Nation
|
League
|
Champion
|
Second place
|
Title
|
Last honour
|
Albania
|
2021–22 Kategoria e Parë
|
Bylis
|
Erzeni
|
5th
|
2018–19
|
2021–22 Kategoria e Dytë
|
(Group A)
Luzi i Vogël 2008
|
Oriku
|
1st
|
—
|
(Group B)
Flamurtari
|
Labëria
|
1st
|
—
|
2021–22 Kategoria e Tretë
|
AF Elbasani
|
Valbona
|
1st
|
—
|
Andorra
|
2021–22 Segona Divisió
|
Penya Encarnada
|
La Massana
|
|
|
Armenia
|
2021–22 Armenian First League
|
Lernayin Artsakh
|
Shirak
|
|
|
Austria
|
2021–22 Austrian Football Second League
|
Austria Lustenau
|
Floridsdorfer AC
|
2nd
|
1996–97 [
de]
|
2021–22 Austrian Regionalliga
|
First Vienna FC
|
SK Sturm Graz II
|
|
|
Azerbaijan
|
2021–22 Azerbaijan First Division
|
Qaradağ Lökbatan
|
Kapaz
|
|
|
Belarus
|
2022 Belarusian First League
|
Naftan Novopolotsk
|
Smorgon
|
|
|
2022 Belarusian Second League
|
Niva
|
Krumkachy
|
|
|
Belgium
|
2021–22 Belgian First Division B
|
Westerlo
|
RWDM47
|
2nd
|
2013–14
|
2021–22 Belgian National Division 1
|
Dender EH
|
RFC Liège
|
|
|
2021–22 Belgian Division 2
|
(VFV A)
Petegem
|
Ninove
|
|
|
(VFV B)
Hoogstraten
|
Aalst
|
|
|
(VFV C)
La Louvière
|
Meux
|
|
|
2021–22 Belgian Division 3
|
(VFV A)
Oostkamp
|
Lebbeke
|
|
|
(VFV B)
Racing Mechelen
|
Esperanza Pelt
|
|
|
(VFV C)
Namur FLV
|
Manageoise
|
|
|
(VFV D)
Dison
|
Rochefort
|
|
|
Bosnia and Herzegovina
|
2021–22 First League of the Federation of Bosnia and Herzegovina
|
Igman
|
GOŠK
|
|
|
2021–22 First League of the Republika Srpska
|
Sloga
|
Krupa
|
|
|
2021–22 Second League of the Republika Srpska
|
West
FK Laktaši
|
Sloboda Mrkonjić Grad
|
2nd
|
2003–04
|
Istok
Sloga Gornje Crnjelovo
|
FK Famos Vojkovići
|
|
|
Bulgaria
|
2021–22 Second Professional Football League
|
Septemvri Sofia
|
Hebar Pazardzhik
|
|
|
2021–22 Third Amateur Football League
|
Dunav Ruse
FC Krumovgrad
Spartak Pleven
Belasitsa Petrich
|
Chernolomets Popovo
Sayana Haskovo
Sevlievo
Vitosha Bistritsa
|
|
|
Croatia
|
2021–22 Croatian Second Football League
|
Varaždin
|
Rudeš
|
2nd
|
2018-19
|
2021–22 Croatian Third Football League
|
(West)
Crikvenica (Central)
Zagorec Krapina (North)
Polet (SMnM) (East)
Vukovar 1991 (South)
Jadran Luka Ploče
|
Jadran Poreč
Dugo Selo
Mladost Ždralovi
Zrinski Jurjevac
Hrvatski Vitez Posedarje
|
|
|
2021–22 Croatian Fourth Division
|
(Četvrta NL Rijeka)
Medulin 1921
|
Kraljevica
|
|
|
(Četvrta NL Zagreb A)
Dinamo OO
|
Brezovica
|
|
|
(Četvrta NL Zagreb B)
Samobor
|
Sava Strmec
|
|
|
(Četvrta NL Čakovec-Varaždin)
Bednja Beletinec
|
Nedeljanec
|
|
|
(Četvrta NL Bjelovar-Koprivnica-Virovitica)
Tehničar 1974
|
Pitomača
|
|
|
(MŽNL Osijek-Vinkovci)
Valpovka
|
Borac KV
|
|
|
(MŽNL Brod-Požega)
Svačić
|
Tomislav DA
|
|
|
2021–22 Croatian Fifth Division
|
(First League of Istria County) Banjole
|
Ližnjan
|
|
|
(First League of Primorje-Gorski Kotar County) Draga Mošćenička Draga
|
Rikard Benčić Rijeka
|
|
|
(League of Lika-Senj County) Velebit Žabica
|
Sokolac Brinje
|
|
|
(First League of Zagreb) Sesvetski Kraljevec
|
Devetka Zagreb
|
|
|
(JŽNL Zagreb County)
Naftaš Ivanić Grad
|
Ban Jelačić Vukovina
|
|
|
First League of Sisak-Moslavina County Radnik Majur
|
TŠK 1932 Topolovac
|
|
|
First League of Karlovac County Vojnić 95
|
Croatia 78 Žakanje
|
|
|
First League of Krapina-Zagorje County Rudar Dubrava Zabočka
|
Oroslavje
|
|
|
First League of Međimurje County Nedelišće
|
BSK Belica
|
|
|
First League of Varaždin County Polet Tuhovec
|
Novi Marof
|
|
|
First League of Bjelovar-Bilogora County Ribar Končanica
|
Zdenka 91 Veliki Zdenci
|
|
|
First League of Koprivnica-Križevci County Bratstvo Kunovec
|
Sloga Koprivnički Ivanec
|
|
|
First League of Virovitica-Podravina County Podravac Sopje
|
Voćin
|
|
|
First league of Osijek-Baranja County Vardarac
|
Jedinstvo Donji Miholjac
|
|
|
First league of Vukovar-Syrmia County Mladost Cerić
|
Slavonija Soljani
|
|
|
First League of Brod-Posavina County Psunj Sokol Okučani
|
Posavina Velika Kopanica
|
|
|
First League of Požega-Slavonia County Kaptol
|
BSK Buk
|
|
|
First League of Dubrovnik-Neretva County ONK Metković
|
Slaven Gruda
|
|
|
First League of Split-Dalmatia County GOŠK Kaštel Gomilica
|
Omladinac Vranjic
|
|
|
League of Šibenik-Knin County Rudar Siverić
|
DOŠK Drniš
|
|
|
First League of Zadar County
Polača
|
Bibinje
|
|
|
Second League of Zadar County
Zemunik
|
Galovac
|
|
|
Cyprus
|
2021–22 Cypriot Second Division
|
Karmiotissa
|
New Salamina
|
|
|
2021–22 Cypriot Third Division
|
Peyia 2014
|
MEAP Nisou
|
|
|
2021–22 STOK Elite Division
|
APEA Akrotiriou
|
AEP Polemidion
|
|
|
Czech Republic
|
2021–22 Czech National Football League
|
Brno
|
Vlašim
|
|
|
2021–22 Bohemian Football League
|
|
|
|
|
2021–22 Moravian–Silesian Football League
|
|
|
|
|
2021–22 Czech Fourth Division
|
(Divize A)
TJ Přeštice
|
|
|
|
(Divize B)
|
|
|
|
(Divize C) Sparta Kolín
|
|
|
|
(Divize D)
FK Hodonín
|
|
|
|
(Divize E)
|
|
|
|
(Divize F)
|
|
|
|
2021–22 Czech Fifth Division
|
2021–22 Prague Championship
|
Újezd Praha
|
Dukla Jižní Město
|
|
2021–22 Central Bohemia Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 South Bohemia Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Plzeň Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Karlovy Vary Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Ústí nad Labem Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Liberec Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Hradec Králové Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Pardubice Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Vysočina Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 South Moravian Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Zlín Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Olomouc Regional Championship
|
|
|
|
2021–22 Moravian-Silesian Regional Championship
|
|
|
|
Denmark * Levels 6–8 have been omitted
|
2021–22 Danish 1st Division
|
AC Horsens
|
Lyngby Boldklub
|
|
|
2021–22 Danish 2nd Division
|
Næstved BK
|
Hillerød Fodbold
|
|
|
2021–22 Danish 3rd Division
|
FC Roskilde
|
BK Frem
|
|
|
2021–22 Denmark Series
|
SfB-Oure FA
Ishøj IF
AB Tårnby
Holstebro
|
OKS
Greve
Tårnby FF
Vejgaard B
|
|
|
England * Levels 9–20 have been omitted
|
2021–22 EFL Championship
|
Fulham
|
Bournemouth
|
3rd
|
2000–01
|
2021–22 EFL League One
|
Wigan Athletic
|
Rotherham United
|
4th
|
2017–18
|
2021–22 EFL League Two
|
Forest Green Rovers
|
Exeter City
|
1st
|
—
|
2021–22 National League
|
(National)
Stockport County
|
Wrexham
|
1st
|
—
|
(North)
Gateshead
|
Brackley Town
|
1st
|
—
|
(South)
Maidstone United
|
Dorking Wanderers
|
1st
|
—
|
2021–22 Northern Premier League
|
(Premier Division)
Buxton
|
South Shields
|
1st
|
—
|
(Division One West)
Warrington Rylands 1906
|
Workington
|
1st
|
—
|
(Division One East)
Liversedge
|
Marske United
|
1st
|
—
|
(Division One Midlands)
Ilkeston Town
|
Stamford
|
1st
|
—
|
2021–22 Southern Football League
|
(Premier Division Central)
Banbury United
|
Peterborough Sports
|
1st
|
—
|
(Premier Division South)
Taunton Town
|
Hayes & Yeading United
|
1st
|
—
|
(Division One Central)
Bedford Town
|
Berkhamsted
|
3rd
|
1974–75 (North)
|
(Division One South)
Plymouth Parkway
|
Frome Town
|
1st
|
—
|
2021–22 Isthmian League
|
(Premier)
Worthing
|
Bishop's Stortford
|
1st
|
—
|
(North)
Aveley
|
Canvey Island
|
2nd
|
2008–09
|
(South Central)
Bracknell Town
|
Chertsey Town
|
1st
|
—
|
(South East)
Hastings United
|
Ashford United
|
1st
|
—
|
Estonia * Level 5 has been omitted
|
2022 Esiliiga
|
Harju
|
Elva
|
|
|
2022 Esiliiga B
|
Tabasalu
|
Tallinn
|
|
|
2022 II liiga
|
|
|
|
|
Faroe Islands
|
2022 1. deild
|
ÍF
|
TB Tvøroyri
|
|
|
2022 2. deild
|
B68 Toftir II
|
EB/Streymur
|
|
|
2022 3. deild
|
|
|
|
|
Finland * Levels 5–8 have been omitted
|
2022 Ykkönen
|
KTP
|
TPS
|
|
|
2022 Kakkonen
|
(Group A)
KäPa
|
JIPPO
|
|
|
(Group B)
SalPa
|
FC Honka
|
|
|
(Group C)
JJK
|
VIFK
|
|
|
France * Levels 5–17 have been omitted
|
2021–22 Ligue 2
|
Toulouse
|
Ajaccio
|
3rd
|
2002–03
|
2021–22 Championnat National
|
Stade Lavallois
|
Annecy
|
1st
|
—
|
2021–22 Championnat National 2
|
Versailles
Paris 13 Atletico
Martigues
Le Puy
|
Lorient (res)
Fleury
Grasse
Bergerac
|
|
|
Georgia * Levels 4–5 have been omitted
|
2022 Erovnuli Liga 2
|
Shukura Kobuleti
|
Spaeri
|
|
|
2022 Liga 3
|
Kolkheti 1913
|
Dinamo-2
|
|
|
Germany * Level 6 has been omitted
|
2021–22 2. Bundesliga
|
Schalke 04
|
Werder Bremen
|
3rd
|
1990–91
|
2021–22 3. Liga
|
Magdeburg
|
Eintracht Braunschweig
|
2nd
|
2017–18
|
2021–22 Regionalliga
|
(
Nord)
VfB Oldenburg
|
Weiche Flensburg
|
2nd
|
1995–96
|
(
Nordost)
BFC Dynamo
|
Carl Zeiss Jena
|
1st
|
—
|
(
Südwest)
Elversberg
|
SSV Ulm
|
2nd
|
2016–17
|
(
West)
Rot-Weiss Essen
|
Preußen Münster
|
1st
|
—
|
(
Bayern)
SpVgg Bayreuth
|
Bayern Munich II
|
1st
|
—
|
2021–22 Oberliga Baden-Württemberg [
de]
|
SGV Freiberg
|
Stuttgarter Kickers
|
|
|
2021–22 Bayernliga [
de]
|
(North)
DJK Vilzing
|
SpVgg Ansbach
|
1st
|
—
|
(South)
SpVgg Hankofen-Hailing
|
SV Donaustauf
|
1st
|
—
|
2021–22 Bremenliga [
de]
|
Bremer SV
|
Brinkumer SV
|
15th
|
2018–19 [
de]
|
2021–22 Oberliga Hamburg [
de]
|
TuS Dassendorf
|
Niendorfer TSV
|
8th
|
2019–20 [
de]
|
2021–22 Hessenliga [
de]
|
SG Barockstadt Fulda-Lehnerz
|
TSV Eintracht Stadtallendorf
|
|
|
2021–22 Mittelrheinliga [
de]
|
1. FC Düren
|
SV Bergisch Gladbach 09
|
|
|
2021–22 Oberliga Niederrhein [
de]
|
1. FC Bocholt
|
VfB 03 Hilden
|
|
|
2021–22 Oberliga Niedersachsen [
de]
|
Blau-Weiß Lohne
|
Kickers Emden
|
1st
|
—
|
2021–22 Oberliga Nordost [
de]
|
(North)
Greifswalder FC
|
Hertha Zehlendorf
|
|
|
(South)
Rot-Weiß Erfurt
|
VFC Plauen
|
1st
|
—
|
2021–22 Oberliga Rheinland-Pfalz/Saar [
de]
|
Wormatia Worms
|
SV Eintracht Trier
|
|
|
2021–22 Oberliga Schleswig-Holstein [
de]
|
SV Todesfelde
|
SV Eichede
|
|
|
2021–22 Oberliga Westfalen [
de]
|
1. FC Kaan-Marienborn
|
SG Wattenscheid 09
|
|
|
Greece * Level 4 has been omitted
|
2021–22 Super League Greece 2
|
Levadiakos
|
Veria
|
1st
|
—
|
2021–22 Gamma Ethniki
|
(Group 1)
Agrotikos Asteras
|
Pandramaikos
|
3rd
|
2013–14 (Group 1)
|
(Group 2)
Makedonikos
|
Kozani
|
3rd
|
1980–81 (Group 4)
|
(Group 3)
Iraklis Larissa
|
Ypato
|
1st
|
—
|
(Group 4)
Panachaiki
|
Tilikratis
|
3rd
|
2016–17 (Group 3)
|
(Group 5)
Ilioupoli
|
Fostiras
|
2nd
|
2008–09 (South)
|
(Group 6)
Proodeftiki
|
Ethnikos Piraeus
|
2nd
|
1989–90 (South)
|
(Group 7)
Rouf
|
Panionios
|
2nd
|
1970–71 (Group 4)
|
Hungary * Levels 4–8 have been omitted
|
2021–22 Nemzeti Bajnokság II
|
Vasas
|
Kecskemét
|
2nd
|
2014–15
|
2021–22 Nemzeti Bajnokság III
|
(West)
Mosonmagyaróvár
|
BVSC Budapest
|
|
|
(Centre)
Kozármisleny
|
Balassagyarmat
|
|
|
(East)
Kazincbarcika
|
Debreceni EAC
|
|
|
Iceland
|
2022 1. deild karla
|
Fylkir
|
HK
|
|
|
2022 2. deild karla
|
Njarðvík
|
Þróttur R.
|
|
|
2022 3. deild karla
|
Sindri
|
Dalvík/Reynir
|
|
|
2022 4. deild karla
|
Einherji
|
Árbær
|
|
|
Ireland
|
2022 League of Ireland First Division
|
Cork City
|
Waterford
|
|
|
Israel
|
2021–22 Liga Leumit
|
Maccabi Bnei Reineh
|
Sektzia Nes Tziona
|
1st
|
—
|
2021–22 Liga Alef
|
(South)
|
|
|
|
(North)
|
|
|
|
2021–22 Liga Bet
|
(North A Division)
|
|
|
|
(North B Division)
|
|
|
|
(South A Division)
|
|
|
|
(South B Division)
|
|
|
|
2021–22 Liga Gimel
|
(Upper Galilee)
|
|
|
|
(Lower Galilee)
|
|
|
|
(Jezreel)
|
|
|
|
(Samaria)
|
|
|
|
(Sharon)
|
|
|
|
(Tel Aviv)
|
|
|
|
(Central)
|
|
|
|
(South)
|
|
|
|
Italy * Levels 5–8 have been omitted
|
2021–22 Serie B
|
Lecce
|
Cremonese
|
2nd
|
2009–10
|
2021–22 Serie C
|
(Group A)
Südtirol
|
Padova
|
1st
|
—
|
(Group B)
Modena
|
Reggiana
|
3rd
|
1974–75 (Group B)
|
(Group C)
Bari
|
Catanzaro
|
4th
|
1976–77 (Group C)
|
2021–22 Serie D
|
Recanatese
|
Giugliano
|
|
|
Kazakhstan
|
2022 Kazakhstan First Division
|
Okzhetpes
|
Kaisar
|
|
|
Kosovo
|
2021–22 First Football League of Kosovo
|
Trepça'89
|
Ferizaj
|
|
|
2021–22 Second Football League of Kosovo
|
Vjosa
|
Rilindja
|
|
|
2021–22 Third Football League of Kosovo
|
|
|
|
|
Latvia
|
2022 Latvian First League
|
|
|
|
|
2022 Latvian Second League
|
|
|
|
|
Lithuania
|
2022 LFF I Lyga
|
|
|
|
|
2022 II Lyga
|
|
|
|
|
2022 III Lyga
|
|
|
|
|
2022 IV Lyga
|
|
|
|
|
Luxembourg
|
2021–22 Luxembourg Division of Honour
|
Mondercange
|
Käerjeng
|
|
|
2021–22 Luxembourg 1. Division
|
Jeunesse Schieren
FC Jeunesse Useldange
|
CS Grevenmacher
FC CeBra 01
|
|
|
2021–22 Luxembourg 2. Division
|
FC Pratzerthal-Redange
AS Colmarberg
|
FC Schengen
FC The Belval Belvaux
|
|
|
2021–22 Luxembourg 3. Division
|
AS Rupensia Lusitanos Larochette
|
FC Tricolore Gasperich
|
|
|
Malta
|
2021–22 Maltese Challenge League
|
Żebbuġ Rangers
|
Pembroke Athleta
|
1st
|
—
|
2021–22 Maltese National Amateur League
|
Żurrieq
|
Attard
|
1st
|
—
|
Moldova
|
2021–22 Moldovan "A" Division
|
Sheriff-2 Tiraspol
|
Victoria Bardar
|
7th
|
2016–17
|
2021–22 Moldovan "B" Division
|
(North)
Fălești
|
Sîngerei
|
|
|
(South)
Văsieni
|
Stăuceni
|
|
|
Montenegro
|
2021–22 Montenegrin Second League
|
Jedinstvo
|
Arsenal Tivat
|
2nd
|
2015–16
|
2021–22 Montenegrin Third League
|
(North)
Ibar
|
Brskovo
|
|
|
(South)
Otrant
|
Internacional
|
|
|
(Center)
Nikšić
|
Budva
|
|
|
Netherlands * Levels 6–10 have been omitted
|
2021–22 Eerste Divisie
|
Emmen
|
Volendam
|
1st
|
—
|
2021–22 Tweede Divisie
|
Katwijk
|
HHC Hardenberg
|
2nd
|
2017–18
|
2021–22 Derde Divisie
|
(Saturday)
Lisse
|
Sparta Nijkerk
|
1st
|
—
|
(Sunday)
USV Hercules
|
OFC
|
1st
|
—
|
2021–22 Hoofdklasse
|
(Saturday A)
FC Rijnvogels
|
SC Feyenoord
|
|
|
(Saturday B)
Urk
|
RKAV Volendam
|
|
|
(Sunday A)
TOGB
|
Hoogeveen
|
|
|
(Sunday B)
Baronie
|
OJC Rosmalen
|
|
|
North Macedonia * Levels 4–5 have been omitted
|
2021–22 Macedonian Second Football League
|
(West)
Sileks
|
Voska Sport
|
|
|
(East)
Pobeda
|
Belasica
|
|
|
2021–22 Macedonian Third Football League
|
(North)
Lokomotiva
|
Aerodrom Skopje
|
|
|
(South)
Vardar Negotino
|
Zajazi
|
|
|
(East)
Ovche Pole
|
Rudar
|
|
|
(West)
Arsimi
|
Prevalec
|
|
|
(Southwest)
Karaorman
|
Crno Buki ZL
|
|
|
Northern Ireland * Levels 4–5 have been omitted
|
2021–22 NIFL Championship
|
Newry City
|
Annagh United
|
1st
|
|
2021–22 NIFL Premier Intermediate League
|
Newington
|
Bangor
|
1st
|
|
Norway * Level 5 has been omitted
|
2022 1. divisjon
|
Brann
|
Stabæk
|
|
|
2022 2. divisjon
|
Moss
|
Hødd
|
|
|
2022 3. divisjon
|
(Group 1)
Lyn
|
Nordstrand
|
|
|
(Group 2)
Aalesund 2
|
Førde
|
|
|
(Group 3)
Brann 2
|
Fana
|
|
|
(Group 4)
Fram Larvik
|
Follo
|
|
|
(Group 5)
Junkeren
|
Byåsen
|
|
|
(Group 6)
Strømsgodset 2
|
Gjelleråsen
|
|
|
2022 4. divisjon
|
(Group 1)
Råde
|
Kråkerøy
|
|
|
(Group 2)
KFUM 2
|
Gamle Oslo
|
|
|
(Group 3)
Ullern 2
|
Årvoll
|
|
|
(Group 4)
Skedsmo
|
Ull/Kisa 2
|
|
|
(Group 5)
Ham-Kam 2
|
Kolbukameratene
|
|
|
(Group 6)
Åskollen
|
Åssiden
|
|
|
(Group 7)
Sandefjord 2
|
Flint
|
|
|
(Group 8)
Hei
|
Stathelle og Omegn
|
|
|
(Group 9)
Donn
|
Trauma
|
|
|
(Group 10)
Eiger
|
Hinna
|
|
|
(Group 11)
Madla
|
Varhaug
|
|
|
(Group 12)
Loddefjord
|
Askøy
|
|
|
(Group 13)
Gneist
|
Voss
|
|
|
(Group 14)
Sogndal 2
|
Årdal
|
|
|
(Group 15)
Herd
|
Bergsøy
|
|
|
(Group 16)
Kristiansund 2
|
Surnadal
|
|
|
(Group 17)
Verdal
|
NTNUI
|
|
|
(Group 18)
Trønder-Lyn
|
Ranheim 2
|
|
|
(Group 19)
Mosjøen
|
Grand Bodø
|
|
|
(Group 20)
Skånland
|
Landsås
|
|
|
(Group 21)
Hamna
|
Skarp
|
|
|
(Group 22)
HIF/Stein
|
Alta 2
|
|
|
Poland
|
2021–22 I liga
|
Miedź Legnica
|
Widzew Łódź
|
|
|
2021–22 II liga
|
Stal Rzeszów
|
Chojniczanka Chojnice
|
|
|
2021–22 III liga
|
(Group 1)
Legionovia Legionowo
|
Polonia Warsaw
|
|
|
(Group 2)
Olimpia Grudziądz
|
Kotwica Kołobrzeg
|
|
|
(Group 3)
Zagłębie Lubin II
|
Ślęza Wrocław
|
|
|
(Group 4)
Siarka Tarnobrzeg
|
ŁKS Łagów
|
|
|
2021–22 IV liga
|
(Group 1)
|
|
|
|
(Group 2)
|
|
|
|
(Group 3)
|
|
|
|
(Group 4)
|
|
|
|
(Group 5)
|
|
|
|
(Group 6)
|
|
|
|
(Group 7)
|
|
|
|
(Group 8)
|
|
|
|
(Group 9)
|
|
|
|
(Group 10)
|
|
|
|
(Group 11)
|
|
|
|
(Group 12)
|
|
|
|
(Group 13)
|
|
|
|
(Group 14)
|
|
|
|
(Group 15)
|
|
|
|
(Group 16)
|
|
|
|
(Group 17)
|
|
|
|
(Group 18)
|
|
|
|
(Group 19)
|
|
|
|
(Group 20)
|
|
|
|
Portugal
|
2021–22 Liga Portugal 2
|
Rio Ave
|
Casa Pia
|
3rd
|
2002–03
|
2021–22 Liga 3
|
Torreense
|
Oliveirense
|
1st
|
—
|
2021–22 Campeonato de Portugal
|
Paredes
|
Fontinhas
|
|
|
Romania
|
2021–22 Liga II
|
Petrolul Ploiești
|
Hermannstadt
|
9th
|
2010–11
|
2021–22 Liga III
|
Dante Botoșani
Oțelul Galați
Afumați
Progresul Spartac București
Odorheiu Secuiesc
Slatina
CSM Reșița
Dumbrăvița
Hunedoara
Minaur Baia Mare
|
Foresta Suceava
Focșani
Popești-Leordeni
Tunari
Pucioasa
Viitorul Dăești
Deva
Ghiroda
Metalurgistul Cugir
CA Oradea
|
|
|
2021–22 Liga IV
|
Viitorul Darabani
Speranța Răucești
Rapid Brodoc
Sighetu Marmației
Silvicultorul Maieru
Victoria Carei
MSE Târgu Mureș
Olimpic Zărnești
Universitatea Alba Iulia
Phoenix Buziaș
ACB Ineu
Retezatul Hațeg
Cozia Călimănești
Dunărea Turris Turnu Măgurele
Rucăr
Amara
Păulești
CS Dinamo București
Voința Limpeziș
Unirea Braniștea
Gloria Băneasa
|
Flacăra Erbiceni
Juniorul Suceava
Sportul Onești
Rapid Jibou
Viitorul Borș
Victoria Cluj
Gheorgheni
Inter Sibiu
Baraolt
Turceni
Recolta Dănceu
Magica Balta Caransebeș
Oltul Curtișoara
Roberto Ziduri
Dunărea Calafat
Glina
Victoria Adunații-Copăceni
Venus Independența
Victoria Gugești
Victoria Traian
Viitorul Murighiol
|
|
|
Russia * Level 4 has been omitted
|
2021–22 Russian Football National League
|
Torpedo Moscow
|
Fakel Voronezh
|
1st
|
—
|
2021–22 Russian Football National League 2
|
(Group 1)
Dynamo Makhachkala
|
SKA Rostov-on-Don
|
|
|
(Group 2)
Shinnik
|
Tver
|
|
|
(Group 3)
Rodina
|
Sokol
|
|
|
(Group 4)
Volga
|
Tyumen
|
|
|
Scotland * Levels 5–7 have been omitted
|
2021–22 Scottish Championship
|
Kilmarnock
|
Arbroath
|
3rd
|
1898–99
|
2021–22 Scottish League One
|
Cove Rangers
|
Airdrieonians
|
1st
|
—
|
2021–22 Scottish League Two
|
Kelty Hearts
|
Forfar Athletic
|
1st
|
—
|
Serbia * Levels 4–7 have been omitted
|
2021–22 Serbian First League
|
Mladost GAT
|
Javor-Matis
|
|
|
2021–22 Serbian League
|
(Belgrade)
Radnički Beograd
|
|
|
|
(East)
Trayal Kruševac
|
|
|
|
(Vojvodina)
OFK Vršac
|
|
|
|
(West)
Sloboda Užice
|
|
|
|
Slovakia * Level 6–8 have been omitted
|
2021–22 2. Liga
|
Podbrezová
|
Dukla Banská Bystrica
|
|
|
2021–22 3. Liga
|
(Bratislava)
Slovan Ivanka pri Dunaji
|
Rača
|
|
|
(Western)
Považská Bystrica
|
Spartak Myjava
|
|
|
(Central)
Dolný Kubín
|
Rakytovce
|
|
|
(Eastern)
Tatran Prešov
|
Spišská Nová Ves
|
|
|
2021–22 4. Liga
|
(Bratislava)
|
|
|
|
(Western)
|
|
|
|
(Central)
|
|
|
|
(Eastern)
|
|
|
|
2021–22 5. Liga
|
(Bratislava)
|
|
|
|
(Western)
|
|
|
|
(Central)
|
|
|
|
(Eastern)
|
|
|
|
Slovenia
|
2021–22 Slovenian Second League
|
Gorica
|
Triglav Kranj
|
|
|
2021–22 Slovenian Third League
|
(East)
Bistrica
|
Dravinja
|
|
|
(West)
Brinje Grosuplje
|
Šenčur
|
|
|
Spain * Levels 6–10 have been omitted
|
2021–22 Segunda División
|
Almería
|
Valladolid
|
|
|
2021–22 Primera División RFEF
|
(Group I)
Racing Santander
|
Albacete
|
|
|
(Group II)
Andorra
|
Villarreal B
|
|
|
2021–22 Segunda División RFEF
|
(Group I)
Pontevedra
|
Unión Adarve
|
|
|
(Group II)
Osasuna B
|
Sestao River
|
|
|
(Group III)
Numancia
|
Espanyol B
|
|
|
(Group IV)
Córdoba
|
Mérida
|
|
|
(Group V)
Intercity
|
La Nucía
|
|
|
2021–22 Tercera División RFEF
|
(Group I)
Polvorín
|
Ourense CF
|
|
|
(Group II)
Oviedo Vetusta
|
Lealtad
|
|
|
(Group III)
Gimnástica Torrelavega
|
Escobedo
|
|
|
(Group IV)
Alavés B
|
Beasain
|
|
|
(Group V)
Manresa
|
Olot
|
|
|
(Group VI)
Valencia CF Mestalla
|
Atlético Saguntino
|
1st
|
—
|
(Group VII)
Atlético Madrid B
|
Alcorcón B
|
1st
|
—
|
(Group VIII)
CD Guijuelo
|
Atlético Tordesillas
|
1st
|
—
|
(Group IX)
Juventud Torremolinos CF
|
Marbella
|
1st
|
—
|
(Group X)
Recreativo Huelva
|
Utrera
|
1st
|
—
|
(Group XI)
RCD Mallorca B
|
Manacor
|
1st
|
—
|
(Group XII)
Atlético Paso
|
Tenerife B
|
|
|
(Group XIII)
Yeclano Deportivo
|
Cartagena B
|
1st
|
—
|
(Group XIV)
CD Diocesano
|
Llerenense
|
1st
|
—
|
(Group XV)
Atlético Cirbonero
|
Txantrea
|
|
|
(Group XVI)
CD Arnedo
|
Alfaro
|
1st
|
—
|
(Group XVII)
Deportivo Aragón
|
Utebo
|
|
|
(Group XVIII)
Guadalajara
|
Quintanar del Rey
|
|
|
Sweden * Levels 5–10 have been omitted
|
2022 Superettan
|
IF Brommapojkarna
|
Halmstads BK
|
|
|
2022 Division 1
|
(Norra)
Gefle IF
|
Sandvikens IF
|
|
|
(Sodra)
GAIS
|
Falkenbergs FF
|
|
|
2022 Division 2
|
(Norrland)
Bodens BK
|
Friska Viljor FC
|
|
|
(Norra Svealand)
IFK Stocksund
|
IFK Österåker
|
|
|
(Södra Svealand)
United Nordic IK
|
Assyriska FF
|
|
|
(Norra Götaland)
Ahlafors IF
|
Lidköpings FK
|
|
|
(Östra Götaland)
Ariana FC
|
BK Astrio
|
|
|
(Västra Götaland)
Eskilsminne IF
|
IFK Berga
|
|
|
Switzerland * Levels 6–9 have been omitted
|
2021–22 Swiss Challenge League
|
Winterthur
|
Schaffhausen
|
4th
|
1981–82
|
2021–22 Swiss Promotion League
|
AC Bellinzona
|
Breitenrain
|
|
|
2021–22 Swiss 1. Liga
|
(Group 1)
FC Echallens
|
FC Bulle
|
|
|
(Group 2)
FC Wohlen
|
FC Luzern II
|
|
|
(Group 3)
FC Baden
|
St. Gallen II
|
|
|
2021–22 2. Liga Interregional
|
(Group 1)
|
|
|
|
(Group 2)
|
|
|
|
(Group 3)
|
|
|
|
(Group 4)
|
|
|
|
(Group 5)
|
|
|
|
(Group 6)
|
|
|
|
Turkey * Levels 5–8 have been omitted
|
2021–22 TFF First League
|
MKE Ankaragücü
|
Ümraniyespor
|
3rd
|
1976–77 (White)
|
2021–22 TFF Second League
|
(White)
Pendikspor
|
Amed
|
1st
|
—
|
(Red)
Sakaryaspor
|
1461 Trabzon
|
1st
|
—
|
2021–22 TFF Third League
|
(Group 1)
Batman Petrolspor
|
Belediye Kütahyaspor
|
2nd
|
1996–97 (Group 1)
|
(Group 2)
Düzcespor
|
İskenderun
|
4th
|
1993–94 (Group 8)
|
(Group 3) Esenler Erokspor
|
Fethiyespor
|
1st
|
—
|
Ukraine * Levels 4–8 have been omitted
|
2021–22 Ukrainian First League
|
Season abandoned due to the Russian invasion of Ukraine
|
2021–22 Ukrainian Second League
|
Season abandoned due to the Russian invasion of Ukraine
|
Wales * Levels 4–10 have been omitted
|
2021–22 Cymru North
|
Airbus UK Broughton
|
Llandudno
|
1st
|
—
|
2021–22 Cymru South
|
Llantwit Major
|
Pontypridd Town
|
1st
|
—
|
2021–22 Ardal Leagues
|
(
Ardal NE)
Chirk AAA
|
Caersws
|
1st
|
—
|
(
Ardal NW)
Mold Alexandra
|
Porthmadog
|
|
|
(
Ardal SE)
Abergavenny Town
|
Abertillery Bluebirds
|
|
|
(
Ardal SW)
Pontardawe Town
|
Ynyshir Albions
|
|
|
2021–22 Welsh Alliance League
|
(Division 1)
|
|
|
|
(Division 2)
|
|
|
|