
Walter LaFeber for The New Empire: An Interpretation of American Expansion, 1860-1898
1963 – no award given
1964 –
Linda Grant DePauw for The Eleventh Pillar: New York State and the Federal Constitution
1965 –
Daniel M. Fox for The Discovery of Abundance
1966 –
Herman Belz for Reconstructing the Union: Conflict of Theory and Policy during the Civil War
1968 –
Michael Paul Rogin for Intellectuals and McCarthy: The Radical Specter
1969 –
Sam Bass Warner, Jr. for The Private City: Philadelphia in Three Periods of Its Growth
1970 –
Leonard L. Richards for "Gentlemen of Property and Standing": Anti-Abolition Mobs in Jacksonian America
1970 –
Sheldon Hackney for Populism to Progressivism in Alabama
1971 –
Carl N. Degler for Neither Black Nor White: Slavery and Race Relations in Brazil and the United States
1971 –
David J. Rothman for The Discovery of the Asylum: Social Order and Disorder in the New Republic
1972 –
James T. Lemon for The Best Poor Man's Country: Early Southeastern Pennsylvania
1973 –
Richard Slotkin for Regeneration Through Violence: The Mythology of the American Frontier, 1600-1860
1974 –
Peter H. Wood for Black Majority: Negroes in Colonial South Carolina from 1670 Through the Stono Rebellion
1975 –
David Brion Davis for The Problem of Slavery in the Age of Revolution, 1770-1823
1976 –
Edmund S. Morgan for American Slavery American Freedom: The Ordeal of Colonial Virginia
1977 –
Henry F. May for The Enlightenment in America
1978 –
John Leddy Phelan for The People and the King: The Comunero Revolution in Colombia, 1781
1979 –
Calvin Martin for Keepers of the Game: Indian-Animal Relationships and the Fur Trade
1980 –
John W. Reps for Cities of the American West: A History of Frontier Urban Planning
1981 –
Paul G. E. Clemens for The Atlantic Economy and Colonial Maryland's Eastern Shore
1982 –
Walter Rodney for A History of the Guyanese Working People, 1881-1905
1983 –
Louis R. Harlan for Booker T. Washington: Volume 2: The Wizard Of Tuskegee, 1901-1915
1984 –
Sean Wilentz for Chants Democratic: New York City and the Rise of the American Working Class, 1788-1850
1985 –
Nancy M. Farriss for Maya society under colonial rule: The collective enterprise of survival
1986 –
Alan S. Knight for The Mexican Revolution
1987 –
Mary C. Karasch for Slave Life in Rio De Janeiro, 1808-1850
1988 –
Jacquelyn Dowd Hall ,
James Leloudis ,
Robert Korstad , Mary Murphy,
Christopher B. Daly ,
Lu Ann Jones for
Like a Family: The Making of a Southern Cotton Mill World
1989 –
Peter Novick for That Noble Dream: The 'Objectivity Question' and the American Historical Profession
1990 –
Jon Butler for Awash in a Sea of Faith: Christianizing the American People
1991 –
Richard Price for Alabi's World
1992 –
Richard White for The Middle Ground: Indians, Empires, and Republics in the Great Lakes Region, 1650-1815
1993 –
James Lockhart for The Nahuas After the Conquest: A Social and Cultural History of the Indians of Central Mexico, Sixteenth Through Eighteenth Centuries
1994 –
Karen Ordahl Kupperman for Providence Island, 1630-1641: The Other Puritan Colony
1995 –
Ann Douglas for Terrible Honesty: Mongrel Manhattan in the 1920s
1995 –
Stephen Innes for Creating the Commonwealth: The Economic Culture of Puritan New England
1996 –
Alan Taylor for William Cooper's Town: Power and Persuasion on the Frontier of the Early American Republic
1997 –
William B. Taylor for Magistrates of the Sacred: Priests and Parishioners in Eighteenth-Century Mexico
1998 –
Philip D. Morgan for Slave Counterpoint: Black Culture in the Eighteenth-Century Chesapeake and Lowcountry
1999 –
Friedrich Katz for The Life and Times of Pancho Villa
2000 –
Linda Gordon for The Great Arizona Orphan Abduction
2001 –
Alexander Keyssar for The Right to Vote: The Contested History of Democracy in the United States
2002 –
Mary A. Renda for Taking Haiti: Military Occupation and the Culture of U.S. Imperialism, 1915-1940
2003 –
Ira Berlin for Generations of Captivity: A History of African-American Slaves
2004 –
Edward L. Ayers for In the Presence of Mine Enemies: The Civil War in the Heart of America, 1859-1863
2005 –
Melvin Patrick Ely for Israel on the Appomattox: A Southern Experiment in Black Freedom from the 1790s Through the Civil War
2006 –
Louis S. Warren for Buffalo Bill's America: William Cody and the Wild West Show
2007 –
Allan M. Brandt for The Cigarette Century: The Rise, Fall, and Deadly Persistence of the Product That Defined America
2008 –
Scott Kurashige for The Shifting Grounds of Race: Black and Japanese Americans in the Making of Multiethnic Los Angeles
2009 –
Karl Jacoby for Shadows at Dawn: A Borderlands Massacre and the Violence of History
2010 –
John Robert McNeill for Mosquito Empires: Ecology and War in the Greater Caribbean, 1620–1914
2011 -
Daniel Okrent for Last Call: The Rise and Fall of Prohibition
2012 -
Rebecca J. Scott and
Jean M. Hebrard for Freedom Papers: An Atlantic Odyssey in the Age of Emancipation
2013 -
W. Jeffrey Bolster for The Mortal Sea: Fishing the Atlantic in the Age of Sail
2014 -
Kate Brown for
Plutopia: Nuclear Families, Atomic Cities, and the Great Soviet and American Plutonium Disasters
2015 -
Elizabeth Fenn for
Encounters at the Heart of the World: A History of the Mandan People
2015 -
Greg Grandin for The Empire of Necessity: Slavery, Freedom, and Deception in the New World
2016 -
Ann Twinam for Purchasing Whiteness: Pardos, Mulattos, and the Quest for Social Mobility in the Spanish Indies
2017 -
David Chang , The World and All the Things upon It: Native Hawaiian Geographies of Exploration
2018 -
Camilla Townsend - Annals of Native America: How the Nahuas of Colonial Mexico Kept Their History
2019 -
Nan C. Enstad - Cigarettes, Inc.: An Intimate History of Corporate Imperialism
2020 -
Jeremy Zallen - American Lucifers: The Dark History of Artificial Light, 1750–1865
2021 -
Thavolia Glymph - The Women’s Fight: The Civil War’s Battles for Home, Freedom, and Nation
2022 -
Roberto Saba - American Mirror: The United States and Brazil in the Age of Emancipation
2023 -
Kirsten Silva Gruesz - Cotton Mather’s Spanish Lessons: A Study of Language, Race, and Belonging in the Early Americas
See also
References
External links